Це й зрозуміло: фрукти, овочі та ягоди більшість городян купує саме тут. «На базарі дешевше, а значить і вигідніше!» — вважає багато хто. Але чи так це насправді?
Тільки за другий квартал 1998-го року було перевірено 83 продовольчих ринки в різних областях, і на 61 з них (тобто в 70,5%!) виявлено серйозні порушення. Частіше за все нас обманюють за допомогою гир і ваги.
«Ми проводимо перевірки на ринках міста і області приблизно двічі на тиждень, і кожного разу вилучаємо не менше 100 підроблених гир, — повідомив кореспонденту «Дня» директор Тернопільського центру стандартизації та метрології Володимир Гранківський. — Фантазія шахраїв безмежна: вони їх підпилюють, висвердлюють зсередини, відбивають з боків. У середньому гирі полегшують на 80—100 грамів, але нам попадалися й окремі «шедеври», які при номінальній масі один кілограм важили лише 700—800 грамів». Втім, не менш вдало аферисти працюють і з вагами. Найбільш ходовий трюк — використання магніту для відхилення стрілки в потрібний бік. Необмежені можливості для обману дає і торгівля з машин, лотків. Ваги спеціально встановлюють на нерівних і хитких поверхнях, які легко піддаються трясінню та вібрації. Тут покупцеві особливо важко встежити за положенням стрілки і помітити обман. Отже, що ж можна порадити споживачам?
1. Перед покупкою не соромтеся взяти в руки гирю і перевірити: а раптом «полегшена»?
2. Зверніть увагу на положення стрілки циферблата і... руки продавця. Часто, добиваючись рівноваги, шахраї, мов би ненавмисно кладуть руку на ваги і «забувають» її зняти. Така забудькуватість може коштувати вам від 100 до 300 грамів.
3. Від 50 до 200 грамів досвідчений шахрай може «наварити», користуючись спеціальною тарою: «полегшеною», або брудною і мокрою. Якщо тара вам здається підозрілою, вимагайте, щоб товар вам зважили в целофановий пакет.
4. Не соромтеся відразу ж скористатися контрольними вагами, які повинні бути на кожному ринку в доступному місці.