Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Буковині запобігатимуть повеням за гроші ЄС

Якщо через чвари учасників євроспільнота не передумає їх надавати
4 жовтня, 2012 - 00:00

У Чернівецькій області стартував новий проект транскордонного співробітництва за фінансової підтримки Європейського Союзу. Він стосується вкрай важливої для трьох країн-учасниць — України, Молдови та Румунії — теми запобігання повеням. Реалізовувати його будуть у басейні гірської й норовливої річки Прут, яка тече їхньою територією. Зокрема, з українського боку проект охопить одинадцять сіл Новоселицького району Чернівеччини. Під час катастрофічних повеней 2008 і 2010 років він страждав найбільше: тут загинули понад два десятки людей, а збитки становили 1,3 мільярда гривень.

— Проект розробляли з 2007 року, бо стихія ніколи не була до нас прихильною. Руйнівними для району (хоча без жертв) були також повені 2006 — 2007-х і попередніх років, — каже ініціатор проекту Світлана СКРИКУЛЯК.

За словами начальника обласного управління охорони навколишнього середовища Бориса БАГЛЕЯ, найбільшим лобістом проекту перед ЄС була Румунія. Оскільки велика вода з Новоселицького району України щоразу загрожує катастрофою нижчим за течією Пруту населеним пунктам Румунії, вона кревно зацікавлена в поліпшенні протиповеневого захисту в Чернівецькій області. За її сприяння проект «Підвищення безпеки життєдіяльності населення в долині річки Прут на прикордонній території з Республікою Молдова та Румунією» дістав право на життя. Під час його реалізації протягом 2013 — 2014 років у населених пунктах Новоселицького району буде здійснено берегоукріплення (зокрема, передбачено відновлення захисної дамби біля с. Тарасівці, яке під час повеней майже цілком іде під воду) і створено 18 спеціальних інформаційних пунктів (7 із них — у селах Молдови). Ці пункти оснастять човнами, катамаранами, рятувальними жилетами, кругами, аптечками, автономними електростанціями і радіозв’язком та забезпечать спеціальною комп’ютерною програмою, яка через супутник зможе розраховувати час і масштаби повені в кожному конкретному місці. У пунктах працюватимуть спеціально навчені волонтери-рятувальники. Вони вивчать досвід організації протипаводкового реагування й оповіщення населення у Франції, Німеччині та Нідерландах, а їхній фаховий рівень перевірятимуть на щорічному міжнародному фестивалі-змаганнях.

Бюджет проекту дуже солідний — майже 1,4 млн євро, левову частку з них — 1,122 млн євро — отримає українська сторона. «Загалом для берегоукріплення р. Прут на території Новоселицького району потрібно 90 мільйонів гривень. Їх маємо одержати в рамках реалізації державної програми протиповеневого захисту 2013 — 2021 рр., але кошти ЄС значно пришвидшать роботу в найбільш проблемних точках», — коментує головний інженер Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів Валерій БОРОВЕЦЬ.

Проте наразі великі гроші проекту поставили його під загрозу. Під час презентації проекту на тристоронній конференції про свій вихід із нього публічно заявив один із партнерів з українського боку. Причина — усунення його із безпосередніх реалізаторів, які за свою роботу одержуватимуть зарплату (на це передбачено ледь не чверть коштів проекту). Якщо консенсусу не знайдуть, невідомо, чи профінансує ЄС украй потрібний для області проект, оскільки прецедентів із виходом учасників досі не було.

Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці
Газета: 
Рубрика: