Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На даху школи

На Буковині збудують найбільшу в Україні некомерційну сонячну електростанцію
25 січня, 2017 - 10:58
ФОТО РЕЙТЕР

Амбітний проект реалізують цього року в Рукшинській територіальній громаді, що у Чернівецькій області. В її центрі — у селі Рукшин — на даху місцевої школи планують збудувати найбільшу в Україні некомерційну сонячну електростанцію. До цього, за словами голови Рукшинської ОТГ Олега Горбатюка, спонукало життя.

«Наперед знали, що цього року громада одержить менше коштів, ніж торік. Із них на розвиток не залишиться жодної копійки. З цієї причини шукав проект, який дасть змогу суттєво зекономити, а в ідеалі — можливо, і заробити. Ним став проект будівництва сонячної електростанції», — пояснює Олег Васильович.

Альтернативною енергетикою, за його словами, він зацікавився давно. Щоб безпосередньо довідатися про її переваги та підводні камені, їздив у містечко Долина сусідньої Івано-Франківщини, на шести гектарах передмістя якої працює потужна приватна сонячна електростанція. Відтак загорівся створити в Рукшині найбільшу в Україні некомерційну станцію.

«Комунальні заклади нашої громади, а їх у шістьох селах є майже три десятки, споживають за рік електроенергії загалом на 700 тис. грн. Зі введенням сонячної електростанції могли б ці кошти з часом заощадити і використати на інші цілі, — пояснює голова ОТГ. — Проект, звісно, певною мірою ризикований, адже це не є «зелений тариф», бо для комунальних закладів наразі не прописано, яким чином відбуватиметься скидання виробленої станцією електроенергії у загальну мережу. Та, зважаючи на прецеденти домовленості з місцевими обленерго щодо використання їхньої електромережі як трафіку альтернативної електроенергії до інших об’єктів, вирішили працювати. За попередніми підрахунками, виробленої нашою сонячною електростанцією енергії має цілком вистачити для всіх 27 об’єктів громади, зокрема — для півдесятка шкіл, такої ж кількості дитсадків, двох амбулаторій, п’яти ФАПів тощо».

Оскільки як і сама станція, так і розробка проектно-кошторисної документації для її будівництва — справа недешева, ОТГ подала заявку на участь у грантовому проекті Програми з підтримки децентралізації в Україні «U-LEAD з Європою», яка фінансується Євросоюзом та окремими країнами-членами ЄС. Конкурс відбувся влітку минулого року, і Рукшинська ОТГ увійшла до числа переможців. Відтак ЄС фінансово допомагає громаді розробити проектно-кошторисну документацію, оплативши левову частку з 67 тис. грн, необхідних на її виготовлення, повідомив радник «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку» Юрій Свірко.

Розробка документації вже на фінальній стадії, наразі у приміщенні рукшинської школи, на даху якої розмістять сонячну станцію, завершують замірювання потужності кабелю, трансформатора, прораховують питання підключень тощо. Щоправда, обладнання станції не з дешевих: для його закупівлі та монтажу потрібно майже 150 тисяч євро, та голова ОТГ запевняє, що вже знайшов спонсорів, готових допомогти громаді. Якщо все йтиме згідно з планом, то до кінця нинішнього року станцію збудують і запустять в експлуатацію.

Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці
Газета: 
Рубрика: