Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На манежі – без тварин!

Напередодні Міжнародного дня цирку активісти закликають суспільство відмовитись від використання звірів у виставах
15 квітня, 2016 - 11:59
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА

У неділю, 17 квітня, біля Національного цирку України, крім звичного натовпу батьків з дітлахами, збереться яскрава публіка. Активісти екологічних рухів проведуть перформанс під гаслом «За цирк без тварин». Саме цього дня у світі відзначають Міжнародний день цирку. Зоозахисники до свята вирішили нагадати: світ стає гуманнішим у ставленні до тварин, тож Україна має створювати нові правила співжиття з братами меншими, зокрема відмовитись від використання звірів у циркових номерах.

Аналогічні акції триватимуть в інших містах України та країнах-сусідах. Захисники тварин запевняють, що не проти існування цирків як закладів культури, що мають певну естетичну цінність. Але активісти проти умов, у яких утримуються звірі, проти методів дресури голодом та болем, проти ламання природної поведінки та характеру чотирилапих артистів.

«ЦИРК МАЄ ЕВОЛЮЦІОНУВАТИ»

Ця тенденція вже кілька років шириться світом і має втішні результати. Так, одна з найбільших у США циркових труп The Ringling Brothers and Barnum&Bailey на вимогу глядачів відмовилась від номерів зі слонами. У 50 німецьких містах ввели заборону на цирк з тваринами, у Мексиці — на пересувні дельфінарії, а Канада відмовилась від утримання косаток у неволі. А в столиці Польщі Варшаві взагалі заборонили використання дресированих тварин.

Чи може похизуватись подібним Україна? У нас є закон про захист тварин від жорстокого поводження, нещодавно до нього внесли прогресивні зміни — заборонили пересувні зоопарки та утримання дельфінів у неприродній воді. Та закон не працює. Так, є судові рішення про закриття дельфінаріїв, зокрема, київського «Немо», однак нині він закликає гостей на нове весняне шоу. 

«Для результатів треба, щоб люди перестали голосувати гаманцем, — вважає Сергій Єфімов, активіст екологічної організації «Морква-клуб». — Якщо їм подобаються страждання тварин, хай ходять в цирки. Але багато людей розуміють проблему і не відвідують ні цирки, ні дельфінарії, ні зоопарки. Адже тварина там отримує їжу лише після виконання трюку. А, наприклад, слон має пробігати за день близько сотні кілометрів. Не вірю, що він робить це на манежі. Цирк має еволюціонувати. Тут артисти повинні показувати свої екстремальні фізичні здібності. Цим варто зацікавлювати глядачів. А якщо ставити людину вище за інших живих істот, то й далі буде існувати бізнес на тваринах».

МАНЕЖ ФОРМУЄ ДИТЯЧИЙ СВІТОГЛЯД

Тема цирку без тварин чи не вперше отримала в Україні такий великий розголос. Крім всеукраїнської акції в неділю, активісти привертають увагу до проблеми петицією на сайті Президента країни Петра Порошенка. Звернення створила ініціативна група UAnimals, люди вимагають законодавчо заборонити використання тварин у цирку. Петиція шириться соцмережами, є навіть реакція від Національного цирку України: мовляв, усьому свій час, коли суспільство стане багатшим, а цирк європейським, то й ми зможемо відмовитись від використання тварин. До того ж, над чотирилапими артистами ніхто не знущається, вони у прекрасному стані, їх добре годують, а відтак — звірі щасливі.

Автор петиції Олександр Тодорчук вважає, що такою заявою дирекція визнала, що циркам давно час переходити на новий етап розвитку. «Кілька років тому була схожа історія в Одесі. Керівники цирку коментували, що тварини на гастролях живуть у готелях з дресирувальниками, що звірам дають м’ясо, але не знають, хто його з’їдає. З цим треба зав’язувати, — наголошує Олександр Тодорчук. — Більше того, на думку психологів, цирк із тваринами створює у дітей хибну картину світу, де дорослий має домінувати над тваринами та слабшими істотами. Я був на виступах цирків без тварин — діти шалено раді та щасливі від номерів акробатів. А коли жаліються, що без тварин цирк стане збитковим, якось забувають, що Cirque du Soleil заробляє мільйони, не маючи номерів зі звірами».

ДРУЖБА З ЛЕВОМ — ЯК ПАРТНЕРСТВО

Якби хоча б один з українських цирків провів експеримент і зробив виставу без тварин, натомість — з унікальними виступами акробатів, жонглерів і клоунів, хіба публіка не прийшла б? На думку засновниці Спілки вільних журналістів «Природа над усе» Анжеліки Комарової, рано чи  пізно Україна мусить стати на шлях гуманних ініціатив у захисті тварин. Ламати стереотипи буде важко, але доведеться це зробити.

«Я не є експертом у сфері цирків, але як може людина змусити гарного тигра чи лева, приміром, коліна згинати? Для цього треба зламати його волю, і це робиться через біль та голод. Можна, як це модно на Заході, подружитися з левом чи тигром у заповіднику — через партнерство та любов між людиною й хижаком. Обивателям не розповідають, що відбувається за лаштунками шоу. Те саме стосується дельфінів: здається, тварина посміхається, але то у неї такий розріз рота, вона знесилена у цій хлорованій банці, бо має пропливати 30 миль на день, щоб бути у нормальній формі. Люди просто мало про це знають», — розповідає зоозахисник.

Акція «За цирк без тварин» та відповідна петиція — перша хвиля, що має розбурхати суспільство для захисту прав звірів. Адже останнє слово мають сказати глядачі, котрі або й далі будуть підтримувати попит на жорстокість, або вимагатимуть альтернативу цирковим виставам з бегемотом у спідниці.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: