У столиці — на банки, магазини мобільного зв’язку, салони краси, ресторани та магазини одягу: з початку 1991 року в Києві закрили понад 70 книгарень і безліч дрібних магазинчиків. З цієї «нагоди» та інших малокультурних подій, рік тому, 30 листопада у Києві відбулися Надзвичайні збори інтелігенції «Україна — зона культурного лиха» (газета «День» про це писала). Участь у зборах взяли 679 делегатів з усіх областей України. На зібранні більшістю голосів Україну було оголошено зоною культурного лиха. Тоді ж інтелігенція країни розпочала роботу зі створення програми подолання культурного лиха. А нещодавно Оргкомітет зборів розповів пресі та громадськості про стан справ і звітував про зроблене. Зокрема, восени цього року видали фотоальбом книгарень, знищених у місті Києві з 91-го по 2008 рік: Київ став другим після Львова містом в Україні, де вирішили увічнити пам’ять про знищені книгарні.
Як кажуть організатори «культурного протистояння», нині кияни купують книжки просто неба, на ринку під дощем та снігом. «У Києві відсутні спеціалізовані книгарні, як то музичної, медичної та технічної літератури. Культурна інфраструктура Києва втрачає такий важливий компонент, як книжкові магазини, й це несумісно з прагненням Києва бути європейською столицею. Адже у Лондоні, скажімо, — понад 400 книгарень, в той час як у Києві — ледве за 40», — зауважують члени Оргкомітету. Наразі Оргкомітет очікує від київської влади ініціатив з подолання катастрофічної ситуації, що склалася в культурній інфраструктурі столиці.
На думку організаторів цієї ініціативи, за минулий рік інтелігенція Одеси та Львова показали себе найактивнішими громадами в справі подолання культурного лиха. Зокрема, за сприяння голови Асоціації видавців та книгоросповсюджувачів Львівщини Михайла Ватуляки, місцевій інтелігенції вдалося почати співпрацю з владою у захисті книгарень — для цього створено спеціальну комісію.