Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Над охороною здоров’я хочуть встановити контроль

15 жовтня, 2002 - 00:00

У чиновників та законотворців від медицини з’явилася конструктивна опозиція, основним принципом діяльності якої стане прозорість. Так вважає актив новоспеченої Федерації громадських організацій сприяння охороні здоров’я громадянського суспільства, презентація якої відбулася недавно. Чому люди, далекі від практичної медицини, вирішують, як повинна функціонувати система охорони здоров’я, чому закони змушують лікарів займатися тіньовим бізнесом, чому досвід виживання окремих медустанов не стає на широкі рейки? Ці питання і ставить перед собою організація, а заодно — має намір ламати психологію пересічних громадян, які звикли до того, що вітчизняна медицина безкоштовно ліквідовуватиме наслідки їхнього халатного ставлення до власного здоров’я.

Плани у Федерації наполеонівські. Її члени розробили навіть концепцію збереження здоров’я нації, основною ідеєю якої стало формування його цілісної моделі — тобто і фізичного, і психічного, і соціального здоров’я. Щоправда, сам документ швидше декларує всім відомі постулати пріоритетності охорони здоров’я та його значущість для суспільства. А до конкретних кроків, які планує зробити організація, котра нараховує понад півтора мільйони осіб, можна віднести тільки створення наукової суспільної експертизи медичних послуг, товарів і виробів медичного призначення та системи громадських контролюючих органів із захисту прав пацієнтів і працівників сфери охорони здоров’я. А в іншому члени Федерації ратують за свою активність у законотворчому процесі та лобіюють покладання на них функції контролю над діяльністю відповідних органів влади.

Щоправда, як справедливо зауважив Президент Всеукраїнського лікарського товариства, доктор медичних наук Любомир Пиріг, незважаючи на узаконені права громадських організацій, насправді в Україні їх не захищають і не реалізують. Наприклад, у програмі «Здоров’є нації», розрахованій до 2011 року, їм відвели тільки роль спостерігачів. Та й недовге існування подібної організації «Пульс України» також примушує поставитися зі скептицизмом.

Водночас у комітеті ВР iз питань охорони здоров’я материнства і дитинства коментують об’єднання асоціацій медиків різної спеціалізації однозначно: «Давно час». На думку заступника завідувача секретаріату Миколи Приза, українські медпрацівники до сьогодні частково самі були винні у своїх проблемах. Занурившись у професію, вони не мали сил і часу, щоб активно виступати на політичній арені, тоді як на Заході саме практикуючі лікарі переважно і вирішують проблеми охорони здоров’я в країні.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: