Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Надглибоке буріння: вперше в СНД

25 червня, 2003 - 00:00

Урочисте відкриття Кобзівського газоконденсатного родовища відбулося в Красноградському районі Харківської області. Буріння на Кобзівському родовищі здійснюється на глибину 3,6 — 6,3 тис. метрів. Найбільші перспективи пов’язують з потенційними запасами, що розміщені на глибинах понад 6 тис. метрів. Буріння на глибині понад 6 тис. метрів є надглибоким. I воно було проведене українськими спеціалістами вперше на території СНД. Як зазначив генеральний директор державної компанії «Укргазвидобування» Ілля Рибчич, експлуатація надглибоких родовищ є одним з основних шляхів масштабного збільшення вітчизняного газовидобутку. Він підкреслив, що від відкриття до пуску родовища минуло мало часу — менше року.

На Кобзівці вже задіяно дві експлуатаційні свердловини, ще три знаходяться в процесі буріння. Крім того, реконструюються Червонодонецька і Хрестищенська компресорні станції. Після завершення зазначених робіт Харківщина добуватиме половину «блакитного палива» України. «Якщо наші прогнози щодо надглибоких родовищ справдяться, це принесе Україні щонайменше 120 мільярдів кубометрів газу», — сказав І.Я.Рибчич.

Основні сподівання — на дорозвідку горизонтів на глибині 6000 і більше метрів. Надглибоке буріння свердловин — це найперспективніший шлях у геології. Але й найдорожчий. Українські газовщики довго підступалися до цієї проблеми. Але І. Я. Рибчич нагадав, що ще в 1981 році бригада, котру він очолював, пробурила на Хрестищенському родовищі свердловину на глибину 6,6 кілометра. Є такі можливості й нині. «Нафтогаз України» і ДК «Укргазвидобування» є лідерами серед компаній СНД за масштабністю використання новітніх технологій. За низкою показників вони перевищують світові досягнення.

Ведуться також багатообіцяючі пошуки «блакитного палива» у західній Шебелинці. Шебелинські газорозвідувальне і газопромислове управління працюють також на території Донбасу. Нещодавно там введені в дію Марківське і Кружилівське родовища. Якщо прогнози щодо газоноскості Дніпровсько-Донецької западини на глибинах шість тисяч і більше метрів підтвердяться, це відкриє нову сторінку в історії української газової галузі.

Інтенсифікація газодобування має і серйозне соціальне значення. За останні три роки на об’єктах галузі працевлаштовано дві тисячі чоловік. Ще 300 — 400 тут одержать роботу нинішнього року.

Михайло БІДЕНКО, Харківська область
Газета: 
Рубрика: