Адаптацією щойно вилікуваних наркозалежних в Україні практично ніхто не займається. Не встигнувши повернутись додому з лікарні, колишні наркозалежні знову беруться до старого. А як інакше? Друзів, не залежних від наркотиків, у них немає, роботи — теж. Та вже цієї осені ситуація може змінитися. У Вінниці на базі обласного наркологічного диспансеру починається перша в Україні програма не медикаментозного лікування наркозалежних та їхньої адаптації до здорового способу життя. Програма носить експериментальний характер, пояснив головний лікар Вінницького обласного наркологічного диспансеру Павло Слободянюк. Буде відібрано дві групи наркозалежних по 75 осіб у кожній. Одна з них лікуватиметься старим способом — ліками, а інша — експериментальним, не медикаментозним, який починається одразу після виведення хворого зі стану «ломки».
— У США такий метод давно є нормою, — розповідає Тетяна Бордюженко, психолог наркологічного відділення. — І хоча програма офіційно ще не розпочалася, але чутка про неї обернулася дзвінками з різних міст України. Проте не всі, хто бажає полікуватись, може взяти в ній участь. Перевагу віддаватимуть вінничанам, які проживають у місті або недалеко від нього, адже на ніч хворі у відділенні не залишаються. Ночують удома, а вранці повертаються назад. Здають аналіз на те, вживав чи не вживав психотропні препарати та розмовляють про свої переживання та проблеми з психологом та колишнім залежним, який уже подолав хворобу. Рішення «зав’язати» та обіцянка не приймати наркотиків під час лікування — це все, що вимагається в письмовій формі від залежного. Не медикаментозне лікування за цією схемою дало позитивний результат у приватній клініці Джозефа Шумахера «Свобода від наркотиків», що в місті Бремінгем штату Алабама. А реалізація цього проекту в Україні стала можливим завдяки виграному гранту.
— Все залежить від бажання людей і керівників, адже в світі немає речей, які неможливо змінити, — каже Павло Слободянюк.
Вінницькі психологи вже їздили в клініку Джозефа Шумахера, щоб побачити, як працює програма. Тепер до Вінниці приїдуть американці, щоб допомогти «запустити» цей проект в Україні. Вартість гранту 250 тис. доларів, але в цю суму включено також і фінансування поїздок наших фахівців та приїзд американців. За перебігом цієї програми та її результатами спостерігатимуть не тільки наркологи з України, а й з усієї Східної Європи. Адже програма розрахована на залежних, які вживали важкі наркотики, — опіум виготовлений із макової сировини кустарним способом. Саме такий тип наркотиків, як один із найдешевших, найбільш поширений на теренах країн колишнього соцтабору. Лікарі Вінницького наркодиспансеру сподіваються, що цей американський метод допоможе українцям. Адже «їхні» наркозалежні відрізняються від «наших». Американські наркомани, як правило, люди без житла й роботи, тому під час лікування їм дають гроші на харчування, житло, речі першої необхідності. І якщо, спланувавши з лікарем свої витрати, американець на другий день на отриману суму приносить йому товарні чеки, то при нашій доступності до будь- яких подібних документів, давати хворому на руки гроші досить ризиковано. Тому для створення побутових умов, близьких до нормальних, нашим наркозалежним у період адаптації безкоштовно даватимуть предмети першої необхідності — засоби гігієни, одяг тощо. А головне — слово підтримки, бо хто краще зрозуміє залежного, ніж його «колега по нещастю»? Так само за принципом рівний — рівному з часом буде поширюватись інформація серед залежних про існування нової програми, щоб кожен наркозалежний, який зрозумів, у яку халепу вскочив, мав шанс принаймні спробувати повернутись до життя без наркотиків.