Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні разом із Міністерством освіти і науки України та Державною службою з надзвичайних ситуацій презентували інформаційну кампанію щодо небезпеки мін та вибухових предметів. Мета — захист дітей та батьків від наслідків збройного конфлікту на сході України, розповідає голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Джованна Барберіс.
«Коли на територію Донеччини та Луганщини повернеться мир, життя та здоров’я дітей продовжуватиме залишатися під загрозою. Це спричинено відсутністю будь-яких знань у них та у їхніх батьків щодо правильного поводження на територіях, які могли бути замінованими. Наш обов’язок — зберегти безпеку дітей та їхніх батьків. Ми спробуємо це зробити шляхом підвищення рівня їхніх знань про ризики мін. Для школярів ми створили інформаційні пакети, які складаються з листівок і плакатів, також розроблено листівки для батьків та мультфільм для дітей. Ми плануємо проінформувати таким чином 500 тисяч дітей та 200 тисяч батьків», — розповіла пані Барберіс.
Інформаційні комплекти буде розповсюджено у двох тисячах шкіл Донецької та Луганської областей з початку навчального року.
«Відлуння цієї війни триватиме не один тиждень, не один місяць і не один рік, — розповідає заступник Міністра освіти і науки України Павло Полянський. — Нині ми вступаємо у фазу, яка була на українських землях востаннє після 1945 року. Це наслідки війни: міни, інші вибухові засоби. Складність роботи саперів полягає у тому, що практично щоразу спеціалісти мають справу із саморобними вибуховими пристроями оригінальних конструкцій, які не підпадають під відомі раніше класифікації і відповідно потребують окремого підходу в кожному випадку». Зараз на території Донбасу для ліквідації вибухових пристроїв, встановлених терористами, працює 150 саперів. Вони розпочали роботу 6 липня і вже ліквідували 16 600 одиниць вибухової техніки. Серед них 100 одиниць було встановлено в освітніх закладах Донеччини і 60 одиниць — Луганщини, розповідає директор Департаменту реагування на надзвичайні ситуації Державної служби з надзвичайних ситуацій Григорій Марченко.
«Багато вибухонебезпечних предметів встановили не тільки на об’єктах життєдіяльності: електростанціях, мостах, різноманітних інженерних спорудах. Переважну більшість встановлено в школах, дитячих садках, скверах, парках. Частину із них замасковано, зокрема і під дитячі іграшки. Цілеспрямовано ставилося завдання нанести шкоду людям і, насамперед, хоч як це цинічно звучить, розраховано на те, що серед жертв будуть діти», — розповідає Марченко.
Поки дітей просять обходити пустирі та розвалини, не чіпати підозрілі предмети, якими б вони не були, та повідомляти про них дорослих або телефонувати за номером 101.