Рівень світового океану підвищується
Проведене дослідження показало, що рівень світового океану підвищується на 2 мм на рік, що вдвічі вище за ті темпи, якими рівень океану підвищувався протягом п’яти тисяч років до індустріальної епохи. Зміни почалися в середині XIX століття, коли робота фабрик, а також збільшення використання вугілля й пізніше нафти почали викликати парниковий ефект в атмосфері, повідомляє британське видання. Кеннет Міллер, професор університету Rudgers University з Нью-Джерсі, разом зі своїми колегами провів нові дослідження вимірювань підвищення рівня моря за останні 100 млн. років, передає korrespondent.net. Вони взяли п’ять зразків осадових порід з глибини 500 м біля убережжя Нью-Джерсі. Потім провели детальний аналіз цих зразків, зокрема викопних рослин, які в них містилися, їхніх ізотопів і елементного складу. Це дозволило розрахувати рівень світового океану на той період.
Деякі з результатів досліджень, опубліковані в часописі Science, справді вражають. Вони свідчать, що під час пізнього крейдового періоду, наприкінці епохи динозаврів, рівень світового океану часто коливався в межах десятків метрів. Такі коливання могли бути викликані тільки змінами розмірів льодових шапок, і це свідчить, що думка більшості експертів про те, що земля в той час була вільною від льоду, не відповідає дійсності. За підрахунками, зробленими дослідниками, до початку індустріальної епохи рівень світового океану підвищувався в середньому зі швидкістю 1 мм на рік. Після індустріальної революції темпи підвищення рівня океану подвоїлися. «Головна зміна, що відбулася в XIX столітті, — це збільшення використання викопного палива та поява великої кількості парникових газів», — говорить професор Міллер.
Гумору — два мільйони років
Вченим вдалося з’ясувати, який жарт став першим в історії людства. За даними проведених досліджень, гумор зародився ще два мільйони років тому. Печерні люди любили грубі й досить убогі жарти. На думку вчених, класичним жартом печерної людини був малюнок, на якому зображалося, як родич спотикається об камінь. Це найдавніша відома хохма. Її вік — близько 1,8—2 млн. років. Вважається, що наші дуже далекі предки жартували, щоб зменшити щоденне напруження й відволіктися від проблем, як це робить і сучасний Homo sapiens. А проблем у древніх було чимало, передає newsbattery.com. Печерна людина використовувала гумор ще й для того, щоб повідомити одноплемінникам свої почуття ще до того, як у неї з’явилася повноцінна можливість сказати про них.
Крім того, вчені вважають, що здатність видавати звуки, що нагадують сміх, з’явилася в людини чотири млн. років тому. Ці звуки могли нагадувати бурчання й частий хрип, вважають експерти. Сміх у його звичному розумінні міг з’явитися 2 млн. років по тому, коли лицьові м’язи достатньо розвинулися. Сміх міг використовуватися, зокрема, й для переговорів, вважають вчені, що використали під час дослідження знайдені черепи первісних людей і нові біологічні методи.
Обличчя людства худне
Людське обличчя стискається в процесі еволюції. Такого висновку дійшли антропологи з університету Огайо, США. Десять тисяч років тому, за словами вчених, обличчя було більшим на третину — про це свідчать численні черепи та їхні фрагменти, параметри яких піддали статистичній обробці. Найсерйозніші зміни сталися у будові щелеп і зубів. Вчені пов’язують це з виникненням землеробства й частковою відмовою від сирого м’яса, оскільки людині більше не треба було докладати зусиль для пережовування жорсткої їжі, передає korrespondent.net. Професор Кларк Ларсен, автор дослідження, уточнив, що видозмінювалося не лише обличчя — комплекція древнього Homo Sapiens була іншою. Середній чоловік, за його словами, більше нагадував нинішнього губернатора Каліфорнії Арнольда Шварценеггера, ніж середній сучасний американець.