Існує реальна загроза скорочення штату працівників Національної академії наук України. Причина — недостатнє фінансування наукової діяльності, а також проект бюджету на 2013 рік. «Враховуючи ситуацію, що склалася з формуванням держбюджету на 2013 рік, наша організація буде вимушена або скорочувати співробітників, або перекладати їх на неповний робочий день, або відправляти людей у неоплачувані відпустки. Якщо ухвалять бюджет у нинішній редакції, то нам 2013 року доведеться звільнити 7 800 осіб по всій Академії наук...», — відзначають представники профспілки працівників Національної академії наук України в повідомленні ЗМІ. Учені висувають такі вимоги: негайне виконання (у повному обсязі) положень Протоколу переговорів делегації профспілки і представників Кабінету міністрів України від 24 травня 2012 року; у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» врахувати бюджетний запит НАН України за рахунок загального фонду в обсязі 3689,4 млн грн..; за будь-яких умов передбачити витрати за КПКВ (код програмної класифікації витрат) 6541030 в обсязі, який враховує необхідний фонд оплати праці з нарахуваннями у розмірі 2427,2 млн грн.
У зв’язку із ситуацією, що склалася, вчені НАН України Донецька зустрілися з представниками Донецької обласної державної адміністрації, де обговорили низку проблем. Валерій ДРОБОТЬКО, голова профспілкового комітету Донецького фізико-технічного інституту імені О. О. Галкіна Національної академії наук України, кандидат фізико-математичних наук, розповідає: «Перед нами влада свої обіцянки не виконала. Більш того, фінансування на 2013 рік змушує нас скоротити до 8 тис. своїх співробітників, що становить 20,8% працівників наукових установ. Отже, ми повертаємося до практики 90-х рр. У нашій книзі почесних відвідувачів є такий історичний запис: «Я разом з вами, дорогі друзі, мрію і вірю, що дуже скоро настане для нашої держави новий час і наш інтелект матиме величезну цінність і буде запитаний сповна. Зі свого боку я робитиму все, аби цей час настав якнайшвидше». Це було сказано і записано 1 жовтня 2002 року, підпис: Віктор Янукович, тоді ще голова Донецької обласної державної адміністрації. Перебуваючи на чолі Донецької області, Віктор Федорович розумів, що без науки не буде майбутнього в області, і 2002 року було розроблено програму «Науково-технічного розвитку області на перспективу 2020 року. Минуло десять років, і які це результати дало?..».
Вчені відзначили, що в сусідніх країнах, не кажучи вже про Європу, Латинську Америку і США, на науку витрачаються дуже великі кошти. При цьому в Україні ця цифра наближеється до нуля — від 0,4% ВВП 2010 року і до 0,10 2012 року. Витрати на одного вченого в Україні майже в 3 рази нижчі, ніж у Росії, і в 33 рази нижчі, ніж у Кореї. Заробітна плата ніколи не відповідала тим стандартам, які існують.
Окрім проблеми нестачі бюджетних коштів, слід також звернути увагу на те, що сьогоднішня наука в Донецькій області не вельми в пошані, вона не популяризується і не пропагується. Про це заявила Ольга НОВИКОВА, завідувачка відділу економічних проблем соціальної політики Інституту економіки промисловості НАН України, доктор економічних наук, професор: «Нам є чим пишатися, мені приємно було чути про інновації і нововведення, але чомусь ми не пишаємося і не говоримо про це», — каже вона. Водночас заступник губернатора Донецької області Тамара ЛУК’ЯНЧУК вважає, що за ці роки Донецька обласна адміністрація ніколи не забувала про інновації і технічний прогрес, на заводах області відбулися нововведення, які вже дають свої результати. На інновації було витрачено багато бюджетних коштів, і вони не мають наміру на цьому зупинятися. На думку Лук’янчук, треба посилювати зв’язок між вченими, державним апаратом і підприємствами. Усі пропозиції, що будуть озвучені, обласна рада обов’язково візьме до уваги.