«День» уже повідомляв, що влітку уряд ухвалив дві постанови (№427 та №615), котрі зобов’язують внутрішньо переміщених осіб переоформити свої пенсії та соціальні виплати й отримувати їх виключно через державний Ощадбанк. Переселенці не розуміють, чому не можна отримувати пенсію чи 400 гривень на місяць соціальної підтримки у відділенні будь-якого банку, що територіально ближче, бо ж мають там давно відкриту картку? Правозахисники одразу назвали ці постанови дискримінаційними, оскільки порушується право вибору людини. Крім того, Ощадбанк перебирає на себе функції органів соціального забезпечення, котрі зараз реєструють переселенців і оформляють їм соцвиплати. Саме в Ощадбанк можна буде подати всі документи і тут же оформити банківську картку для отримання пенсії чи грошової допомоги. Однак експерти не розуміють, як саме ці документи та персональні дані передаватимуться від банківського відділення до органів соцстраху? На запити в Мінсоцполітики та Ощадбанк відповідей немає. На думку Олександри Дворецької, координатора громадської організації «Восток-СОС», така утаємниченість свідчить, що в договорі між банком та міністерством про передачу даних є свої підводні рифи для переселенців, але які — тримається за сімома замками. Тому «Восток-СОС» подав судовий позов до Мінсоцполітики, щоб зрозуміти, чи є порушення.
Турбує активістів і те, що відділення Ощадбанку ще не готові працювати з новими клієнтами (детальніше про це — в матеріалі «Ощадбанк не склав екзамен на соціальність»у «Дні» №179 за 2 жовтня 2015 р.). Минулого тижня правозахисні групи передали результати моніторингу керівництву Ощадбанку, котре пообіцяло активістам детально вивчити їхні рекомендації та покращити роботу з переселенцями.
СКІЛЬКИ КАРТОК — СТІЛЬКИ Й ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ
Та громадських експертів цікавить ще одне: чому не можна обійтися без співпраці з державним банком? В уряду, як завжди, низка нібито вагомих аргументів. Як пояснив Андрій Рязанцев, заступник директора Департаменту фінансів охорони здоров’я та соціальних програм Міністерства фінансів: це відкриває нові можливості перед переселенцями, а Кабміну дає можливість ще раз їх перерахувати. Логіка така: скільки відкритих банківських карток, стільки ж і переселенців-пенсіонерів і тих, хто потребує соціальної допомоги. Маючи таку цифрову картину, чиновники зможуть краще планувати, скільки ж грошей із бюджету на ту чи іншу область виділяти. Бо на переселенців треба закладати й послуги в лікарнях, школах й інші видатки.
Реєстр внутрішньо переміщених осіб, що ведеться вже близько року органами соціального забезпечення, до уваги не береться. І чи зможе банківська установа порахувати переселенців, якщо навіть не всі відділення знають, що мають обслуговувати таких клієнтів? І для чого тоді Міністерство соціальної політики? А як бути пенсіонерам, приміром, прикутим до ліжка, котрим пройти процедуру переоформлення картки — непосильне завдання.
«ГРОШІ ОТРИМУЮТЬ НЕІСНУЮЧІ ОСОБИ»
Усе це відсувається чиновниками на задній план. На передньому — ймовірні зловживання. Як пояснив Рязанцев, такий перерахунок прояснить ситуацію, хто насправді є переселенцем, а хто отримує ці державні гроші у шахрайський спосіб: «Є інформація про виплати особам, що не є переселенцями, близько 50% реципієнтів із отримання допомоги від держави здійснюють певні транзакції, 22% від яких роблять у нічний час, що непритаманно для цієї цільової аудиторії (чиновник, певно, мав на увазі пенсіонерів, які навряд чи підуть до магазину чи аптеки серед ночі. — Авт.). Друге дослідження стосується співвідношення кількості пенсіонерів сходу і кількості померлих пенсіонерів протягом останніх трьох років. Графіки показали, що кількість пенсіонерів росте, а кількість померлих — зменшується. Це свідчить, що гроші отримують на неіснуючих осіб. Із кожним місяцем розрив у цих категоріях зростає. Це передумови для впровадження процедури, коли з метою повторної ідентифікації ухвалили рішення проводити відкриття рахунків через Ощадбанк. Кількість відкритих рахунків — це й буде кількість ВПО. По допомогу звертаються незахищені верстви населення, відповідно, всі соціальні програми для них мають бути в регіонах їхнього перебування».
Наразі таких рахунків відкрито понад 60 тисяч. Андрій Рязанцев також наголосив, що уряд готує ще одну постанову — про збільшення соціальних виплат для переселенців, бо попереду зима, чиновники дбають про те, щоб людям було чим оплачувати комунальні послуги. Але наскільки зростуть ці суми, бо зараз це 400 гривень для працездатних осіб та 800 — для тих, хто не може працювати, чиновник не уточнив. Нагадаємо, щоб отримувати ці кошти, раз на півроку треба проходити нову реєстрацію. Замість того, щоб спростити життя переселенцям, зокрема і процедуру отримання соціальних виплат, а саме з цієї метою ці літні постанови уряд і розробляв, все тільки ускладнюється.