Безперечно, нині всі великій й малі міста України хочуть жити якщо не так, як у Європі, то хоча б як у столиці. Адже і рівень життя тут вищий, і більше можливостей для кар’єрного росту, і широкі пропозиції культурного дозвілля. Тому кажуть, що Київ — місто справедливе: хто на що заслуговує, те тут і отримує. Але, як свідчать дослідження соціологічної фірми «Research & Branding Group», відчуття незадоволеності життям у киян загалом переважає. Найбільше незадоволені жителі столиці тим, що не можуть так часто, як би хотілося, купувати новий одяг чи взуття (56%), 54% незадоволені неможливістю лікуватися і стільки ж респондентів не влаштовують умови життя (відсутність окремої квартири, низька якість тощо). Також майже кожен другий житель столиці скаржаться на заробітну плату.
Що стосується доходів киян, то склалася цікава ситуація, оскільки 40% жителів Києва в цілому він задовільняє, чого не скажеш про Україну. Окрім того, соціологи поставили киянам цікаве і досить провокативне запитання: наскільки їхня зарплата відповідає зусиллям, які вони вкладають в роботу. 28% відповіли, що цілком. Експерти зауважують, що це дуже багато, до того ж прослідковується тенденція до зростання кількості таких людей.
— В країні ситуація виглядає значно гіршe. Кількість задоволених умовами роботи і зарплатою в Києві — дуже висока, — вважає соціолог Євген Копатько. — Коли ми отримали дані по зарплаті, то здивувалися, що майже кожного четвертого жителя міста задовільняє його зарплата. Ще один показник — вчасність отримання доходів: 40% киян теж задоволені цим. Очевидно, саме ці фактори впливають на загальне самопочуття і ставлення жителів столиці до життя, оскільки серед них — більше оптимістів, ніж в Україні загалом.
Тим не менше, соціологічне дослідження (і не тільки це, а й інші) показує, що кияни значно більше за інших страждають від стресів. Загалом 56% жителів мегаполісу вважають що вони його отримують «часто» і «достатньо часто». Зрозуміло, що умови життя у великому місті передбачають швидкий ритм, який i впливає на нервовий стан людей. Цікаво, що сказали «дуже рідко» переживають стрес аж 12% респондентів, а 2% ніколи його не відчувають. Та дуже ймовірно, що ці люди не знають, власне, що таке стрес, тож можуть переживати й хронічні навантаження на психіку і не здогадуватися про це.
Якщо вже заговорили про стрес, то один із способів його зняти — фізичні навантаження, спорт. Але цифри вражають: тільки 4% киян проводять свій вільний час, займаючись певним його видом. По 6% респондентів відповіли, що зазвичай вільний час проводять на дискотеках і в кафе, тільки 16% (!) — займаючись дітьми, 20% гуляють на природі, а найбільше — 61% — дивляться телевізор, відео.
— Якщо порівнювати з країною, то тут ми не розходимося ні з якими іншими регіонами. Є хіба що більше людей, які читають у вільний час — 31%, — сказав Євген Копатько. — Але вперше ми зіткнулися з тим, що 16% респондентів проводять своє дозвілля в інтернеті. Це говорить, що в життя вступає «нова цивілізація», бо ще кілька років тому, коли ми проводили таке ж дослідження в Україні, то загальна кількість користувачів інтернетом не доходила до цієї цифри.
На думку соціологів, у Києві існує проблема приїжджих, оскільки людей з регіонів тут дуже багато. Але, швидше за все, найбільше цією проблемою переймаються міські чиновники, які в цьому контексті часто говорять про навантаження на комунальні мережі, транспорт, засмічення міста. Кияни ж до приїжджих ставляться дуже лояльно. «Такий мегаполіс, як Київ, потребує їх», — кажуть 14%, ще 44% вважають, що «людина має право самостійно вибирати де жити». Негативно ставлять до приїжджих 18% респондентів.
— Крім того, ми зауважили, що у киян з’явився імунітет на події, пов’язані з політикою. Можна сказати, що в Києві дуже мало людей, які живуть політикою, які відслідковують політичні події і сприймають їх близько до серця. Люди дуже спокійно сприймають як політичну рекламу, так і події в політичному житті. І це можна зрозуміти, тому що з 2004 року Київ перманентно знаходиться в стані виборів, як і вся Україна, але тут все це проходить загостреніше, сюди з’їжджаються прихильники тих чи інших політичних сил на марші й пікети. Для країни за три роки одна революція, три виборчі кaмпанії (позачергові вибори мера — четверта) і купа різних криз — це вже занадто. Це знову-таки викликає стрес. Тому в киян виробилася така захисна реакція на політичні події, — вважає експерт «Research & Branding Group».
Загалом, оцінюючи життя в Києві, експерти сходяться на думці, що, недивлячись навіть на велику кількість незадоволених, його рівень та якість щороку зростає — прослідковується чітка тенденція. Наприклад, 12% киян відповіли, що їхнє життя за останні два роки покращилося. Експерти називають Київ «достатньо благополучним містом» і «містом великих можливостей». Негатив же, як правило, пов’язаний із економічною кризою: темпами зростання цін в державі та інфляцією. Але від цього страждає вся Україна.