Випадання дитинчат сов з гнізд — не привід привласнювати їх собі й забирати додому з дикої природи, вважають зоозахисники. Громадська організація «Керченський клуб захисту тварин» просить всіх, хто побачив в парку або в лісі маленьке совеня, що сидить на землі, не втручатися в дику природу. Голова керченського клубу захисту тварин Тетяна ІВАНОВА розповіла «Дню»: «Спочатку ми планували ставити таблички з попередженнями в житлі сов — парках, лісах. Проте їх знімають місцеві мешканці, і ми зрозуміли, що це марна праця. Проблема таким чином не вирішується, а загострюється. Щороку в травні завдається невиправна шкода довкіллю, причому, як правило, з добрих намірів. Люди, які побачили маленьке довірливе, пухнасте совеня, думають, що воно вивалося з гнізда і йому загрожує неминуча загибель. Насправді це не так. Усі совенята залишають гніздо в такому віці, коли ще не вміють літати й одягнені в щільний пух (мезоптиль). У цей період вони бігають по землі, поступово вчаться перепурхувати з гліки на гілку. Самі вони не здатні добути собі прожиток — їх годують батьки й годуватимуть ще впродовж тривалого часу».
Тетяна Іванова радить: «Якщо ви виявили совеня, що здивовано дивиться на вас, знайте — його папа і мама десь поблизу. Вони ховаються від вас і переживають за своє маля і зовсім не хочуть, щоб у них вкрали дитинча». А тим, до кого з тих або інших причин все-таки потрапило совеня, зоозахисниця рекомендує наступне: «Якнайскоріше поверніть його в дику природу, але саме в те місце, звідки його забрали, щоб батьки маляти почули його голос. Але повернути пташеня потрібно протягом доби, максимум двох. Пізніше його батьки разом з братиками і сестричками можуть змінити місце проживання, таким чином, принесене дитинча опиниться наодинці й загине».
Якщо ж совеня перетримали і повертати його в дику природу запізно, спочатку слід забезпечити маляті повноцінне харчування. «Ідеальним кормом будуть японські перепели. Протипоказано давати свинину, яловичину, різні ковбаси, в крайньому випадку можна дати куряче або індиче філе або кролятину. Слід пам’ятати, що через неправильне харчування більшість підібраних совенят не доживають навіть до року. Якщо совеня вигодовують удома, вижити в дикій природі воно вже не зможе, тому випускати його не можна, інакше воно загине. Поїти совеня можна зі шприца або з чайної ложки, якщо совеня при її наближенні відкриває дзьоб. Вливати воду треба маленькими порціями, щоб птах не захлинувся. Вода має бути чиста (питна з бутлів)», — говорить зоозахисниця і додає: «Годувати і поїти совеня потрібно тоді, коли воно просить — видає характерні звуки. Не слід боятися перегодувати дитинча, оскільки сови не страждають переїданням».
Тетяна Іванова зауважує, що у птаха має бути своє місце, тобто гніздо. Приживаються сови в будинках украй рідко. «Рано чи пізно все одно доводиться ізолювати їх у вольєрі, оскільки вони починають нападати, відбирати їжу. Тому, перш ніж заводити сову, подумайте, чи зможете ви забезпечити птахові всі умови для оптимального проживання».
Громадська діячка радить завжди пам’ятати про те, що найкращим місцем проживання для птаха є ліс.