Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Не грайте курячими головами!»

Наука поки не визначилася, чи небезпечний для людини пташиний грип
13 січня, 2006 - 00:00
НА БОРОТЬБУ З ПТАШИНИМ ГРИПОМ СВІТОВИЙ БАНК ВИДІЛИТЬ ТУРЕЧЧИНІ 30 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ. ЦІ КОШТИ ВИТРАТЯТЬ НА ПРИДБАННЯ ЛІКАРСЬКИХ ПРЕПАРАТІВ, НА НАДАННЯ ВЕТЕРИНАРНИХ ПОСЛУГ І ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ / ФОТО РЕЙТЕР

П'ятнадцять чоловік, двоє з яких померло, з підтвердженим діагнозом «пташиний грип» у Туреччині, примусили запанікувати весь світ. Формулювання «потенційно небезпечний для людини», яке широко використовується вітчизняними та зарубіжними експертами, не втішає. Наскільки великий цей «потенціал» і наскільки серйозна небезпека? Міністерство надзвичайних ситуацій України переконує населення країни, що жодної небезпеки на сьогодні не існує і людям вірус не передається. Яким же чином тоді заразилися і померли кілька жителів Туреччини? На сьогодні немає жодних доказів того, що пташиний грип мутував і тепер передаватиметься від людини до людини, втім, не існує жодних доказів і зворотного. Вчені вважають, що вірус ще «вирішує» — мутувати йому чи «залишатися самим собою». Які ж достовірні відомості ми маємо у своєму розпорядженні на сьогодні?

Точно відомо, що пташиний грип має 15 різновидів. Найбільш заразливим і небезпечним є штам H5N1, саме його виявили у кримських птахів. Однак навіть у рамках цього штаму існують різні різновиди вірусу. У різних країнах, які потерпіли від епідемії пташиного грипу, було зафіксовано його різні варіанти. Людина заражається вірусом через безпосередній контакт із живими інфікованими птахами. Симптоми хвороби ідентичні звичайному грипу — жар, нездужання, хворе горло та кашель, іноді кон'юнктивіт. На відміну від інших вірусів, рівень смертності пташиного грипу неймовірно високий — понад 50%. На сьогодні зареєстровано понад сто двадцять випадків, половина з них закінчилася смертю. Для порівняння, вірус атипової пневмонії, що з'явився в листопаді 2002 року, було знайдено у 8,4 тис. чоловік, при цьому тільки 800 із них померли. Вакцини від цього захворювання поки не існує, але в усьому світі активно ведуться її розробки. Звичайні антибіотики допомагають пом'якшити симптоми хвороби та мінімізувати можливість її поширення.

Турецькі діти, двоє з яких померли, грали з головами мертвих курей. «По-перше, ще точно не з'ясовано остаточну кількість хворих у Туреччині і точно не встановлено, чи всі вони постраждали від H5N1, — розповідає «Дню» керівник Українського центру грипу, член-кореспондент НАНУ та АМНУ Аркадій Фролов. — Ми повинні дочекатися остаточних результатів досліджень. По-друге, немає жодних доказів того, що ці люди заразилися один від одного. Швидше за все, вони заразилися з загального джерела. По-третє, абсолютно точно встановлено, що вірус H5N1 не є небезпечним, якщо вживати елементарних заходів обережності — мити руки та піддавати м'ясо птиці термічній обробці. Можливо, існують способи передачі пташиного грипу, про які ми не знаємо, але це лише теорія. Кількість хворих у Південно-Східній Азії співвідноситься як один хворий до мільйона, а то й до двох мільйонів населення. Тобто зараження відбувалося вкрай рідко. Можна припустити, що воно можливе лише в абсолютно екстремальній ситуації на зразок гри з померлою куркою, що абсолютно неможливо в нормальних умовах. Пташиний грип не є небезпечним, якщо дотримуватися елементарних правил гігієни, не їсти сирої курятини і не грати з кишками перелітних птахів».

До недавнього часу вважалося, що абсолютно безпечна курятина з птахофабрик, які вже давно перейшли на закритий режим роботи. Поки вірус пташиного грипу не виявили на кількох птахокомплексах у Криму. За версією Мінагрополітики України, спалах пташиного грипу на птахофабриках у смт Приморське пов'язаний з недотриманням керівництвом цих компаній норм та вимог чинного ветеринарного законодавства. 11 січня голова міністерства Олександр Баранівський повідомив про порушення кримінальних справ за даними фактами. У період з 30 грудня 2005 року по 11 січня 2006 року в смт Приморське Феодосійської міської ради на птахокомплексах компаній «Узбережжя», «Юг-Агро», «Птахокомплекс» вилучено та утилізовано 102293 голови курей та 63640 курчат, які загинули від вірусу грипу. В осередках загибелі птиці проводиться комплекс дезінфекційних, санітарно-протиепідемічних та протиепізоотичних заходів. За даними МНС, серед людей хворих з підозрою зараження на пташиний грип не виявлено. Міністр агропромислового комплексу Криму Олег Русецький вважає, що «немає сенсу переживати з цього приводу населенню. У той момент, коли почався падіж, було запроваджено карантин, і було вжито всіх заходів, які не дозволили жодному яйцю і жодному кілограму пташиного м'яса або живого птаха звідти вийти» (з птахофабрики), передає korrespondent.net.

Існують побоювання, що виявлений у Туреччині вірус H5N1 незабаром пошириться по всій Європі. Оскільки основними переносниками хвороби є птахи, запобігти поширенню вірусу практично неможливо. Однак це не означає, що інфекція обов'язково зачепить домашніх птахів. Головне питання, яке хвилює сьогодні світову спільноту, — чи відбулася мутація пташиного грипу, яка дозволяє вірусу перейти від людини до людини. Вчені вважають, що за певних обставин — якщо людина буде одночасно заражена звичайним пташиним грипом, обидва віруси можуть обмінятися генами. Чим більше буде таких випадків, тим вища ймовірність появи нового вірусу, який передаватиметься вже безпосередньо від людини до людини. Підтвердження подібної мутації означатиме вірогідність пандемії, від якої, за підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), може загинути від 2 до 7,4 млн. чоловік. Поки ж представники ВООЗ 11 січня на прес-конференції в Анкарі заявили, що ознак передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини немає.

Експерти вважають, що якщо вжити відповідних заходів і запобігти проникненню диких птахів на фермерську птахофабрику, то біди цілком можна буде уникнути. Крім того, регулярний моніторинг міграції диких птахів дозволить створити систему раннього попередження про появу інфікованих зграй у тих чи інших місцях. «Існуюча система протиепідемічних заходів досить ефективна, — вважає А. Фролов. — Головне, щоб населення не порушувало загальноприйнятих санітарно-епідемічних норм. Повинна бути максимальною просвітницька діяльність. Крім того, необхідний моніторинг місць міграції та відпочинку наших і перелітних птахів».

Боротьба з пташиним грипом «влетить» світові в чималу суму. За підрахунками ООН, вона обійдеться світовій спільноті в 1,5 мільярда доларів. На конференції в Нью-Йорку було оголошено: це лише мінімум, необхідний країнам, щоб розгорнути медичні програми і підвищити ефективність діагностики, повідомляє regnum.ru. Тільки в Туреччині на боротьбу з пташиним грипом Світовий банк виділить мільйонів доларів. Ці кошти підуть на придбання лікарських препаратів, на надання ветеринарних послуг та профілактичні заходи.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: