Днями в Національному гірничому університеті пройшла презентація документального фільму про літератора і громадського діяча Миколу Хвильового «Цар і раб хитрощів». Картина була знята на основі розсекречених матеріалів Служби безпеки України. Презентація відбулася в вигляді круглого столу за участю студентів, викладачів НГУ, істориків міста.
Однак завдяки саме викладачам кафедри історії й політичної теорії, зокрема, її завідувача, був зорганізований і проведений захід. Професор В. Пушкін, відкривши презентацію, повідомив, що давно знайомий із колегою, з одним із авторів фільму, істориком Юрієм Шаповалом, тож скористався нагодою запросити його з Києва до НГУ. І хоча університет вважається технічним, а зовсім нещодавно став дослідницьким, його традиції гуманітарного виховання давно знані в усьому світі, примножуються й надалі.
До гірничого університету Юрій Шаповал приїхав разом із режисером Національної телекомпанії України, автором фільму «Цар і раб хитрощів» Іриною Шатохіною. Разом із фільмом Юрій Шаповал привіз і свою нову книгу «Полювання на Вальдшнепа. Розсекречений Микола Хвильовий», в яку ввійшли всі відкриття, що стосуються особистості Хвильового.
Автори документального фільму розповіли зацікавленій аудиторії про створення картини, знайдені плівки з голосом Хвильового і його особисту справу, за якою було репресовано літератора. Через увесь фільм вони хотіли передати глядачам присутність самого героя картини, відкрити абсолютно незнані сторони життя М. Хвильового, його оточення.
У ході розслідування стало зрозумілим, що письменник перебував у дуже складних контекстах, намагався зреалізувати модель України за тих часів та розпочав фатальну гру з собою і системою. Розчарований у радянській дійсності, спостерігаючи невдалі наслідки колективізації, Голодомор, у травні 1933-го покінчив життя самогубством.
Матеріали розслідування розкрили зовсім іншого Хвильового, з усіма його проблемами, суперечностями, вадами, перевагами.
Ведуча заходу історик Ірина Цюп’як поєднала розмову учасників круглого столу з демонстрацією фрагментів фільму. Вона спробувала показати нестандартні засоби вираження Хвильового, образ блазня, який використали в створенні картини творці фільму. В усі часи такий собі блазень міг висловити будь-яку думку перед троном царя. У такого блазня ладен був перетворитися і Хвильовий.
Про непросту постать переконаного комуніста і навіть цілу теорію «хвильовізм» розповіла професор НГУ Г. Швидько, а професор ДДУ К. Дуб повідав, що давно захоплюється творчістю невідомого багатьом літератора, показав зібрані раритетні книги Хвильового. Його письменницькі твори Костянтин Семенович назвав абсолютно неординарними, яким було і життя — заплутане, зіткане з суперечностей. «Сама доба розколювала «я»,— цитував із захопленням учений свого улюбленого літератора. Із власного збірника поезій К.Дуб зачитав присутнім вірша, присвяченого М. Хвильовому.
Ректор Національного гірничого університету академік Геннадій Півняк також взяв участь у незвичайному засіданні круглого столу. З упевненістю він сказав у своїй невеликій промові, що яскравий урок історії додав вихованцям технічного спрямування нових наголосів.
За плідну співпрацю він вручив також Юрію Шаповалу медаль від НГУ «За заслуги», і зазначив, що новому поколінню необхідно передавати правду життя, «робити це так же достойно, як зумів невеликий творчий колектив Першого Національного.
А Юрій Шаповал насамкінець зауважив: «Кожному з нас слід мати внутрішній стрижень. Ми повинні не плакати, а говорити про Україну, показувати людей, які боролися, не лякаючись тюрем і смерті».
Режисер Ірина Шатохіна розповіла про появу чергового документального фільму «Окрема думка Олександра Шумського» (наркома освіти в УСРР 1924—1927 років). Надалі планується цілий серіал документальних фільмів, які мають розкрити таємні сторінки української історії.