Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не така страшна «вишка», як її малюють

Базові станції мобільного зв’язку безпечніші за мобільні телефони
6 листопада, 2007 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА

Оператори мобільного зв’язку переконують своїх абонентів, що хвилюватися через негативний вплив базових станцій (БС) на здоров’я громадян немає підстав. До речі, нині в Україні їх установлено понад 20 тисяч. Як аргумент, фахівці наводять результати дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я: радіочастотні поля, створювані базовими станціями, не несуть загрози здоров’ю людей. За словами експертів, стурбованість українців викликана тим, що поняття електромагнітного поля ототожнюють із радіаційною дією. Базові ж станції випромінюють електромагнітну енергію, яка не є іонізуючим випромінюванням, отже, не є джерелом радіаційного впливу.

— Говорячи про базові станції мобільного зв’язку, важливо зазначити, що вони існують у двох варіантах — щоглові системи з великим радіусом дії та трубчасті щогли, які встановлюються на дахах будинків, — пояснив начальник Управління підтримки та розвитку компанії «Київстар» Вадим Гелетуха. — Великі вишки (висотою 350 метрів) встановлюються в різних регіонах України, щоб абоненти мережі могли підтримувати зв’язок у будь-якому куточку держави. Максимальна відстань дії таких установок — 30 кілометрів (чим вища базова станція, тим більший радіус її дії). Щогли, які встановлюються на житлових будинках, підтримують мобільний зв’язок у великих містах. Але боятися їхнього впливу немає причин.

Як пояснив Вадим Гелетуха, випромінювання від антен, що прикріплені до будь-яких базових станцій, має горизонтальний напрям і ніколи не спрямоване вниз — на грунт чи на поверхню житлового будинку. Тому проживати поряд із базовою станцією безпечно. Навколишні будинки також не піддаються опроміненню, оскільки промінь від БС завжди направлений поверх сусідніх будівель або між ними, що є вимогою якісного мобільного зв’язку.

Якщо розташовувати базові станції далеко від місць проживання людей, то, за словами фахівців, погіршиться якість зв’язку, а потужність мобільних телефонів муситиме зростати. Саме цей фактор i повинен викликати занепокоєння, бо потужність базової станції становить від кількох до 25 Ват, а мобільного телефону — 1-2 Ват.

— На перший погляд здається, що потужність телефонів не така висока у порівнянні з вишками, — вважає завідувач лабораторії гігієни електромагнітних випромінювань Інституту гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзєєва Юрій Думанський. — Але якщо базова станція надсилає радіочастоти на великі відстані, то мобільний — поблизу голови людини, що значно небезпечніше, ніж уплив вишки. Збільшення відстані між абонентом та базовою станцією призводить до зростання потужності мобільного телефону, оскільки йому треба відчути сигнали, що йдуть від вишки.

Оскільки антени базових станцій мобільного зв’язку не працюють на повну потужність протягом доби, то найвищу потужність мобільні телефони мають лише у години пік, коли ними користується максимальна кількість абонентів (зазвичай це ранковий та вечірній час). За словами пана Гелетухи, найменша кількість випромінювання від базової станції — вночі, коли її завантаження практично дорівнює нулю. Наразі в Україні налічується понад 51 мільйон абонентів різних мобільних операторів, що в порівнянні з 1997 роком у 1000 разів більше.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: