20 лютого оголосили перші результати міжнародного архітектурного конкурсу на кращу проектну пропозицію щодо об’єкта «Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності». Журі назвало переможця у номінації «Меморіал Героїв Небесної Сотні». Ним став проект архітектурного бюро MIstudio, авторський колектив — Ірина Волинець зі Львова та Марія Процик з Роттердама, Нідерланди. Новину повідомили на «Фейсбук»-сторінці Міністерства культури. Цього ж дня мали визначити фіналістів номінації «Музей Революції Гідності», переможця в якій дізнаємось у липні цього року.
Конкурс, нагадаємо, оголосили 23 жовтня 2017 року відповідно до наказу Міністерства культури. Територія проектування охопила алею Героїв Небесної Сотні — від Майдану Незалежності до вулиці Ольгинської, земельну ділянку по алеї Героїв Небесної Сотні, 3 та частину ділянки по алеї Героїв Небесної Сотні, 4. Проекти-фіналісти номінації щодо меморіалу, яких було дев’ять, минулого тижня показали на виставці на Майдані.
Автор «Дня» Андрій Плахонін у матеріалі «Який нам потрібен Меморіал?» писав про розчарування фіналістами конкурсу, але щодо проекту-переможця зазначив: «Здається, з усіх запропонованих проектів тільки один — 6008 — не викликає відторгнення».
Отже, що являє собою проект-переможець? Архітектори бачать меморіальний комплекс як криволінійний шлях, що відображає боротьбу українського народу за свободу. Основні компоненти — стіна, що нагадує про українську єдність, світлові квадрати та алея зі 107 лип, які символізують Героїв Небесної Сотні. У найвіддаленішій точці алеї має бути «місце тиші та мовчання», де планують зберегти існуючу каплицю. Як ідеться в описі проекту, символічним кінцем шляху має стати сад, що поєднає майбутній музей Революції Гідності та Міжнародний центр культури та мистецтв, відомий як Жовтневий палац. На пагорбах навколо пропонують висадити білі квіти.
Замість пафосних пам’ятників висадити дерева — це про людяність. Але чи готові ми до такого? Андрій Плахонін у згаданому матеріалі застерігає: «Саме простота і робить проект неприйнятним, вступаючи в суперечність з уже сформованою традицією вшанування героїв Небесної сотні. Цю простоту дуже швидко, за кілька років, «поліпшать» — і влада, і родичі героїв, і активісти, кожен своїми елементами. Принесуть шини, поставлять хрести, понавтикають кожен хто плиту або камінь, хто скульптурну групу. У нас традиційно не сприймають простоти».
В усіх охочих ще є можливість висловитися щодо проекту-переможця. По 25 лютого на сайті Мінкульту триває громадське обговорення конкурсних проектів у номінації «Меморіал Героїв Небесної Сотні». Після оголошення переможця можна надсилати пропозиції щодо його удосконалення для врахування в завданні на проектування.
Як пояснюють на сайті Міністерства культури, після громадського обговорення результати конкурсу затвердять, укладуть договір із переможцем та почнуть розробляти проектно-кошторисну документацію. Втілювати результат планується у лютому 2019 року.
Цікаво, чи поставлять до того часу крапку у «справі про розстріли на Майдані»? Чи зможемо нарешті отримати чітку хронологію подій, що розгорталися в центрі Києва з 18 по 20 лютого 2014-го? Якщо так, це стане найкращим вшануванням пам’яті Героїв Небесної Сотні. Поза конкурсом.