Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Небезпечне «тихе полювання»

В Україні вже зареєстрували 66 випадків отруєння грибами
14 вересня, 2007 - 00:00
ФОТО УКРІНФОРМ

Настала осінь — традиційна пора, коли грибники, озброївшись кошиками, виходять на своє «тихе полювання». Проте, на жаль, це заняття часто виявляється небезпечним для життя. Попри те, що про отруєння грибами пишуть і говорять часто й багато, щороку в нашій країні 2—3 тисячі людей потрапляють до лікарень. До 10% отруєних грибами людей лікарям врятувати не вдається. І це при тому, що третина з них — діти у віці від двох до п’ятнадцяти років. Як стверджують у Міністерстві охорони здоров’я України, станом на 10 вересня цього року вже зареєстровано 66 випадків отруєнь неїстівними грибами, в тому числі 20 — серед дітей. Вважається, що найнебезпечнішими в плані розмноження отруйних грибів є ліси Дніпропетровської, Луганської, Кіровоградської та Донецької областей. Тому не зайвим буде черговий раз нагадати про небезпеку «тихого полювання».

ГРИБИ, ЯК ГУБКА, ВБИРАЮТЬ ШКІДЛИВІ РЕЧОВИНИ

Чим же можуть бути небезпечні навіть хороші на вигляд гриби, і чому потрібно бути дуже обережними, збираючи або купуючи їх? Фахівці стверджують, що, насамперед, необхідно добре знати, як виглядають різні види грибів, оскільки отруйні й неотруйні особини зовні можуть бути дуже схожими. Справа в тому, що всі гриби, як губка, вбирають у себе з навколишнього середовища шкідливі речовини, яких нині в грунті набагато більше, ніж раніше (зрозуміло, чому промислові області лідирують за кількістю постраждалих). Тому гарний і смачний боровик, знайдений неподалік дороги чи великого заводу (або на так званій контрольованій за рівнем радіації території, яких так багато після трагічного 1986 року), може стати причиною якщо не смерті, то серйозного отруєння. Звідси порада медиків — збирати гриби треба лише на чистій території, а купувати — лише в тому разі, якщо ви впевнені у їх екологічному походженні. Старі ж гриби краще не вживати через можливу токсичність. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини. Отже, під час посухи грибів краще не їсти взагалі.

ПОМИЛКИ ПРИ ПЕРЕВІРЦІ ГРИБІВ НА ЇСТИВНIСТЬ

На думку фахівців з МОЗу, відомі в народі прикмети, які, буцімто, дозволяють визначити небезпечність грибів, — переважно помилкові. Вважається, що срібна ложка втрачає блиск у воді, в якій варилися отруйні гриби. Але це не так. На думку експертів, срібло взаємодіє з амінокислотами, наявними як у їстівних, так і в отруйних грибах. Дуже поширена думка, нібито головка цибулі або часнику темніє при наявності отруйних грибів, але вона також хибна.

І найголовніша помилка — що у разі отруєння грибами потрібно випити горілки з сіллю. Медики категорично не рекомендують цього робити, оскільки алкоголь посилює всмоктування токсинів у кров і може звести нанівець подальші зусилля лікарів. З цієї ж причини сумнівними грибами краще не закушувати під час алкогольного застілля.

Зібрані гриби треба швидко, не пізніше ніж через годину після збирання, обробити, не допускаючи їх псування. Необхідно суворо дотримуватися правил переробки грибів, особливо умовно їстівних. Не можна їсти гриби сирими, наспіх підсмаженими або звареними в лісі на вогнищі.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ОТРУЇЛИСЯ

Механізм дії грибних токсинів різний. Медики стверджують, що оскільки токсини діють через систему травлення, тому симптоми отруєння — нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла й озноб — з’являються майже відразу — через 15— 30 хвилин після вживання неякісного продукту. Це можуть бути деякі види сироїжок, недоварені осінні опеньки, сатанинський гриб, несправжні дощовики. Такі отруєння, як правило, не призводять до фатального кінця, але це не означає, що на них не слід зважати, що можна не звертатися до лікаря. Адже тільки лікар зможе визначити небезпеку для постраждалого.

Токсичність червоного мухомора, волоконниць, говорушок зумовлена речовинами, що діють на нервову систему. Симптоми отруєння — галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності з’являються через 30 хвилин—2 години після їх вживання й залежать від кількості токсину, що потрапив у організм. За відсутності своєчасної і кваліфікованої медичної допомоги такі отруєння можуть мати сумні наслідки.

Смертельно отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів смердючого та весняного, близькі до них токсини сморжів та інших грибів. Їхня підступність у тому, що, потрапляючи в організм, вони протягом тривалого часу (до двох діб) не викликають ніяких симптомів. У цей час отрута, циркулюючи в організмі, викликає необоротні зміни в печінці, нирках та інших органах. Часте блювання й пронос, що виникають потому, призводять до сильного зневоднення організму. Це погіршує перебіг отруєння, і навіть при своєчасно наданій допомозі фатальний кінець може настати у 8 — 30% випадків.

При появі симптомів отруєння грибами не можна зволікати, відразу слід викликати «швидку допомогу». До її приїзду потрібно промити шлунок 1—2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Фахівці також радять пити багато рідини. Недоїдені гриби радять не викидати — їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила в організм, і прискорити лікування.

Незважаючи на те, що в грибах багато корисних речовин, їх не можна зарахувати до дієтичних страв, оскільки перетравлення хітину потребує напруження залоз шлунково-кишкового тракту. З цієї ж причини не варто давати їх дітям до семи років ні в якому вигляді.

Кожен має право вирішувати — їсти чи не їсти гриби. Проте, пам’ятайте, що за таке рішення можна заплатити життям — не тільки своїм, а й близьких людей.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: