Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Небезпечні розваги

Хто і як контролює якість атракціонів в українських містах?
7 серпня, 2013 - 11:26
РЕЗУЛЬТАТИ ПЕРЕВІРОК, ПРОВЕДЕНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ ДЕРЖМІСЬКПРОМНАГЛЯДУ, ПОКАЗАЛИ, ЩО МАЙЖЕ КОЖЕН З 1,4 ТИСЯЧІ ОГЛЯНУТИХ АТРАКЦІОНІВ ЕКСПЛУАТУЄТЬСЯ З ПОРУШЕННЯМ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ З ПРОМИСЛОВОЇ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ПРАЦІ / ФОТО АНДРІЯ КРИМСЬКОГО

Наприкінці травня Держміськпромнагляд заборонив експлуатацію п’яти атракціонів у Києві і одного в Бучі (Київська область). За кілька тижнів до цього в Бердичеві Житомирської області на несправних дитячих гойдалках загинула восьмирічна дівчинка. У червні було закрито ще 17 столичних атракціонів. А через місяць — наприкінці липня — прокуратура Шевченківського району Києва провела чергові перевірки атракціонів. Результат — на території п’яти столичних парків виявлено самовільно встановлені дитячі атракціони без дозвільних документів і висновків щодо їх технічного стану. Ці порушення загрожують життю і здоров’ю дітей. Загалом на території Києва експлуатуються 82 атракціони, у Київській області — 38. Зараз перевірено 56 атракціонів, з них 35 — підвищеної небезпеки. Перевірки тривають.

Одночасно перевірки відбуваються і в інших містах України. Так, за період курортного сезону на території Миколаївки, що в Криму, вилучили 14 водних атракціонів на 500 тисяч гривень, повідомила прес-служба ДПІ в Сімферополі ГУ Міндоходів в АРК. У Криму зараз 62 підприємства експлуатують атракціони, чотири з них перебувають у комунальній власності. При цьому у 190 атракціонів серйозно підвищена небезпека, а 36 відпрацювали свій нормативний термін. У Дніпродзержинську було закрито чотири атракціони, в маріупольському Театральному сквері закрили всі атракціони.

«Результати перевірок, проведених територіальними підрозділами Держміськпромнагляду, показали, що майже кожен з 1,4 тисячі оглянутих атракціонів експлуатується з порушенням нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці», — заявила перший заступник начальника Головного управління захисту прав і свобод дітей ГПУ Ірина КУЧЕРІНА. Зокрема, не призначено працівників, відповідальних за їх утримання у справному стані, не проведено технічний огляд атракціонів підвищеної небезпеки, немає або ведеться неналежним чином експлуатаційна документація тощо.

Через згадані порушення припинено експлуатацію 191 атракціону, зокрема закрито атракціони підвищеної небезпеки в Закарпатській, Івано-Франківській, Луганській, Львівській, Полтавській, Тернопільській, Херсонській, Чернівецькій, Чернігівській областях та місті Києві. Виведено з експлуатації 57 атракціонів, з яких 22 — демонтовано. За допущені порушення в цій сфері органами Держміськпромнагляду 110 осіб притягнуто до відповідальності.

«За результатами перевірки з кінця квітня по середину червня перевірено 147 атракціонів, експлуатованих 15 господарськими суб’єктами в Києві і області, з яких 93 підвищеної небезпеки. Під час перевірок виявлено 122 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, за результатами яких зупинено експлуатацію 15 атракціонів. А саме: три атракціони в парку «Позняки», «Деснянському», «Молодіжному», два атракціони на вулиці Фрунзе 160, два атракціони в Облонському районі, п’ять імпортних атракціонів у ТРЦ Oceanplaza і три атракціони в Гідропарку, — розповідає Олексій СТЕПАНЕНКО, начальник інспекції територіального управління Держміськпромнагляду Києва та області. За його словами, після усунення порушень господарськими суб’єктами відновлено експлуатацію десяти атракціонів. «Якщо на п’яти атракціонах, що залишилися, господарі усунуть порушення, то ми зможемо видати рішення про відновлення експлуатації. Окрім того, існує указ Президента, згідно з яким проводити планові перевірки підприємців ми не маємо права — у зв’язку з наданням більшої свободи бізнесу. За нагальної потреби має бути згода місцевої адміністрації та центрального органу влади», — пояснив пан Степаненко.

ДІСНЕЙЛЕНД... ІЗ МІРКУВАНЬ БЕЗПЕКИ

Після вимоги прокуратури Шевченківського району Києва демонтувати самовільно встановлені споруди, «День» вирушив до столичних парків, які підлягали перевірці. У парку «Нивки», незважаючи на дрібний дощ, було велелюдно, але дітей на батутах, які ще не прибрали, ми не побачили. Опісля автор цієї статті поїхав до парку імені Т.Г.Шевченка. Купуючи напій в одному з наметів, я поцікавився у продавця, чи є тут якісь дитячі атракціони, надувні гірки. Вона відповіла: «Так, звісно, але щойно скрутили через дощ». Опитані в парку батьки в один голос заявили, що принципово не дозволяють своїм дітям відвідувати атракціони. «Звісно, з міркувань безпеки. Ми катаємося лише на гірках, на дитячих майданчиках, наприкінці серпня плануємо поїздку до паризького Діснейленду», — розповів «Дню» один з батьків.

«Найважливіше, назвемо це побажанням для приватних підприємців, при встановленні будь-яких тимчасових споруд необхідно здійснити обстеження технічного стану всіх конструкцій. Зараз, в пору літніх канікул, більшість дітей відпочивають і цей техогляд допоможе запобігти травмуванню дітей на атракціонах — це, наголошую, найважливіше», — пояснила «Дню» Людмила ОСИНСЬКА, прес-секретар прокурора Шевченківського району Києва.

«...БІЛЬШОСТІ ПІДПРИЄМЦІВ НЕМОЖЛИВО ОТРИМАТИ НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ ЧЕРЕЗ ВІДСУТНІСТЬ ЗАКОНОПРОЕКТУ»

Приватні підприємці по-своєму пояснюють, чому так багато атракціонів працює без необхідного для цього дозволу. Власник атракціонів в одному з київських парків розповідає «Дню»: «Різноманітні перевірки різними інстанціями всіляко заважають працювати. Для того, щоб оформити необхідні документи і, казатимемо, наповнювати міський бюджет, влада розробила односторонню схему. Грубо кажучи, все існує задля хабарів. Постанову щодо малих архітектурних форм, яка вийшла 22 липня, сприйняли неоднозначно в Дніпровському районі Києва. Тоді зібралася ініціативна група підприємців з вимогою перегляду цієї постанови, оскільки в Кабміні не ухвалили рішення щодо дозволів на встановлення для більшості підприємців. Лише 7% його отримали. Для чого робиться демонтаж? Часто-густо інспектори не мають належних приписних документів. Міська схема, яку реалізовує інспекція з благоустрою, спрямована на корупцію, оскільки більшості підприємців неможливо отримати необхідні документи через відсутність необхідного законопроекту. Здавалося б, спрямована на благо міста інспекція благоустрою всіляко йому заважає».

Дмитро ЩЕДРОВ, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 
Рубрика: