Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Небезпечні сусіди Софії та Богдана

Навпроти пам’ятки ЮНЕСКО можуть розпочати будівництво житлово-офісного центру з підземним паркінгом
22 лютого, 2017 - 10:06
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Поява зеленого паркану довкола старого будиночка на вулиці Володимирській, 21/20 без будь-яких інформаційних табличок дуже занепокоїла киян. Двоповерхова садиба, зведена у ХІХ столітті, розташована навпроти Софійського собору та Софійського майдану, є мовчазним свідком важливих історичних подій. З балкона цього будинку 22 січня 1918 року Михайло Грушевський зачитував IV Універсал УНР, а 22 січня 1919-го Директорія проголосила про об’єднання УНР і ЗУНР.

«ЗЛОЧИННИЙ ПРОЕКТ»

Останнім часом будиночок переживав не найкращі часи, фактично був доведений до руйнації. Якби місто взялося за його реставрацію, кияни були б тільки «за». Тим паче в охоронній зоні Національного заповідника «Софія Київська» та у межах міста Ярослава дозволені винятково реставраційні роботи. Оскільки появу зеленої огорожі та вибиті вікна у садибі важко назвати стартом реставрації, та й навряд чи місто приховувало б інформацію про неї від городян, громадськість побоюється, що на будинок-легенду чекає заборонена законодавством реконструкція.

«Ця територія охороняється ЮНЕСКО, це і місто Володимира, і буферна зона Софії Київської, тому тут не можна говорити про будь-які будівельні роботи, крім реставрації існуючих будинків, — пояснює громадська активістка, депутат Київради VII скликання, координатор Всеукраїнської громадської організації «Київське віче» Олена Терещенко (Єскіна). — Оскільки на паркані немає інформаційної вивіски, у киян виникла величезна підозра, що, як завжди, щось збираються зробити протиправне. У 2005 році був погоджений проект архітектора Сергія Бабушкіна, який за своєю злочинністю затьмарив би усі існуючі злочинні проекти. Крім реконструкції, ним передбачалось будівництво офісно-житлового п’ятиповерхового комплексу з підземним паркінгом, на додаток підземну парковку планували влаштувати просто під Софійським майданом, тобто йшлося про цілу транспортну інфраструктуру, не виключаю, що з торговельним центром».

Хоч як дивно, такий проект погодила столична архітектурно-містобудівна рада, наголосивши, що він дуже потрібен місту, бо нібито звільняє простір біля Софії та пам’ятника Богдану Хмельницькому від автівок. Маскували цей проект під концепцію благоустрою Софійської площі та створення Центру слов’янської культури. Проте до цього часу його не наважувались реалізувати.

ШКІДЛИВІ ПЛАНИ З МИНУЛОГО

Оскільки про інші наміри щодо будинку на Володимирській, 21/20 активістам нічого невідомо, існує ймовірність, що хтось наважився витягти з шухляди давно погоджений проект авторства колишнього головного архітектора Києва Сергія Бабушкіна. До речі, йому належать проекти скандальних бізнес-центрів «Леонардо» та «Парус» у середмісті Києва, котрі перевищили допустиму висотність.

Проект щодо будинку на Володимирській, 21/20 був розроблений спільно з ТОВ «Архітектурна спілка» та держпідприємством «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв». Останнє запам’яталось киянам нищенням інших пам’яток, приміром, нещодавно флігель початку ХХ століття на вулиці Златоустівській, 35 виключили з реєстру щойно виявлених об’єктів культурної спадщини, повністю знесли, а Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв замовила будівельній корпорації «Укрбуд» зведення тут житлового комплексу «Шевченківський».

Щоб з’ясувати, які плани у міста щодо легендарної садиби, зокрема чи не запланована реконструкція за проектом Бабушкіна, Олена Терещенко (Єскіна) надіслала запит на ім’я мера Києва Віталія Кличка. Про відповідь обіцяла повідомити громаді, яка вже готова організовувати протести задля порятунку садиби та спокою Софії. Адже будівельні роботи впритул до заповідника — це пряма загроза для нього.

До речі, генеральний директор «Софії Київської» Неля Куковальська заявила, що вже не один день фіксують пожвавлення будівельників за зеленим парканом на Володимирській, 21/20. А також поскаржилась, що не можуть отримати від міської влади жодної інформації про майбутнє перевтілення будівлі, що збільшує занепокоєння.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: