Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Недалеко» — не означає «нецікаво»

13 липня, 2007 - 00:00
У ХVII ст. ЗА БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО НІЖИН СТАВ ОДНИМ ІЗ НАЙВІДОМІШИХ ПОЛКОВИХ ЦЕНТРІВ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ. САМЕ ТОДІ ДО МІСТА БУЛО ЗАПРОШЕНО ГРЕЦЬКИХ КУПЦІВ, ЯКІ СТВОРИЛИ ТУТ СВОЮ КОЛОНІЮ. ВЖЕ НА ПОЧАТКУ ХVIII ст. ВОНИ ПОБУДУВАЛИ В ЦЕНТРІ ГРЕЦЬКІ ЦЕРКВИ: МИХАЙЛІВСЬКУ ТА ВСЕСВЯТСЬКУ (НА ФОТО) / ІМ’Я МИКОЛИ ГОГОЛЯ ТІСНО ПОВ’ЯЗАНЕ З НІЖИНОМ. ІЗ 1821 ДО 1828 РОКУ ВІН НАВЧАВСЯ В НІЖИНСЬКІЙ ГІМНАЗІЇ

В одній з книгарень я натрапила на оригінальну книжку «10 маршрутів вихідного дня» (в во «Грані-Т», 2007). Цефактично путівник навколо Києва — власне, Київщиною, Чернігівщиною, Черкащиною та Житомирщиною. І зроблено його так, аби подорожуючий (передусім — автомобіліст) зміг побачити не одне цікаве місце, а — для повноти вражень — відразу кілька. Наприклад, Остер — Лемеші — Козелець (Чернігівщина). Містечко Остер знамените, зокрема, тим, що там вціліла так звана Юр’єва Божниця — апсида та частина стіни давньоруського храму Святого Михаїла. Це одна із 19 пам’яток київської доби (зведена Володимиром Мономахом у 1008 році), які збереглися дотепер на території України. А Лемеші, що трапляться дорогою, тісно пов’язані із відомим українських родом Розумовських. У цьому селі в убогій козацькій родині Григорія та Наталки Розумів народився майбутній голова Російської академії наук та останній гетьман України Кирило Розумовський. Тут є Трьохсвятительська церква, побудована його братом Олексієм у 1755 році. А в Козельці — унікальний Собор Різдва Пресвятої Богородиці з дивовижним іконостасом, споруджений на замовлення Наталки Розумихи, де, до речі, її й поховано. Його називають справжнім дивом. «Зайшовши в цей храм, мене опанувало таке відчуття, що він зроблений для мого особистісного контакту з Ним, — ділиться враженнями мій друг — режисер Сергій Архипчук. — Це одне із найсильніших мистецьких вражень останнього часу. Я був здивований душевністю посилу авторів проекту. Собору вже майже 300 років, а він залишився «свіжим». Мене взагалі вражає в бароковій архітектурі інтимність звертання, хоча, здається, що така сакральна архітектура апелює до широкого кола людей».

Серед інших не менш цікавих маршрутів: Бердичів — Верхівня (Житомирщина), Китаєве — Феофанія (Київщина), Ніжин — Батурин і Сокиринці — Тростянець — Качанівка (Чернігівщина), Умань — Тальне та Корсунь-Шевченківський — Мошни (Черкащина)... Вони складені з огляду на те, щоб подорож можна було здійснити за один-два вихідних дні. Сказати б, влаштувати собі незабутній уїк-енд, як це зробила одна з моїх приятельок Ольга Євланова. Вже були придбані квитки в театр як подарунок на її день народження, аж раптом вона вирішила його відсвяткувати в Кам’янці-Подільському, запросивши туди й своїх друзів. Каже, що це було незабутньо!

До кожної архітектурної пам’ятки та історико- культурного місця загалом подано майже вичерпну довідку. А також запропоновано автомобільно- дорожню карту та інформацію про стан доріг, рекомендації щодо сезонності маршрутів.

Я звернула увагу на «10 маршрутів...» ще й тому, що його концепція переплітається із задумом нашої рубрики «Малі—великі міста/села України». Ми вже побували у Переяславі-Хмельницькому Київської області, Верхівні Житомирської області, Ніжині, Качанівці й Тростянці Чернігівської області...

«Цілком автономно... ви можете організувати собі першу і цілком ексклюзивну подорож «недалеко». Щоб на власні очі переконатися: «недалеко» не є символом «нецікаво», — написала у своїй передмові авторка Олена Романенко. — ...Й, можливо, приєднаєтеся до гурту людей, глибоко переконаних: дома відпочивати найкраще! Бо дім, то не лише квартира чи будинок, рідне місто. Подорожуючи Україною, ми бачимо, відчуваємо, розуміємо — подумки розширюємо кордони нашої рідної домівки. Спочатку «недалеко», а потім — до меж величезної країни».

Надія ТИСЯЧНА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: