Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Немистецький конфлікт

На День незалежності працівники «Укртелефільму» збираються влаштувати незвичайне шоу біля Кабміну
16 серпня, 2007 - 00:00

Колектив студії «Укртелефільм» звернувся з Відкритим листом до Президента України Віктора Ющенка, в якому просить главу держави захистити права працівників та студію від «рейдерів з боку державних службовців».

«1 серпня 2007 року було здійснене рейдерське захоплення студії «Укртелефільм» — загін охоронців на чолі з судовим виконавцем о 17.30 захопив адміністративний корпус студії... За допомогою слюсарного та електроінструменту зламали замки на вхідних дверях службових приміщень, вирізали отвори в сейфах бухгалтерії та відділу кадрів, вилучили всю бухгалтерську, кадрову та виробничу документацію та вивезли її за межі студії... 2 серпня 2007 року працівників студії нове керівництво не допустило на свої робочі місця...», — зокрема йдеться в посланні до Президента.

За словами генерального директора «Укртелефільму» Олега Бійми, аби привернути увагу урядовців до ситуації на студії та відстояти її інтереси, в День незалежності укртелефільмівці збираються вийти під стіни Кабміну й обіцяють влаштувати там незвичайне шоу.

— Студія належить державі, але держава ніколи не підтримувала її фінансово. Однак у радянські часи хоча б було державне замовлення. В 2006 році нарешті вдалося отримати хороші фінансові результати. Це, мабуть, не сподобалося керівництву Держкомтелерадіо, у сфері управління якого перебуває «Укртелефільм», й нас вирішили знищити, — розповідає Олег Бійма.

Як запевняє пан Олег, за останні шість років студія виготовила близько трьохсот фільмів (зокрема, й відому «Роксолану»), майже кожен десятий із них отримував призи на престижних українських фестивалях і конкурсах. Також 2006-го, без будь-яких бюджетних вливань, вдалося відзняти успішний проект художнього фільму на історичну тематику — десятисерійний фільм «Запороги».

— Ми заробили певну суму коштів, за які найближчим часом збиралися модернізувати студію й, серед іншого, випускати фільми для дітей та юнацтва, адже цим зараз в Україні ніхто не займається. У нові проекти планували вкласти й гроші, отримані від реалізації житлового будинку, який зводиться на території студії. Та, переконаний, що саме ця споруда та ще три гектари земельної ділянки на березі Русанівської протоки й стали причиною того, що студію вирішили викинути геть. Тому безкінечні перевірки (які, до речі, не виявили серйозних недоліків) фінансово-економічної діяльності студії закінчилися наказом Держкомтелерадіо про реорганізацію та злиття із збитковим підприємством «Фотон». Тобто економічно успішна студія автоматично успадкувала б борги давно вже збанкрутілого «Фотону», що неодмінно призвело б до знищення «Укртелефільму». Коли ми виступили проти цього, почалася рейдерська атака підприємства. Якщо раніше рейдерство було лише в сфері економіки, то нині воно починає добиратися і до культури та мистецтва, — вважає заступник генерального директора «Укртелефільму» Руслан Смаков.

Наказ про реорганізацію студії керівництво Держкомтелерадіо видало в січні цього року. За словами голови трудового колективу «Укртелефільму» Олександра Рутковського, працівників студії позбавили можливості взяти участь у трансформації підприємства і навіть не провели необхідну юридичну процедуру вивільнення (попередження за три місяці, надання вихідних виплат та інші дії, відповідно до чинного законодавства).

— Охоронці, найняті новим керівництвом, не пропускають працівників на робочі місця. Раніше ми стояли під дверима підприємства, а зараз вирішили перебратися до Кабміну. Також подали позов до Господарського та Адміністративних судів, де збираємося відстояти право колективу при реорганізації на першочергове взяття в оренду приміщення, де знаходиться студія. Таким чином зможемо врятувати «Укртелефільм», — вважає Олександр Рутковський.

Колектив студії вже не вперше звертається до правоохоронних та судових органів, проте усі рішення поки на користь протилежної сторони. Та Олег Бійма разом із своїми співробітниками відступати не налаштовані й будуть і надалі «стукати в усі двері, кидатися в усі вікна». Окрім листа до Президента, укртелефільмовці відправили прохання про підтримку й до всіх політичних партії, але поки на їхньому боці лише профспілки.

КОМЕНТАР

Лариса ТИТАРЕНКО , завідувач сектору прес-служби Державного комітету з питань телебачення та радіомовлення України:

— Українська студія телевізійних фільмів «Укртелефільм», як державне підприємство, перебуває в сфері управління Держкомтелерадіо. Комітет здійснює управління підприємством та контроль за використанням державних коштів і майна, що знаходяться в користуванні у студії. Починаючи з січня цього року, за значні порушення законодавства та невиконання трудових обов’язків з керівних посад підприємства було звільнено генерального директора студії О. Бійму, заступників генерального директора В. Аніщенка, І. Артеменка, Р. Смакова та інших. Незважаючи на те, що майно і кошти студії були і є власністю держави, звільнені керівники порушували чинне законодавство і багаторазово використовували їх не на користь держави. Саме тому суть акцій їхнього тривалого протесту полягає в спробах звільнених за неефективний менеджмент та зловживання адміністраторів будь-якими шляхами уникнути відповідальності та не втратити прибуткове і тепле місце, вже зовсім не переймаючись законністю цих шляхів.

Приклад з останнього перебігу подій. Намагаючись будь-що встигнути до розподілу коштів від завершення незаконного будівництва, колишні керівники студії вчинили спробу захоплення державного майна шляхом передачі його створеному в 2005 році недержавному підприємству ТОВ «Орендне підприємство «Укртелефільм». Основними засновниками вищезазначеного підприємства є Бійма О.І., Аніщенко В.П., Артеменко І.В., Сафронов М.М., Смаков Р.В. Без згоди з керівництвом «Укртелефільму» та Держкомтелерадіо, як органом управління майном, 05 червня 2007 р. ТОВ «Орендне підприємство «Укртелефільм» звернулося до Регіонального відділення Фонду державного майна України з проханням передати йому в оренду цілісний майновий комплекс студії. На щастя, цю спробу провести приховану приватизацію та протизаконно заволодіти державним майном було вчасно зупинено Фондом держмайна та Держкомтелерадіо. До речі, розподіл часток в статутному капіталі ТОВ «Орендне підприємство «Укртелефільм» був проведений далеко не на користь трудового колективу підприємства: 70% статутного фонду товариства належить все тим же декільком скандальним особам та їхнім прибічникам.

Крім того, в період проведення реорганізації за вже недійсними документами відсторонені від справ адміністратори відкрили розрахунковий рахунок в «Українському Професійному Банку», який теж своєчасно був заблокований податковою адміністрацією. І все це лише невеликий перелік дій, на які звільнене керівництво «Укртелефільму» йде сьогодні задля свого «порятунку».

Організована Держкомтелерадіо реорганізація підприємства не спрямована ні на звільнення трудового колективу студії, ні на ліквідацію самої студії. Включення підприємства «Фотон» до комплексу студії «Укртелефільм» спрямовано на підвищення якості роботи обох підприємств. Мета у даному випадку така: максимально ефективно та якісно використовувати можливості цих державних підприємств. Приєднання меншого підприємства до більшого з наданням відповідної підтримки та допомоги є звичною практикою формування комплексних виробництв.

9 серпня 2007 року нарешті відбулися загальні збори колективу студії за участю виконуючого обов’язки генерального директора І. Кошари, представників Держкомтелерадіо, галузевої профспілки та Федерації профспілок України. Тривалий час В. Аніщенко, О. Бійма, Р. Смаков та інші всіма засобами блокували їхнє проведення. Людям забороняли приходити на оголошені І. Кошарою заходи, погрожували звільненнями та чинили перешкоди офіційному спілкуванню нового керівництва студії та представників Держкомтелерадіо з колективом. Для підриву авторитету нового керівництва та дезорганізації працівників студії колишні керівники протягом багатьох місяців заважали передачі І. Кошарі бухгалтерської документації та облікових відомостей працівників для своєчасної виплати заробітної плати і розрахунків з контрагентами. Внаслідок цього на підприємстві, приміром, були відключені електро- та водопостачання.

Саме тому жодні сплановані звільненими керівниками акції не можуть бути офіційною позицією студії та її працівників, а є лише спробами кількох відсторонених від паразитування на державному майні осіб повернути собі свою «годівницю». Протестує не трудовий колектив «Укртелефільму», а звільнені В. Аніщенко, О. Бійма, Р. Смаков та купка наближених до них осіб.

Щоб припинити, нарешті, руйнування «Укртелефільму» та тривале знущання звільненого керівництва студії над її трудовим колективом, Держкомтелерадіо змушений був звернутися до Шевченківського суду м. Києва, який наприкінці липня прийняв рішення про примусове вилучення документів та печатки. В присутності судового виконавця 1 серпня 2007 року було проведено вилучення документів. Як результат, сьогодні працівникам студії повністю виплачена заробітна плата за червень поточного року, до держбюджету та цільових фондів перераховані всі платежі, необхідні для соціального захисту працівників та відновлення нормальної діяльності підприємства. Ведеться активна робота з відновлення бухгалтерського обліку, і щойно буде наведено лад у вилучених документах, буде сплачено заробітну плату за липень поточного року.

Під час зборів трудового колективу адміністрація підприємства пояснила працівникам на підставі статті 36 КЗпП, що реорганізація «Укртелефільму» не передбачає масових звільнень, якими людей залякувало колишнє керівництво. Дії трудових договорів працівників продовжуватимуться на новому підприємстві. Трудовий колектив студії ознайомився з концепцією розвитку «Укртелефільму», що не передбачає жодних змін місцеперебування підприємства та напрямку його діяльності, оскільки Держкомтелерадіо переконаний, що студія має значний потенціал розвитку та має стати конкурентоздатним центром виробництва телепродукції.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: