Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Невиліковний туберкульоз

виявлено західними вченими. А для більшості хворих українців навіть «звичайний» туберкульоз смертельно небезпечний
9 грудня, 1999 - 00:00

Штами туберкульозної палички, абсолютно несприйнятливі до ліків, для нас не новина. І не виключено, що західні колеги дійсно виділили штам, стійкий до хіміотерапевтичних засобів. Так прокоментував повідомлення зарубіжних вчених про виявлення невиліковного різновиду туберкульозної палички доктор медичних наук, завідувач лабораторії мікробіології туберкульозу та неспецифічних захворювань легень Київського інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Ф. Яновського Олександр ЖУРИЛО .

За його словами, для палички Коха характерні періодичні мутації, які відбуваються у хромосомах, що обумовлюють її стійкість до перевіреної роками групи медикаментiв. Помічено, що ефективність препаратів помітно знижується через 15—18 років. До речі, з часу останньої розробки принципово нових протитуберкульозних препаратів минуло вже понад два десятиліття, за які хвороба, за деякими оцінками, забрала 50 мільйонів життів.

«Стрімке поширення смертоносного штаму туберкульозної палички, несприйнятливого до ліків, досягло таких масштабів, що загрожує вийти з-під контролю», — йдеться у нещодавно опублікованій доповіді фахівців медичного факультету Гарвардського університету та Інституту відкритого суспільства (адреса в Інтернеті: www.soros.org/tb). Випадки невиліковного туберкульозу (в доповіді цей різновид хвороби названо MDR-TB) досягли безпрецедентного рівня в Росії, Естонії та інших «гарячих точках» по всій земній кулі. «Лихо бідняків» у формі MDR-TB, вказують автори доповіді, вже проникає в благополучні Західну Європу та Північну Америку. За даними дослідження, проведеного на замовлення Інституту відкритого суспільства, випадки смертельного захворювання вже зареєстровані більше ніж у 100 країнах світу.

Закордонні фахівці не згадують у цьому сумному переліку конкретно Україну. Однак абсолютно очевидно, що країна, в якій епідемія «звичайного» туберкульозу поширюється за геометричною прогресією, такої долі навряд чи уникне. Принаймні О.Журило не виключає поширення «непохитного» перед ліками MDR. Річ у тім, стверджує доктор медичних наук, що в Україні він — «невидимка», оскільки такого рівня діагностики, який виявляє смертельний штам, в Україні, на відміну від Заходу, поки що немає.

Тим часом іноземні фтизіатри називають новий вид туберкульозу «рукотворним» — несприйнятливість до ліків виробляється у тих хворих, які припиняють прийом необхідних препаратів або не мають їх у достатній кількості. Але найстрашніше, що такі хворі стають поширювачами нового штаму туберкульозної палички, резистентного до лікарських засобів. Щоб запобігти блискавичному поширенню епідемії земною кулею, знадобиться, за розрахунками вчених, не менше ніж $1 млрд. «В іншому разі стримати розвиток епідемії буде неймовірно складно, якщо взагалі можливо», — попереджає ад'юнкт- професор Гарвардського медуніверситету д-р Фармер. Рекомендований ВООЗ метод боротьби із звичайним туберкульозом — короткий курс лікування під безпосереднім медичним наглядом — засвідчив свою ефективність, однак нові несприйнятливі штами вірусу вимагають набагато енергійніших зусиль, попереджають західні дослідники і рекомендують там, де MDR є серйозною проблемою, озброїтися програмою «DOTS-Плюс», здатною запобігти катастрофі.

Трохи іншої думки про нові спеціальні методики додержується український вчений Олександр Журило, який вважає, що їхня роль швидше бар'єрна, адже спрямовані вони не на лікування хворого, а на «блокування» хвороби, щоб зробити її безпечною для оточуючих. Проте, як стало відомо «Дню», в Міністерстві охорони здоров'я проводяться переговори щодо впровадження DOTS-методики в тих областях країни, де в цьому є гостра необхідність (наприклад, Дніпропетровській).

ДО РЕЧІ

Через туберкульозну ситуацію, що все більше загострюється, доктор медичних наук, відомий фтизіатр Олександр Журило нагадує, що головне в профілактиці туберкульозу — повноцінне харчування, щеплення в ранньому віці, добрий фізичний стан організму, своєчасне виявлення та лікування захворювання, словом... досить цивілізований і гідний рівень життя.

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: