На нещодавньому засіданні президії Академії з доповіддю про мікробіом — мікробний надорган усередині людини — виступив відомий науковець, академік НАН і НАМН України, завідувач кафедрою мікробіології, вірусології та імунології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Володимир Широбоков.
Термін «мікробіом», запропонований лауреатом Нобелівської премії Дж. Ледербергом (США), об’єднує феномени безперервної захисної діяльності широкої різноманітності корисних мікроорганізмів — цих невидимих велетнів життєдіяльності — у відкритих просторах нашого тіла, починаючи з ротової порожнини.
Національний інститут здоров’я США виділив аспекти підтримки мікробіологічного балансу в його взаємодії з тканинами й органами людини серед основних напрямків сучасних медико-біологічних досліджень.
Перший Нобелівський лауреат — виходець із України І.І. Мечников — ще на початку минулого століття випробував на собі і запропонував людству пробіотики — корисні культури молочнокислих бактерій. Його продовжувачі в Києві уже в наші дні реалізували перспективну ідею у вигляді промислових інновацій. Було створено дослідне підприємство з випуску комбінацій таких мікроорганізмів з одночасним вирощуванням 14—25 таких позитивних штамів, що каталізують ефекти єдиного продукту. Він був названий «Симбітером», інакше кажучи, симбіотичним, співдружнім мультипробіотиком. «Симбітер» — дітище доктора біологічних наук, професора Дмитра Янковського та кандидата технічних наук Галини Димент, які представляють науково-виробничу компанію «О.Д. «Пролісок». Унікальна робота науковців-новаторів була удостоєна премій імені І.І. Мечникова і Д.К. Заболотного НАН України. Випущені оригінальні монографії на дану тему, проблематика мікробіома та чинників його підтримки представлена в Національному підручнику з вірусології та мікробіології.
Академік В. Широбоков у своїй доповіді перед авторитетними зборами особливо наголосив, що першою незвичайну значущість нового напрямку високо оцінила видатний лікар-педіатр, академік Олена Лук’янова, яка надала в керованому цим блискучим організатором охорони здоров’я Інституті педіатрії, акушерства і гінекології (ІПАГ) клінічні можливості для перевірки властивостей та ефектів потенціалу українського мультипробіотика. Спектр досліджень підтвердив, що ці, які не мають зарубіжних аналогів, препарати виключно благотворні як гаранти стійкого дитячого здоров’я, а також як еліксири поза звичайними ліками, наприклад при дисбіозах, кишкових розладах у дітей раннього віку. Разом із тим необхідні варіанти «Симбітеру» були включені до системи поліпшення репродуктивного здоров’я жінок, завдяки чому забезпечується здоров’я плоду.
Під керівництвом академіка Юрія Антипкіна, нинішнього керівника ІПАГ, розробки набули великого практичного резонансу в сучасній медицині материнства і дитинства.
Примітно, що нові прозріння — здоров’я людини та мікробіологічна палітра — знайшли підтримку на ННЦ біології та медицини Національного університету імені Т.Г. Шевченка і паралельно на багатьох кафедрах педіатричного і неонатологічного профілів у НМУ імені О.О. Богомольця та НМАПО імені П.Л. Шупика.
Не можна не зауважити, що колектив дослідників на підтримку цінного українського наукового бренду про співдружність живих мікроорганізмів як чинника поліпшення життя людини продовжує розширювати цей гуманітарний ресурс. Випущений оригінальний препарат «Симбіогель», основою якого є бентоніт — різновид «живих глин», відомих ще з часів античної медицини Гіппократа, Галена, Авіценни. Разом з мультипробіотиками нова оздоровча концепція зможе сприяти зміцненню не лише фізичного, а й психічного здоров’я, що також чітко доведено.
Істотний момент — елементи медицини за І.І. Мечниковим у протистоянні інтоксикаціям хімічного характеру. Відповідаючи на питання академіка НАМН О.Яворовського, котрий представляє в НМУ імені О.О. Богомольця напрямок медицини та гігієни праці й запобігання професійним захворюванням, доповідач наголосив на колосальній значущості і таких ефектів.
Важливо, що тема, яка звучить як один із прологів профілактичної медицини з використанням мікробіома (де сумарна квота мікробних генів в 100 разів перевищує генний набір генома людини!) була внесена до порядку денного засідання президентом НАМН України Віталієм Цимбалюком. Новації цієї спеціалізованої Академії протягом останніх років свідчать: пульс медицини відчувається цим форпостом максимально нового в довірених галузях дедалі більш прозорливо!
Академічний дебют авангардних мультипробіотичних досліджень — лише один із таких доказових прикладів.