Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Незадовільно» президії...

Кримські депутати так і не виконали рішення Конституційного суду…
18 травня, 2001 - 00:00

У середу 51 голосом депутати Верховної Ради Криму визнали роботу Президії парламенту незадовільною. Цій події передували бурхливі події в залі парламенту. Більшість депутатів через те, що Президія не врахувала їхні зауваження та підготувала до розгляду неякісні, з їхнього погляду, проекти рішень, відмовилася зранку реєструватися, таким чином повністю взяла ситуацію у свої руки, і Леонідові Грачу нічого не залишалося, як перенести початок сесії на годину. У цей час у залі відбулися депутатські збори більшості. Порадившись, фракції більшості, аби більше не відкладати насущні питання життя автономії, вирішили все ж розпочати роботу сесії. У результаті з 57 питань запропонованого Леонідом Грачем порядку денного вони затвердили тільки 27, причому взагалі не внесли питання щодо приведення у відповідність із законами України постанов, над якими працював Конституційний Cуд. Таким чином, на сьогодні вже минуло майже три місяці від дня його рішення, а постанови так і не приведено у відповідність із Конституцією та законами України, хоча потрібно було зробити це за два місяці. Призвели до цього дві причини. З одного боку, як твердять депутати більшості, неможливість і надалі працювати так, щоб кожний крок парламенту визначала комуністична Президія, приймаючи рішення на свій розсуд і не рахуючись із думкою депутатів центристських фракцій. Із другого боку, завзятість Леоніда Грача і Президії, які не хочуть поступитися ні п’яддю із завойованих позицій та впливу в Президії, а тому не дають більшості змінити регламент так, щоб їхні права та можливості розширилися.

Конфлікт сесії сконцентрувався на питанні про звіт Президії, який більшості вдалося заслухати вперше за три роки. Причому більшість наполягала на звіті голови, але фракція комуністів, щоб пом’якшити удар по ньому, перетворила питання на звіт Президії. Виступив із ним Леонід Грач — він детально і у хвалебних тонах висвітлив роботу всіх депутатських комісій, оскільки Президія складається з їхніх голів. Депутати більшості розкритикували роботу Президії, вимагаючи, щоб депутатські комісії розділили з урядом відповідальність за недоліки, які мали місце і які були зауважені Президентом України під час перебування в Сімферополі. Більшість виступаючих твердила, що саме «Президія спровокувала протистояння у Верховній Раді», та вимагала її ротації і визнання її роботи незадовільною.

Запропонований самою Президією проект прийняли за основу 52 голосами, а 51 голосом внесли в нього поправку, якою оцінили роботу Президії як незадовільну, але, коли стали голосувати «в цілому», вийшло 49 голосів. І проект відправили на доопрацювання…

Таким чином, травнева сесія кримської Верховної Ради анітрохи не просунула міжфракційний конфлікт до розв’язання: парламент і далі тримають у напруженні протиріччя щодо спірного регламенту, розходження з питання спірних постанов, призупинених Конституційним Cудом, оцінки роботи голови та Президії. Протистояння тільки законсервовано небажанням депутатів більшості застосувати радикальні методи для кадрових змін і безсиллям депутатів-комуністів і надалі обмежити діяльність більшості і тримати її «в рамках». На наступній сесії, немає сумніву, більшість спробує підкріпити поставлене «незадовільно» кадровими перестановками в Президії, спікер і комуністи мобілізують зусилля для збереження своїх переваг.

Сумно, що все це вельми опосередковано стосується до реального життя автономії. І уряд Криму, і Верховна Рада автономії давно живуть кожен своїм, відособленим життям і намагаються керувати низовими організаціями кожен на свій розсуд. Саме це протистояння і визначає рівень відчуження влади від народу, яке, незважаючи на вибори, що наближаються, не зменшується, а збільшується…

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: