Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові підручники — тільки п'ятикласникам

Скільки коштує зібрати дитину до школи?
16 серпня, 2005 - 00:00
СВІТЛАНА МАЙБОРОДА З ДВОМА СТАРШИМИ ДІТЬМИ (ПЕРШОКЛАСНИКОМ РОМОЮ ТА ТРЕТЬОКЛАСНИЦЕЮ НАСТЕЮ) ПРИЇХАЛИ ДО КИЄВА З ГЛУХОВА, ЩОБ КУПИТИ НЕОБХІДНІ ДО НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО РОКУ РЕЧІ. НА ДУМКУ СВІТЛАНИ, В СТОЛИЦІ ТОВАРИ ЯКІСНІШІ ТА Й АСОРТИМЕНТ ЇХНІЙ ЗНАЧНО ШИРШИЙ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День» ЗА МАЛЕНЬКИЙ ЗОШИТ ІЗ ЯСКРАВОЮ КАРТИНКОЮ БАТЬКАМ ДОВОДИТЬСЯ ПЛАТИТИ ЗА ЦІНОЮ ДВОХ ПРОСТИХ, ТОБТО НА 30—50 КОПІЙОК ДОРОЖЧЕ ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День» «А РАНЕЦЬ МЕНІ ДО... СПИНИ ЛИЧИТЬ?» ЮЛІЯ ДЕМ'ЯНЕНКО «СПОРЯДЖАЄ» В

До початку навчального року залишилося 15 днів. Підготовка до нього зараз у самому розпалі. І держава, і батьки з кожним днем дедалі частіше та ширше відкривають свій гаманець, підраховуючи фінансові можливості на «шкільні витрати». Найдорожчими для країни виявляться п'ятикласники. Ця паралель уже п'ятий рік на передовій — опановують шкільну науку за новими програмами для 12-річної школи. Щорічний бонус першопрохідників — це повний комплект новеньких підручників за рахунок держави. Наступний привілейований клас — першокласники. За казенний кошт кожному з них — по «Букварю». А загалом до нинішнього навчального року на державні гроші надрукують 11 мільйонів підручників.

Проте до шкіл вони попадуть не одразу: їх продовжать завозити й після того, як відлунає перший дзвінок. Як розповідають шкільні бібліотекарі, «державний» підручник має служити п'ять років, змінюючи господаря. Це за умови, що не змінюються програми. Наприклад, підручники п'ятикласників минулого року вже відійшли в історію. Як з'ясували кореспонденти «Дня», на головному київському книжковому базарі «Петрівка» продавці обізнані з придатністю шкільної літератури. Вони миттєво реагують на випуск видавництвами нових підручників. Зокрема, йдеться про альтернативнi підручники з математики для 5-го класу, надрукованi у Тернополі та Харкові, — їх уже продають і нарікають на те, що торішній випуск уже не матиме попиту. І про це чесно попереджають покупців. А загалом новенький підручник буде рідкістю, оскільки вперше за парти сядуть чотириста тисяч першокласників, а продовжать навчання в середній школі ще п'ять мільйонів дітей. Судячи з відвідувачів «Петрівки», батькам найчастіше доводиться витрачатися на підручники з іноземної мови. Тетяна Іващенко розповідає, що минулого року для своєї дитини купувала два комплекти підручників з англійської мови. Один — рекомендований Міністерством і нецікавий для дітей. А інший, на думку батьків, — цікавий і корисний. Але без грифа міністерства, тобто без дозволу до «вживання». Міністерський обійшовся в 57 гривень, а «цікавий» — у 42 гривні. Для ліцею з ухилом до іноземної мови профільні англійські підручники та посібники «тягнуть» приблизно на півтори сотні гривень.

Багато батьків нарікають на підвищення цін на зошити. Якщо минулого року найдешевший на 12 сторіночок коштував 25 копійок, то сьогодні його ціна — 30 копійок. Проте дітям не до вподоби дешеві зошити. Вони шукають із картинками. Восьмикласник Антон Цюшко і його сестричка-п'ятикласниця Інна дуже ретельно відбирали для себе кожен зошит. Дівчинка — з героями мультиків, а хлопчик — із мальовничими краєвидами. Проте зошити з красивими обкладинками — задоволення недешеве: їхня ціна за 12 листочків 60—80 копійок. Така ж тенденція і з щоденниками. Усі можливості для тих, хто хоче виділятися. Продавець канцтоварів розповідає, що великим попитом користується продукція з фотографіями відомих акторів і героїв серіалів, проте не всі мають можливість вибирати її на свій смак — багато вчителів забороняють щоденники з картинками, вимагаючи заводити лише стандартні, прийняті як єдині за радянських часів. «Строгий» щоденник коштує шістдесят копійок, а «кольоровий», із «наворотами» та з дискетою, де записані навчальні програми, — 18 гривень.

Діти прагнуть мати шкільне приладдя незвичайне та яскраве. А серед батьків модна практичність. «У складі тканини для форми обов'язково повинен бути якийсь відсоток натуральної шерсті. Тоді дитині буде нежарко навесні та нехолодно восени. Форма має добре пратися та якнайдовше не втрачати вигляду при носінні», — розповідає «Дню» Світлана Майборода. Тридцятирічна жінка, мати трьох дітей, приїхала до Києва з Глухова з двома старшими, щоб екіпірувати їх до 1 вересня. Столиця приваблює її широким асортиментом товарів і вищою їхньою якістю порівняно з периферією. Учора їй довелося витратити на своїх школярів (першокласника Романа та третьокласницю Настю) вісімсот гривень і сьогодні також очікуються витрати. Вона розраховує, що зможе зібрати своїх дітей на навчання загалом за тисячі півтори, зважаючи на те, що діти ще не зносили взуття і що бабуся подарує внукам до нового навчального року щось украй необхідне. А ще з цією сім'єю стався кумедний епізод — два однакові пенали в одному й тому ж місці купили за різну ціну. Магазин давав 5-відсоткові знижки тільки тим, хто пред'являв у касі рекламні листки, непомітно розкладені при вході. Діти помітили рекламки тільки перед покупкою другого пенала, повна ціна якого, до речі, понад 36 гривень.

Трохи про ціни. Піджак на старшокласника з дорожчої тканини на шкільних базарах Києва має ціну до 400 гривень, а для малюків — до 200 гривень. За розрахунками деяких батьків, добротно зібрати в школу першокласника обійдеться десь у тисячу гривень. Старших дітей — залежно від ступеня бережливості дитини, швидкості її росту й амбіцій. Психологи радять тим, хто обмежений у коштах, придбати для своєї дитини всього одну, але дуже особливу річ. Це допоможе дещо нівелювати різницю в матеріальному становищі батьків у класі та підтримає настрій сина або доньки.

Цікаво, що дедалі частіше від людей, які цікавляться шкільним товаром, чуєш, що треба купити обов'язково все тільки хороше. І тут критерієм виступає не тільки практичність і добротність, а й моменти, що позначаються на здоров'ї дітей. За можливості купити недорогий і цілком пристойний рюкзачок гривень за сто деякі сім'ї навіть із невеликим доходом витрачаються на німецький ранець зі спинкою-масажером до 240 гривень.

Якщо говорити про предмет інтересу на шкільному базарі старшокласників і їхніх близьких, то ви просто не повірите — це матеріали до іспитів! Вигрібають усе — посібники, збірники з розв'язування задач, білети, альтернативні підручники... Комусь так вчителі порадили, а хтось сам здогадався починати новий рік із підготовки до його кінця.

А загалом народу на шкільних базарах, принаймні в будні, поки що небагато. Продавці стверджують, що основний потік з'явиться після 15 серпня. А ось завбачливі батьки вважають, що якщо заздалегідь потурбуватися про підготовку до школи, то й результат буде кращий — зможеш отримати від продавців максимум уваги та краще й вигідніше купити товар.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: