Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новітня історія – у музеї

В Ужгороді створили експозицію артефактів Революції Гідності та бойових дій на сході України. Серед них — і публікації «Дня»
21 квітня, 2015 - 10:55
«Між гарматами музи мовчать»
ЕКСПОЗИЦІЮ МУЗЕЮ ПОПОВНИЛИ Й МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ «ВОНИ ЗАГИНУЛИ ЗА НАС», ЯКУ «День» ВЕДЕ З ТРАВНЯ МИНУЛОГО РОКУ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Днями в Ужгороді відкрито виставку «Між гарматами музи мовчать» — про участь закарпатців у столичному Євромайдані та бойових діях у зоні АТО впродовж 2013—2015 років. У експозиції — понад 300 експонатів із часів Революції Гідності та бойових дій на сході України. На відкриття виставки до Закарпатського краєзнавчого музею прийшли активісти Майдану, волонтери, родичі загиблих закарпатців у російсько-українській війні, науковці, представники влади.

Завідувач відділу новітньої історії музею Іван Орос розповів, що експонати для експонування збирали цілий рік. Працівники музею самі їздили до Києва на Майдан і привозили звідти речі, які вже становлять історичну цінність. Багато предметів подарували самі закарпатські євромайданівці. Зокрема Олександр Волосянський передав для виставки свої каску і шолом, бронежилет, наколінники, саморобні палиці та щити. Просто під час відкриття виставки євромайданівці Віталій Грегор та Ганна Желізняк презентували прапор, який був протягом усіх подій у Києві, та фотографії. Михайло Бібен, котрий керував госпіталем у Жовтневому палаці, пообіцяв принести збережену ним сумку медсестри Люди, яка загинула на Майдані, а іменитий художник Петро Шолтес — свою картину про трагічні події на Інститутській, написану ним торік.

Другу частину виставки складають речі військових із зони АТО. Є серед них експонати, привезені спеціально для музею членами місії «Чорний тюльпан». Зібрали їх пошуковці в районі Іловайська та Дебальцевого. Це прострелені каски, гільзи, спалений бінокль, залишки закарпатських автомобільних номерів, понівечена армійська фляга, чийсь натільний хрестик та багато інших речей, власників яких нині встановити неможливо.

«Для нас, учасників Революції Гідності та московсько-української війни, ця виставка — це реальні емоції й переживання, це спогади, із посмішкою, а чи сльозами на очах, а для наших нащадків — це тільки один параграф історії боротьби України за незалежність. Тому такі експозиції є необхідними для наступних поколінь, для них — це можливість доторкнутися до історії. Нашої, правдивої історії», — сказав на відкритті виставки представник ВО «Свобода» Томаш Лелекач.

Експонатами виставки є дитячі малюнки, доправлені волонтерами на фронт, фотографії, а також вирізки з газет про загиблих на війні закарпатців. Дружина вбитого сепаратистами на Різдво бійця батальйону «Айдар» Олега Сидора («Скіфа»), яка прийшла до музею з донечкою, знайшла там публікації про свого чоловіка з всеукраїнської газети «День» та закарпатського тижневика «ФЕСТ».

Виставка стане постійно діючою і буде поповнюватися. Вже цього тижня з’явилися нові матеріали загальнонаціонального мартиролога «Вони загинули за нас», який веде газета «День». Це опубліковані на шпальтах газети розповіді про загиблих на війні бійців-закарпатців — Роланда Поповича, Сергія Мартина, Ігоря Розлуцького, капітана Дмитра Георгієва та майора Віталія Постолакі.

Василь ІЛЬНИЦЬКИЙ, Ужгород
Газета: 
Рубрика: