Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новий стандарт української якості

Голова корпорації «Познякижилбуд» Нвер МХIТАРЯН: «Я глибоко переконаний і знаю на практиці, що наші будівельники — одні з найкращих фахівців у світі»
15 березня, 2000 - 00:00


«Квартирне питання» процвітає на теренах нашої Вітчизни, можна сказати, віками. І хто тільки не намагався розрубати цей гордіїв вузол. Починаючи з масового будівництва затісних і недовговічних «хрущовок», і донедавна мешканці міста отримували квартири в мікрорайонах, які не можна відрізнити один від одного навіть у різних містах. Але часи одноманітної сірості, схоже, назавжди йдуть у минуле. Сьогодні наші співвітчизники отримали реальну можливість жити так, як вони давно на те заслуговували. Ринок житла стрімко розвивається. Й завдяки сприятливій політиці нашої держави та активізації внутрішніх ресурсів, містобудівники пропонують жителям України нові стандарти якості житла. Протягом останніх років у столиці України почали з’являтися будинки, що привертають увагу своєю міцністю й красою фасадів. Провідною організацією в спорудженні таких будинків, безумовно, є столична корпорація «Познякижилбуд». Про тенденції розвитку якісного житла ми розмовляємо з головою корпорації, заслуженим будівельником України, Нвером Мхiтаряном.

— Пане Мхiтарян, ні для кого не секрет, що житло з кожним роком дедалі більше падає в ціні. Як це відбивається на вашій діяльності?

— Дійсно, останні 2—3 роки можна спостерігати стабільне зниження цін на ринку житла. Але хто сказав, що ціни «падають»? Зараз відбувається природний процес урегулювання цін. Адже до 1996 року декілька років у Києві практично не велося будівництво житла. В той же час попит був. Людям доводилося купувати самим у себе. Протягом цього періоду ціни природним чином було піднято. Однак, починаючи з 1996 року, коли було запущено програми «Будівництво житла за кошти населення», «Теплий дім» люди отримали реальну можливість придбавати житло в нових, більш якісних будинках. Крім того, впровадження поетапної оплати та організація кредитування будівництва дозволили придбавати квартири на найвигідніших умовах, що, природно, привело до зниження цін. Але я б не назвав цей процес «падінням».

«Познякижилбуд» не йде шляхом демпінгу. Це було б дуже примітивно. Ми підходимо до питання професійно, вкладаючи в кожний будинок максимум досягнень науково-технічного прогресу. Й саме використання найсучасніших технологій привертає сьогодні клієнта до наших будинків. Судіть самі, з 1996 року ми споруджуємо будинки лише в рамках програми «Теплий дім». Це цегляні будинки високої якості із застосуванням екологічно чистого втеплювача — чарункового бетону. Наші будинки повністю відповідають сучасним нормам теплозбереження й звукоізоляції.

Адже це дуже важливо. За цього для підтримки нормальної температури (+19—21 С) у квартирах досить на 30-40% енергоносіїв менше, ніж у типових будівлях. Ви уявляєте, який би був економічний ефект, якби всі будинки в Україні вимагали на 30-40% тепла менше? Адже нам доводиться основні енергоносії — нафту, газ — купувати, в основному, за кордоном, у Росії, приміром. Це не кажучи про збереження екологічного балансу. Адже від не спалення однієї тонни мазуту країна отримує близько десяти доларів лише екологічного ефекту.

Чесно кажучи, я пишаюся, що в небо України викидається хоч трохи менше бруду, ніж могло б бути. Але це далеко не єдине наше досягнення.

З 1998 року ми споруджуємо будинки за рамно-каркасною технологією. Це було новаторством у житловому будівництві.

— А що це дає мешканцям ваших будинків?

— Така технологія передбачає цілу низку переваг.

Передусім, ці будинки дуже міцні. Вони здатні витримати землетруси до семи балів. Але й при дев’яти балах ці будинки не руйнуватимуться.

Ми отримали можливість при підвищенні якості значно прискорити темпи будівництва. Багатоповерховий будинок у 25 поверхів ми споруджуємо за десять — дванадцять місяців. А значить, люди раніше зможуть вселитися в свої квартири.

Монолітні перекриття забезпечують ідеально рівні підлоги й стелі, відстань між якими — понад три метри.

Мешканці наших будинків мають унікальну можливість замовити індивідуальне планування своєї квартири. Крім того, будинки «Познякижилбуду» довговічні. Вони розраховані на нормальну експлуатацію протягом ста п’ятдесяти — двохсот років. Не лише господарям, але й їхнім дітям, онукам, та й правнукам буде де жити.

— Можливо, раніше будувати не вміли?

— Я глибоко переконаний і знаю на практиці, що наші будівельники — одні з найкращих фахівців. У всьому світі українська будівельна школа завжди вважалася дуже сильною. Й сьогодні в Україні існує дуже потужний науковий потенціал. Просто тоді система була така. Та й технології були недосконалі. Панелі перекриття мали типові розміри. А з типових складових можна будувати лише типові споруди.

Застосування сучасних методів будівництва дозволило нам на практиці реалізувати творчий потенціал провідних архітекторів України, які працюють зараз у проектному центрі «Познякижилбуд».

Ще 1998 року наша організація вийшла на рівень так званого «вільного планування» квартир. І практика показує, що клієнтам це подобається. Без особливих додаткових витрат, уже на етапі будівництва, вони замовляють у нас саме те планування, яке їм більше всього підходить.

— Сьогодні це користується попитом?

— Безумовно. Це дуже вигідно й економічно. Адже мешканцям не доводиться платити за матеріали та роботи додатково, як це відбувається при переплануванні старої квартири. Якщо говорити приблизно, то близько 80% квартир у будинку на вул. Дмитрівській, 13-а (в районі площі Перемоги), який ми здали в грудні 1999 року, побудовано за індивідуальним плануванням.

— Напевно, для проведення такої роботи потрібен дуже великий штат фахівців: дизайнерів, конструкторів, архітекторів?

— Ми підходимо до розв’язання питання не кількістю, а якістю. З самого початку існування нашої організації, фахівців, особливо на ключові посади, я приймав сам, за своїми принципами й своїми переконаннями. А це дуже просто: будь чесний, відповідальний, вимогливий, передусім до себе, а потім і до оточення. Й, маю сказати, що за весь час існування нашої організації я ще жодного разу не бачив заяви «за власним бажанням». У «Познякижилбуд» люблять і вміють працювати по-справжньому.

— І це видно з будинків, які ви споруджуєте. А скажіть, чи не простіше було б вибрати кілька кращих проектів і споруджувати все-таки типові будинки? Адже витрати, напевно, скоротилися б?

— По-перше, оригінальний проект дорожчий типового приблизно на 5-10%, що, в принципі, не так уже багато, а користь людям, місту, а в результаті й державі, незмірно більша.

Я глибоко переконаний, що в діяльності приватних, я б навіть підкреслив, що особливо в діяльності приватних компаній, потрібен державний підхід. Адже що таке оригінальний проект? Це не лише житло для людей. Це ще й їхня гордість. Кожна людина хоче жити в унікальному й неповторному будинку. Крім того, це ще й вигляд нашого міста. Обличчя столиці України. Й саме сьогодні ми будуємо наше майбутнє, будуємо історію столиці України.

В усьому світі туристичний бізнес становить приблизно 12% від загального обсягу грошового обігу. Це величезні гроші, які надходять до країни у вигляді чистої валюти.

Й, природно, люди їдуть дивитися найпрекрасніші куточки планети.

В Києві дуже багато чудових соборів, унікальних історичних місць. Наше місто — це колиска слов’янських народів. Я б сказав, що це одне зі священних місць у історії людства. Й, звісно, Київ повинен бути одним із найкрасивіших міст світу. Саме про це й думають архітектори проектного центру «Познякижилбуд». Мало того, в кожному новому будинку ми створюємо дедалі більш досконалу інфраструктуру проживання. Якщо в перших «теплих домах» були підземний паркінг, охорона, магазини, то в будинках, що споруджуються на вулиці Ковпака (біля Палацу «Україна»), на бульварі Лесі Українки, 30-б, на вул. Старонаводницькій, 2—20 — наших останніх об’єктах — створюються цілі комплекси сучасного рівня обслуговування мешканців. У будинках організовано фітнес-центри, басейни, пральні, супермаркети з доставкою продуктів додому, обов’язково є підземні паркінги з охороною. До речі, підрозділ охорони виконує цілу низку сервісних послуг — це й зустріч гостей, і проводи дітей до школи. В рамках корпорації створено фірму «Домашній лікар». Тепер у всіх наших будинках цілодобово працюватиме медичний пункт.

Удосконалюється й технічне оснащення будинків. Зараз у наших будинках планується встановлювати сучасні системи очищення води, ми встановлюємо дуже комфортабельні ліфти, сучасні теплоізоляційні вікна високої якості.

В житловому комплексі на вул. Старонаводницькій, 2—20 (у Царському Селі) вводимо в проект власну артезіанську свердловину для будинку.

Найближчим часом вийде моя монографія «Децентралізоване опалення житлових і промислових об’єктів у великих містах України». Адже при централізованому опаленні міста втрачають масу енергоресурсів, а це живі гроші платників податків. Тільки за попередніми підрахунками, таке вдосконалення дасть близько 60% економії. А це — реальний прибуток у скарбницю держави.

— Слухаючи вас, Нвере Мнацакановичу, я починаю замислюватися, чи не перетворюється казка на реальність?

— Чому казка? Я вже якось говорив, що наш народ заслуговує жити в нормальних умовах. Для корпорації «Познякижилбуд» це норма. Сьогодні ми, як завжди, дивимося вперед. «Казка» завжди в майбутньому. А те, що ми робимо сьогодні — це вже норма.

— Але, схоже, що ніхто не будує так, як ви?

— Важко сказати. Всі ми люди. В кожного, звісно, свій шлях. Деяким дісталися «в спадщину» застарілі заводи та фабрики, їх не можна просто кидати. Там працюють живі люди. Й дуже важливо зробити так, щоб і ці підприємства стали рентабельними й приносили користь, кожному окремо й державі загалом.

В останні роки деякі фірми починають перехід на рамно-каркасну технологію в житловому будівництві. Інші організацій по-своєму будують «теплий дім».

Головне те, що все робиться для людей.

— Виходить, що ви законодавець мод у спорудженні будинків.

— Я — ні (сміється). «Познякижилбуд» — напевно. Принаймні за останні 2—3 роки ми ні в кого секретів не переймали, а в нас реально вчаться. Сьогодні в наших планах організація Інституту підвищення кваліфікації наших вітчизняних будівельників. Не раз до нас направляли й зарубіжні делегації. Не лише болгарські, чеські, але й китайські, американські, німецькі фахівці були здивовані нашим рівнем якості будинків і термінами будівництва. Хоча, чесно кажучи, нам ще дуже багато треба зробити.

Кожний із нас, будівельників, робить свою справу. Робить так, як він це вміє. Й завдання кожного — працювати так, щоб мешканцям було приємно в’їхати до нового будинку, й вони комфортно в ньому почувалися, щоб працю робітників було по достоїнству оцінено, щоб місто Київ та інші міста України з кожним роком ставали все привабливішим, щоб міцнішала й зростала Україна. Я так вважаю.

ВІЗИТКА

Нвер Мхiтарян, заслужений будівельник України. Народився в Єревані 16 червня 1960 року. Доктор технічних наук, професор. Дійсний член Академії будівництва та Академії інженерних наук України. За заслуги перед українським народом Нвера Мхитаряна нагороджено Українською православною церквою орденами Святого Князя Володимира VI, III, II ступеня. Кавалер ордена «Слава на вірність Вітчизні» II ступеня. Член Американського товариства цивільних інженерів. Удостоєний однієї з найвищих нагород Міжнародного рейтингу популярності та якості «Золота фортуна» — «Кришталевого рогу достатку» й диплома переможця в номінації «Фундатори нових напрямків» за розробку й впровадження програми «Теплий дім». Кавалер ордена «За трудові заслуги» II ступеня. Нагороджений Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України «За вагомий особистий внесок у реалізацію житлової політики держави, впровадження в процес будівництва нових технологій, плідну наукову діяльність». За значний внесок у розвиток Українського містобудування представлений до нагороди «За патріотизм».

Михайло МАЗУРIН, «День»
Газета: 
Рубрика: