За інформацією працівників ветсанслужби й управління у справах захисту прав споживачів, закарпатські ринки й магазини переповнені недоброякісною м’ясною та ковбасною продукцією.
Так, за словами начальника Управління ветеринарної медицини в Закарпатській області Юрія Садварі, лише за три місяці поточного року обстежено майже тисячу об’єктів, підконтрольних держветслужбі (забійні та м’ясопереробні підприємства, господарства різних форм власності). У результаті виявлено 235 різних порушень, з обігу вилучено майже дві тисячі кілограмів продукції птахівництва, 180 кг м’яса та м’ясопродуктів з яловичини, понад 243 кг м’яса та м’ясопродуктів зі свинини, півтисячі кілограмів риби та рибопродуктів, молокопродуктів. Практично 2,4 тис. кг продукції працівники ветслужби утилізували.
Не встигли мешканці Закарпаття забути про 11 тонн свіжомороженої недоброякісної риби, виявленої в одному з супермаркетів обласного центру, як відповідні контролюючі органи зафіксували новий цікавий факт. Нещодавно закарпатські правоохоронці затримали кілька тонн риби. Як і в багатьох попередніх випадках, на ящиках не виявилося маркування, документів на продукцію, відповідно, також у водіїв вантажівки не знайшлося. Але під час ретельного огляду товару правоохоронці виявили, вочевидь, лише випадково не здертим малесенький папірець. А на ньому — і вся потрібна інформація, яка просто шокувала міліціонерів: з’ясувалося, що завезена з Польщі риба призначена виключно для годування тварин. До нас її везли продавати людям...
А в одному з сіл на Мукачівщині правоохоронці та ветеринари затримали майже сотню ящиків курячих ніжок без маркування. Окрім них, у затриманій вантажівці знайшлося 70 кілограмів курячих крилець та 180 кг копченої скумбрії. Звичайно ж, жодних документів про те, хто є виробником товару, а також посвідчень відповідних служб про якість та безпеку на курятину та рибу не знайшлося...
«З огляду на подібні речі, при купівлі риби варто пам’ятати все-таки основні принципи — у нас заборонено продавати нерозчинену рибу! — прокоментував Ю. Садварі. — У жодній країні світу не продають таку рибу, як у нас, адже саме в потрусі зазвичай заводяться гельмінти тощо. Звичайно ж, населення спокушається на нижчу ціну, за якою продається така риба, однак якщо ті нутрощі відняти, то вийде ціна філе чи риби патраної».
Доволі складна ситуація на Закарпатті з м’ясом та виробами з нього. Показовими в цьому плані є висновки перевірки, здійсненої за завданням ОДА працівниками Закарпатського обласного управління у справах захисту прав споживачів. За інформацією начальника управління Віталія Танчинця, лише протягом першої декади квітня 2005 року захисниками прав споживачів перевірено 550 кг м’ясних та ковбасних виробів на ринках Ужгорода й Мукачевого. Забраковано 78% від перевіреної кількості!
Зокрема, лише на одному лотку й лише на одному з ринків міста Ужгорода виявлене м’ясо свиняче у вакуумній упаковці виробництва Словаччини, яке реалізувалося з простроченими термінами придатності. Ще два словацькі види напівкопчених ковбас були без сертифікатів відповідності, супровідних документів, доступної інформації. Рулети, хлібець м’ясний, сало варено-копчене, лопатка свиняча реалізовувалися без будь-якого маркування, відповідно, й без вказування виробника продукції, складу, дати виготовлення тощо. Більше того, у продавця навіть не знайшлося дозволу санітарно-епідеміологічної служби на реалізацію м’ясних товарів на ринку.
Цікавим є ще один факт, наведений працівниками служби за результатами перевірки: близько 80% ковбасних виробів, що реалізуються на ринках та в торговельній мережі Закарпаття, завозяться з-за меж області й навіть країни.
Загалом, за словами В. Танчинця, лише за результатами цієї перевірки до адміністративної відповідальності притягнуто 60 осіб, накладені на них штрафи сягають 5 тис. грн., застосовані економічні санкції перевищують 15 тис. грн. Але навіть приписи та штрафи не змушують горе-підприємців торгувати якісними товарами. Працівники ветслужби бідкаються з цього приводу й нарікають на недосконале законодавство, а вірніше, — на надзвичайно низькі штрафи, які згідно з адміністративним кодексом можна накласти на правопорушників. «Приміром, потягом першого кварталу поточного року притягнуто до адміністративної відповідальності доволі багато посадовців — 206 осіб, — каже Ю. Садварі. — Та, на жаль, адмінштрафи не є перешкодою для вчинення інших правопорушень у сфері торгівлі продуктами харчування. Здебільшого вони не перевищують 51 гривню».
ДО РЕЧІ
Горілка. Будьте впевнені: за неофіційними джерелами, кожна четверта пляшка лікеро-горілчаного виробу, що продається в Україні, — фальсифікована. Є кілька способів визначити напевне, підробка перед вами чи ні. Але стовідсотково, як то кажуть, дізнатися можна в такий спосіб: підозрілу горілку (25—50 г) змішують з такою ж кількістю сірчаної кислоти. Почорніння суміші сигналізує: продукт небезпечний для нашого здоров’я.
Вино. Для визначення якості вина в склянку з чистою водою занурюють горлечко пляшки, заповненої вином. Горлечко герметично прикривається пальцем, який потім потрібно обережно забрати лише після занурення у воду. Якщо вино не змішується з водою — воно натуральне, без домішок. Якщо підробка (підфарбоване, підсолоджене, тобто набагато важче води), то швидкість опускання вина на дно говорить про ступінь фальсифікації.
Мед. Фальсифікація меду — це зазвичай, коли мед розбавляють водою, виноградним цукром, патокою чи крохмалем. Якщо при нагріванні мед розчиняється в 50 відсотковому водяному розчині етилового спирту, торечовина без домішок. Якщо мед розчинився частково, то в ньому є сторонні речовини. Якщо свіже куряче яйце йде до дна в розплавленому меді, то це відбулося через велику кількість води в продукті. Якщо розплавлений мед став густим і мутним, а при охолодженні зафарблюється кількома краплями йоду в синюватий чи буруватий колір, то ваш гірський чи квітковий мед — явно «липовий» і містить крохмаль і виноградний цукор.
Борошно. У пшеничне борошно нечесні продавці можуть домішувати висівки, житнє чи горохове борошно. Продукт може бути зроблений з не зовсім дозрілого зерна і насіння бур’янистих рослин. Якщо змішати одну частину борошна і одну частину води (на вагу) і залишити цю масу на 3 години, то осяде клейковина (тягучий корж, що відмивається водою). Якщо клейковина неоднорідна, сіра і не тягнеться, то борошно перепріло й містить домішки. Темний колір сигналізує про домішки не пшеничного борошна.
Якщо при стискуванні борошна воно розсипається, то в ньому надлишок мінеральних речовин чи висівок. Про те ж говорить і відсутність відбитка пальця при натисненні на продукт.
М’ясо. М’ясо молодняка — яскраво-червоного кольору з майже білим жиром, у старих тварин воно темно-червоного кольору з жовтим жиром. Якщо м’ясо свіже, то ямка, що утвориться при натисненні пальцем на шматок, швидко зникне. У повторно замороженого м’яса жир рожевий.
Купуючи ковбасу , у першу чергу попросіть розрізати її: яскраво-червоний колір свідчить про значний вміст нітрату натрію — хімічної речовини, яку додають спеціально для того, аби колір виробу був привабливішим.
Кури. У молодих курей ніжки вкриті дрібними лусочками, задній палець лапки маленький, гребінець — яскраво-червоний. У старих птахів ніжки покриті великими лусочками, шкіра лапок груба й має жовтуватий відтінок.
Риба. У свіжої риби луска гладка і блискуча, очі прозорі, опуклі. Ямочка, що утвориться при натисненні пальцем, швидко вирівнюється. Ну, а якщо ви купили її замороженою й принесли додому? Нагрійте в окропі ніж, проткніть ним тушку, а потім понюхайте лезо — неприємний, різкий запах свідчитиме про несвіжість риби.