За дев’ять місяців цього року в Донецькій області порушено близько 90 кримінальних справ, пов’язаних із торгівлею людьми. 2005-го кількість таких злочинів значно збільшилася: минулого року було зафіксовано 63 подібні випадки. Загалом же в Україні 2005 року за аналогічні злочини було порушено 1104 кримінальні справи.
Ці дані було озвучено на засіданні Донецької обласної координаційної ради з питань протидії торгівлі людьми. Засідання, в якому взяли участь керівники відповідних служб Донецької облдержадміністрації, УМВС України в Донецькій області а також лідери жіночих громадських організацій області пройшло в рамках реалізації спільного проекту Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту і Міжнародного правозахисного жіночого центру «Ла-Страда-Україна».
Як зазначали всі, хто виступав, сьогодні проблема торгівлі людьми дуже швидко набирає обертів. Ситуація погіршується ще й тим, що останнім часом почастішали випадки торгівлі дітьми та їхньої сексуальної експлуатації. Сьогодні правоохоронці Донеччини все частіше фіксують випадки продажу дітей за кордон під виглядом усиновлення, втягування неповнолітніх до занять проституцією і насильства над дітьми. Крім того, в області почастішали випадки нелегального вивозу дівчат за кордон під приводом працевлаштування, які часто призводять до сексуального рабства. За даними поточного року, проти осіб, які займаються торгівлею людьми, порушено 22 кримінальні справи (минулого року їх було 16), а також зафіксовано 64 злочини у сфері суспільної моралі. Серед них найактивніше процвітає збут і поширення порнографії (31 випадок), звідництво (21 випадок), а також залучення до заняття проституцією (7 фактів) і насадження культу насильства та жорстокості (5). Крім того, у ході спецоперацій правоохоронців з’ясувалося, що в Донбасі доволі довгий час діяла організована злочинна група з міжнародними зв’язками, яка мала два канали (в Туреччині та Ізраїлі) для відправки дівчат за кордон. Окрім того, у цій сфері в шахтарському регіоні прокуратурою було зафіксовано й принципово новий злочин — незаконну торгівлю анатомічними матеріалами людини, за яким уже порушено кримінальну справу.
Але частіше за все в регіоні зустрічаються факти шахрайства у сфері працевлаштування громадян. Дуже багато донеччан наївно попадаються на вудочку ділків, незважаючи на те, що в області існує маса цілком доступних матеріалів консультативного характеру з питань працевлаштування за кордоном, а окрім того громадянам, які прагнуть спробувати свої сили за кордоном, охоче допомагають численні центри зайнятості. Мешканці Донеччини вірять липовим рекламним оголошенням, розклеєним на стовпах і парканах, охоче клюють на приманки шахраїв, що пропонують, наприклад, роботу в європейських кав’ярнях нібито як офіціантів чи збирання овочів та фруктів на плантаціях теплих країн. У результаті ж громадяни потрапляють на роботу зовсім іншого характеру, причому, як правило, без будь-якої можливості вирватися з кабали. Проте іноді специфіка роботи дійсно відповідає заявленій у оголошенні, однак її умови можуть насправді виявитися принизливими та згубними для здоров’я людини, про що «роботодавці» природно замовчують.
Для профілактики торгівлі людьми фахівці Донбасу розробили цілу систему перевірок та контролю за діяльністю посередників, які мають ліцензії на працевлаштування донеччан на роботу за кордоном. Так, з початку 2005 року в області було проведено 22 такі перевірки, внаслідок чого було виявлено різні порушення чинного законодавства. Наприклад, дуже часто заповзятливі «роботодавці» попадаються на дачі помилкових рекламних оголошень, а також на порушеннях під час укладення трудових договорів із іноземними працедавцями і відсутності дозволів на посередництво у сфері працевлаштування. За результатами цих перевірок у двох таких підприємств уже вилучено ліцензії, а за фактами шахрайства у сфері працевлаштування порушено сім кримінальних справ.
Однак потрібно зазначити, що для запобігання торгівлі людьми одних перевірок недостатньо, до того ж, як показує статистика, їхня кількість цього року істотно скоротилася — 2004-го їх було понад 80, а зараз — близько 20. Сьогодні, на думку заступника начальника управління у справах сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації Лілії Золкіної, час задуматися про пошук більш ефективних способів розв’язання проблеми торгівлі людьми. Для цієї мети в Україні існує спеціальний закон про протидію торгівлі людьми, а також прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Комплексної програми протидії торгівлі людьми на 2002—2005 рр.», що поширюється в тому числі й на Донецьку область. Однак практика показує, що одних законодавчих заходів для запобігання торгівлі людьми також недостатньо, і на сьогодні країні необхідна розробка цілої системи адміністративних та організаційних заходів.
У Донецькій області, наприклад, до цієї проблеми вирішили підійти комплексно, і зусиллями управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації в регіоні створено систему, яка об’єднує діяльність правоохоронних органів, фахівців центру зайнятості, центру соціальних служб для родини, дітей і молоді, а також державних установ. Пріоритетним напрямком у роботі цих структур є підвищення рівня зайнятості населення області та робота з так званими групами ризику, найбільш схильними до обману у сфері працевлаштування. Зокрема, до потенційних груп ризику належать жінки і молодь, які досить сильно страждають від браку роботи на батьківщині. Наприклад, за даними цього року, на обліку в центрах зайнятості Донецької області рахується 104,3 тис. жінок, що становить 62% від загальної чисельності безробітних громадян регіону. Що ж до рівня їхнього працевлаштування на батьківщині, то він надто низький і становить лише 27,2%. При цьому всі зусилля центрів зайнятості області з працевлаштування безробітних жінок привели до того, що лише 1,1 тис. із них змогли відкрити свою власну справу, а 29,8 тис. — взяти участь у громадських роботах.
У результаті, за словами фахівців, виходить, що наразі найефективнішим заходом, здійснюваним центрами зайнятості Донеччини для безробітних громадян, є професійне навчання та перенавчання, що дозволяє знайти роботу за фахом, не виїжджаючи за кордон. Окрім того, ще одним заходом, що допомагає боротися з торгівлею людьми, є регулярні консультації донеччанам із питань працевлаштування за кордоном: на сьогодні таких консультацій проведено вже понад 13 тис. Також у рамках цієї роботи в області створено спеціальні банки даних і списки людей, які входять до груп ризику, для подальшої індивідуальної роботи з ними.
Окрім того, фахівці зазначають, що певною групою ризику є також сільські мешканці, які в більшості випадків просто не здогадуються про небезпеки працевлаштування за кордоном. У зв’язку з цим сьогодні в Донбасі створено 17 мобільних консультаційних пунктів у сільській місцевості, які інформують селян із питань торгівлі людьми.
Проте, як показує практика, цих зусиль поки що, на жаль, недостатньо. Сьогодні фахівці Донецького регіону займаються створенням особливої комплексної програми, яка дозволила б вирішити проблему торгівлі людьми. Певні кроки в цьому напрямку вже є. Нещодавно, згідно з програмою УМВС України в Донецькій області, в регіоні було створено спеціалізоване самостійне управління для боротьби з торгівлею людьми та незаконною міграцією. Крім того, відділення цього управління створено також у найбільш «проблемних» у цьому плані містах Донеччини — Маріуполі, Горлівці та Макіївці.
КОМЕНТАР
Михайло АНДРІЄНКО, начальник відділу департаменту МВС по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми:
— Нині можна констатувати той факт, що кількість злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, зростає не тільки у Донецькій області, а й по всій Україні. Якщо торік зареєстровано 232 кримінальні справи, то у цьому році їх 354, майже на 52% більше. Збільшення кількості свідчить, перш за все, про те, що правоохоронні органи активізували свої зусилля. Цьому посприяла й реорганізація. Якщо раніше підрозділи по боротьбі із торгівлею людьми знаходилися у структурі відділу кримінального розшуку, то нині ми є самостійним підрозділом департаменту у центральному апараті МВС.
Причина зростання кількості злочинів криється насамперед у соціально-економічному розвитку країни. Внаслідок фінансової нестабільності люди масово емігрують, а це збільшує ризик їхнього потрапляння у тенета торгівців людьми. Наразі в Україні існує близько 500 фірм, які займаються працевлаштуванням наших громадян за кордоном. Значна кількість з них — шахраї.
Головне завдання, яке стоїть перед органами внутрішніх справ — це виявити організаторів злочинних угруповань, перекрити канали продажу людей, обов’язково співпрацювати з іншими організаціями, які сприяють подоланню злочинів по торгівлі з людьми, а також проводити інформаційні компанії.