Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обережно, ялинки!

14 грудня, 2007 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Менше ніж через тиждень на вулицях столиціз’являться пухнасті зелені деревця, які знаменуютьнаближення Нового року.

За розпорядженням Київської міської влади з17 грудня для продажу натуральних ялинок, ялиць ісосен буде відкрито близько 130 офіційних, спеціально обладнаних майданчиків у всіх районах Києва.

Основними постачальниками натуральних ялинок до столиці є лісгоспи Київської області (Переяслав-Хмельницький, Макарівський, Димерський,Пірновський райони), Чернігівської, Закарпатської,Волинської, Рівненської областей.

Як повідомили RUpor’у в прес-службі КДМА, призавезенні ялинок в місто відповідними службамиздійснюватиметься обов’язкова перевірка дерев нанаявність санітарно-гігієнічного висновку та радіологічного контролю.

ЦІНА ЗАДОВОЛЕННЯ

Офіційно власті називають цілком прийнятні ціни, але, як відомо, з наближенням 31 грудня вартість новорічних дерев дедалі зростатиме. А оскільки заздалегідь про прикрашання свого житла замислюються далеко не всі, за тиждень до Нового року за метрову ялинку треба віддати чималі гроші.

Лісгоспи вирощують натуральні ялинки, сосни і ялиці на спеціально виділених для цієї мети ділянках-розсадниках для подальшої їх вирубки до новорічних свят.

Вартість цих дерев залежить від метражу і вигляду. Попередньо киянам обіцяють натуральні ялинки заввишки до 1 метра за ціною від 12.00 до 24.00 грн., від 1 до 2 метрів — за 16.00 — 30.00 грн., від 2 до 3 метрів — за 22.00 — 36.00 грн.

Можна, звичайно, віддати перевагу й альтернативному варіанту — штучні ялинки, які в достатній кількості та широкому асортименті представлені на новорічних розпродажах. Ціна штучної ялинки (від 110 см до 350 см) стартує від 110 грн. І хоча такі новорічні деревця не потребують додаткової турботи і можуть використовуватися багато разів, справжні поцiновувачi новорічної атмосфери все ж залишаються вірними «живій» глиці.

Найдорожчою ялинкою традиційно залишається «блакитна». Її вартість, в залежності від розміру, може сягати більше тисячі гривень. Як розповів начальник Хмельницького обласного управління лісового господарства Віктор Самсонов, ціна «новорічного дива» така, тому що вирощується воно дуже довго і не з насiння, а з пагона. Як стверджує лісничий, ялинки насправді не є дорогими по собівартості, проте споживачам, які купують їх на ринку, доводиться переплачувати щонайменше вдвічі. Винні в тому перекупники, які штучно завищують ціну.

Тому найкраще купити пухнасту ялину принаймні за тиждень до свята. Якщо зберігати її пару днів на балконі, дерево відмінно збереже свій колір і глицю.

ХІМІЯ!

Майже з початку грудня новорічні ялинки починають посилено охороняти. Але часом, щоб застерегтися від зазіхання браконьєрів, лісники вдаються до більш ефективного засобу — обробляють дерева спеціальною хімічною речовиною — репелентом. Ця речовина не шкодить дереву, яке зростає в природному середовищі. Вона починає діяти, коли ялинку приносять до теплої кімнати. Виникає просто нестерпний запах.

Тому купувати ялинку будь-де і у будь-кого не варто хоча б через те, щоб не довелося її викидати відразу після прикрашення.

Як розповіла RUpor’у прес-секретар державного департаменту лісового господарства України Олена Кальна, до своєрідної хімічної обробки, як правило, в основному вдаються імпортери ялин. Зокрема, Голландія і Польща. За словами Кальної, це пояснюється бажанням зберегти первинний вигляд дерева, який можна втратити через транспортування, зберігання та інші чинники. Проте такі дерева реалізовують, в основному, великі квіткові фірми, і відрізняються вони своєю дорожнечею.

Хоча деякі українські лісництва не приховують, що також практикують «хімобробку».

Щоправда, головний лісничий Київського обласного управління лісового господарства Віталій Карман розказав RUpor’у, що масове потрапляння на ринки оброблених ялин неможливе.

За його словами, у столиці і області часто ялинки обробляють вапном, щоб відбити у браконьєрів бажання красти дерева.

«Відмивати кожну гілку ніхто не стане, а ось дереву це не зашкодить. Перший же дощ відмиє його від білого нальоту. Що стосується репелентів, то вони також забарвлюють ялину в білий колір, але призначені для захисту дерев від тварин. Тому я виключаю, що на столичні ринки потраплять ялинки, оброблені чим-небудь. Саме через те, що вони не мають товарного вигляду, і їх можна відрізнити», — зазначив лісничий.

Після свят міські смітники заповнені хвойними деревами. Щоб запобігти цьому, лісники Миколаївської області запропонували вихід з ситуації. Прес-секретар «Миколаївського лісового господарства» Тетяна Варгіна розповіла, що цього року лісгосп пропонуватиме населенню купувати новорічні ялинки і сосонки в грунті, обшитому мішковиною або в двадцяти- сорокалітровому контейнері. Таким чином, можна буде або орендувати, або залишити собі для подальшої висадки дійсно «живу» ялину. Така метрова ялинка коштуватиме близько 20 гривень.

КРАЩА У СНД

Тим часом на головному майдані столиці — майдані Незалежності — закiнчився монтаж металевих конструкцій головної ялинки країни, встановлення якої буде повністю завершене 15 грудня.

В урочистій церемонії її засвічування, 22 грудня, традиційно мають взяти участь Президент України Віктор Ющенко та київський міський голова Леонід Черновецький. Як повідомили RUpor’у в прес- службі КДМА, загальноукраїнська ялина, скомбінована з 250—300 маленьких дерев, сягатиме 35 метрів і стане найвищою серед своїх «сестер» у країнах СНД.

Верхівка з пласкої перетвориться на об’ємну — стане на півметра ширшою в діаметрі, ніж торік. Прикрашатимуть ялинку гірлянди п’яти кольорів загальною довжиною 6 км., а також яскраві різнокольорові іграшки. Уперше буде впроваджено принципово нову комп’ютерну програму світлового оздоблення, а біля ялинки розташується льодова ковзанка просто неба.

ДО РЕЧІ

Галузеві та правоохоронні установи Львівщини опустили «шлагбауми» перед лісними злодюжками, повідомляє Укрінформ. Наразі на карпатські траси вийшов зелений патруль, котрий перевірятиме законність транспортування новорічних ялинок. Перші рейди принесли вагомий вилов. Правоохоронці спільно із лісовою охороною затримали два мікроавтобуси, в яких нелегально перевозилось близько 200 зелених красунь. До того ж не простого виду, а ялиці білої, що перебуває під особливою охороною. Як прокоментував ситуацію начальник лісової інспекції Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Мирослав Пилипів, хоч до свят ще чимало часу, браконьєри вже почали незаконну вирубку. Спеціальні тимчасові пости створено на автомобільних дорогах і залізничних станціях. Разом з тим розпочато профілактичні рейди у лісах довкола Самбора, Старого Самбора, Турки та Борині, які найбільш багаті на ялинки. Тут встановлено попередження про штрафи за незаконну вирубку, місцевих мешканців запрошено на сільські сходи. Лісгоспи також передбачили збільшення обсягів офіційної реалізації. Якщо у попередні роки вони продавали 20—30 тисяч ялинок, то цього року заплановано продати 44,5 тисячі штук. Основну частину — 40 тисяч — складуть смереки, решта сосни. Водночас заготовлятимуться і новорічні букети: плетені композиції на підставках. Усі деревця поставлятимуть із спеціально заготовлених плантацій, де їх вирощується близько 60 тисяч штук, і продаватимуть зі складів лісництв. Тут же видаватимуть й відповідні дозвільні документи. Орієнтовні гуртові ціни на смереку заввишки 2—З метри в межах 25—30 гривень і 15—20 гривень — за сосну. Вже укладено угоди із серйозними покупцями — мережею «Метро» та іншими супермаркетами. Штрафи за незаконно зрубану ялинку коливатимуться від 110 до 125 гривень. За словами Мирослава Пилипіва, минулого року виявили 345 таких випадків, до матеріальної відповідальності було притягнуто 186 браконьєрів, сума стягнень сягнула понад 14 тисяч гривень. Проте збитків було нанесено майже на 20 тисяч гривень.

Олена СЕРБИНОВИЧ
Газета: 
Рубрика: