Свято 8 Березня, започатковане лівими борцями за праву справу Розою Люксембург і Кларою Цеткін як день протесту проти обмеження чоловіками жіночих прав перетворився на день повної чоловічої капітуляції. Тепер вони всіляко догоджають дамам, обсипають подарунками та квітами. Звичайно, жахлива половина людства обдаровувала прекрасну не тільки 8 Березня. Історія рясніє прикладами чоловічого поклоніння дамам, що супроводжується врученням цінних призів. Подарунки, звісно, були різної вартості, оригінальності та розмірів.
Народний азіатський герой Ходжа Насреддін зухвало пробрався до гарему і на спомин про зустріч підніс юній наложниці камінь. Але не дорогоцінний і навіть не напівдорогоцінний. А цілком звичайний. Уламок гравію, на зразок тих, які є основою асфальту. Дівчина, однак, залишилася задоволеною. Оскільки Насреддін був зіркою Сходу і популярною особистістю. Хоч, як бачимо, досить бідною.
Чого не скажеш про Марка Антонія — другого після Гая Юлія Цезаря знаменитого коханця Клеопатри. Він не тільки обдаровував її величезною кількістю золотих монет, але й розпорядився карбувати на них профіль коханої, замість різних видатних тиранів свого часу. Це все одно, що в застій на радянських карбованцях надрукувати замість голови Леніна Єву Браун — коханку Гітлера. Сенат і народ довго з піною коло рота обурювалися його вчинком.
А Марку Антонію було напл ювати. Йому навіть здався надто незначним такий вияв уваги, і він віддав наказ карбувати портрет Клеопатри на щитах римських легіонерів, чим до неможливості розсердив армію. Воїни втішали себе жартом, що, підставляючи щит під удари, зайвий раз можна «з’їздити» по фізіономії Клеопатри. Не зрозуміти солдатні високого почуття.
Це все зважаючи на те, що Клеопатру не назвеш відданою коханкою Антонія. Декілька разів, коли справа пахнула переворотом, Клеопатра утікала до його суперників. Потім, щоправда, поверталася. І все ж вона засмутилася, коли Марк Антоній себе зарізав, подумавши, що вона його остаточно зрадила.
Однак Клеопатра не поспішала на той світ за коханим. Отруїлася вона пізніше, коли Октавіан, який переміг Антонія, після того, як зробив її коханкою, хотів привести Клеопатру до Риму та прикованою до колісниці повозити містом. Щоб позбавити себе подібних поїздок, вона і дала себе вкусити отруйній змії — кобрі. Заздалегідь перевіривши дію отрути на рабах. Лабораторія — не гiрша нацистських!
Ті, хто любить розкішні подарунки, можуть із задоволенням почитати список коштовностей, які подарував американській кінозірці Елізабет Тейлор (їй, до речі, 27 лютого виповнилося 70 років) на 24- річчя її третій чоловік Майкл Тодд (усього їх було шестеро): 30-каратний діамант діаметром півтора дюйма, «роллс- ройс» і картини Дега. Його захотів обскакати п’ятий чоловік Річард Бартон і на 31-ий день народження презентував Елізабет діамант Круппа (23,3 карата), перлину «Прегріна» та унікальне кольє з гігантським діамантом «Тадж Махал».
Безумовно, подарунок більш цінний, ніж «брязкітки», витягла наша співвітчизниця Роксолана з турецького видатного султана Сулеймана II. Це була свобода! Незвичайною волею і розумом вона добилася від нього звільнення від пут рабства. Східний владика здався, і вона перестала бути наложницею його гарему. Але Роксолана не була б собою, якби не пішла далі. Вдячно приклавшись губами до руки повелителя, вона вирушила у свої покої. Але коли євнух з’явився за нею, щоб відвести її проти ночі до спальні громадянина султана, вона зухвало відмовилася йти за ним. Оскаженілий Сулейман зажадав привести її і спитав, що означають ці вибрики?! Роксолана відповіла: «Вони означають мою покірність наказам Аллаха». Щоб султана не схопив від люті апоплексичний удар, вона швидко пояснила: «Раба виконує накази пана, але вільна жінка грішить, ділячи ложе з незаконним чоловіком. Хіба ти, високий зразок для всіх правовірних, порушиш заповідь Пророка?»
Султан потрапив у халепу! Він навіть викликав для поради муфтія. І той сказав йому, що логіка у Роксолани залізна — не придерешся. Через два дні Роксолану оголосили законною дружиною. Так сильно султану її хотілося. Султан, подарувавши свободу жінці, втратив свою.
Все це, звісно, не так вражає, порівняно з тим, як інша популярна в Україні постать — Софія Потоцька, «виставила» свого чоловіка. Граф Потоцький подарував їй величезний парк з дзеркальними озерами, водоспадами, лебедями і т. ін. На відкриття вона вийшла у вбранні грецької богині Венери. За 50 віршів гімну Потоцький заплатив поету 2000 золотих червінців. Як відомо, Софія довго не протрималася і проміняла батька на сина. Однак уманський парк Софіївка і досі радує очі трудящих.
Примiтним є й випадок, пов’язаний з Євою Перон, дружиною аргентинського диктатора. Незважаючи на те, що вона була повією і пізніше свою кінокар’єру робила виключно через постіль, вона залишалася довго вірною чоловіку — Хуану Перону. Один раз вона «запала» на мільярдера Аристотеля Онассіса. Багатій спеціально прилетів до Італії, щоб зустрітися з нею. Єва, крім безперервної боротьби за утримання влади, активно займалася збором коштів для благодійницьких цілей. Її за це дуже полюбили бідні верстви населення Аргентини. І Онассісу вона натякнула, що, мовляв, непогано б розщедритися на потреби пенсіонерів. (До речі, вона в цьому була схожою на Софію Потоцьку, яка наприкінці життя займалася доброчинністю, чим дуже підправила свою репутацію. За гроші народ полюбить кого завгодно!) Пам’ятаючи про це прохання, Онассіс за приготований уранці Євою омлет виписав чек на 10000 тис. доларів. Пiзнiше, щоправда, він признавався, що це «був найдорожчий омлет у його житті». Бачите, навіть і мільярдерів іноді «жаба душить».
Зате жодного разу не жалкував про свій радикальний вчинок заради коханої англійський король Едуард VIII.
Будучи ще всього лише принцом Уельським, він був дуже схожим на свого дідуся і тезку короля Едуарда VII. Він подорожував усім світом, заводячи собі коханок і шпурляючи купи грошей. У зв’язку з деякою інфантильністю, йому особливо подобалися заміжні дами. У їхніх обіймах, крім інших утіх, він міг знайти і материнське ставлення. Може, вони лагідно гладили його по голові, примовляючи «Ах ти, Едику, маленький пустуне!» або співали колискові — точно невідомо. (Обдурені чоловіки, щоправда, теплих почуттів до «Едика» не мали, і вважали швидше «великим пустуном»).
Приїхавши одного разу до Штатів та змінивши декілька коханок, він закохався в одну світську левицю — Уолліс Сімпсон. Американська преса як могла знущалася над тим фактом, що спадкоємець британського престолу публічно з’являється на світських зборищах із заміжньою американкою. Англійські магнати преси до певного часу закривали роти своїм журналістам.
Сімпсон розлучилася з чоловіком (це вже був її другий шлюб). Тим часом її дружок принц став королем. І несподівано для всіх він загорівся одружитися. Цей факт англійські таблоїди вже приховати не могли. Манірні британці були жахливо незадоволені: мало того, що наречена не англійка, ще й двічі розлучена! Неподобство!
Едуард хотів взяти з нею морганістичний шлюб. Тобто шлюб, діти від якого не мають права успадкувати корону. Але йому і на це парламент не дав згоди. Що, мовляв, за нісенітниця! Нехай одружується на якій-небудь страшненькій принцесі і гуляє наліво, не ятрячи громадську думку.
Але Едуард уперся! Він приймає дивне рішення: для того, щоб офіційно оформити союз з коханою, він зрікається престолу. Побувши королем 325 днів, Едуард VIII підписав документ про зречення на користь брата. В Англії повсюдно його вчинок осуджували. Він був навіть вимушений переїхати до Парижа. Щоб коханій у подарунок піднести обручку, він втратив рідну країну. Сильно!
У Парижі пара жила досить скромно, оскільки Едуард був позбавлений королівських привілеїв і займав скромну дипломатичну посаду. Його дружина зробила сумний висновок: «Краще бути коханкою короля, ніж дружиною короля у вигнанні». І хоч цей шлюб недешево обійшовся Едуарду — він того вартував, оскільки був щасливим і тривав 35 років.
У зв’язку зі святом 8 Березня, що наближається, мені хочеться привітати наших дорогих жінок! Я б навіть сказав, внаслідок наведених фактів, іноді дуже дорогих. Але насамперед, звичайно, серцю!