Київ — сучасний мегаполіс, якому властиві всі проблеми, пов’язані з життєдіяльністю великих міст. У той же час, Київ чи не єдина європейська столиця, де абсолютно неврегульованим і неконтрольованим залишається гральний бізнес. Картина, коли майже в безпосередній близькості від навчальних закладів розміщується зал з ігровими автоматами, погодьтеся, не дуже рідкісна. Як і зграйки місцевих школярів, які злітаються поазартничати на батьківські гроші. А вже перепрофілювання чергового продуктового магазину в блимаюче вогнями «казино» з «однорукими бандитами», стало майже щоденним у масштабах столиці подією. І ось багато жителів мікрорайонів, які раніше купували продукти, залишають тепер кровно зароблені в ненаситному й бездушному залізному череві.
Байдужою така ситуація нормальну людину залишити не може. Але, на превеликий жаль, на протести жителів столиці й навіть пікети держустанов, із владоможців мало хто звертає увагу. Хоч, як тільки представляється черговий «виборчий привід», практично всі політичні сили обіцяють позбавити Київ від цієї «чуми». Але обіцянки обіцянками, а проблема тим часом набуває вже рис загрозливої соціальної епідемії.
Згідно з висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, залежність від азартних ігор, говорячи науковою мовою лудоманія, є хворобою. Наслідки від якої анітрохи не менш небезпечні, ніж, скажімо, від алкоголізму чи наркоманії. Тільки за даними офіційної статистики, на 500 тисяч киян припадає 25 тисяч залежних від гри на автоматах. Враховуючи ж доступність останніх, можна сміливо стверджувати, що кількість «ігроманів» збільшується кожного дня. Насамперед у групі ризику молоді люди, але останнім часом хвороба стає «всевіковою».
«Ще наприкінці листопада минулого року народний депутат України, голова Київського міського відділення Партії регіонів Василь Горбаль зареєстрував законопроект (№ 1094), де пропонував законодавчими заходами обмежити в Києві діяльність організацій, що займаються азартними іграми», — розповів нам під час зустрічі заступник керівника Київського міського відділення Партії регіонів Сергій Баранов-Мохорт.
«Крім того, Василь Михайлович виступив з ініціативою перевірки відповідних закладів з ігровими автоматами. Адже не секрет, що багато суб’єктів подібної підприємницької діяльності працюють без належних документів, а іноді й зовсім без ліцензій. Здавалося б, прийняттю своєчасного й соціально-затребуваного законопроекту необхідно всіляко сприяти. Тим більше, що ніяких додаткових витрат на реалізацію його положень не вимагається. Однак законопроект не пройшов один із профільних комітетів ВР, а саме — Комітет із питань промисловості, регуляторної політики й підприємництва, який очолює представниця БЮТ Наталія Корольовська. Таким чином нормальне рішення, що припиняє безконтрольну діяльність ігрових автоматів у Києві, вкотре відкладається в далеку скриню», — відверто зізнався С. Баранов-Мохорт.
Але немає злого, щоб на добре не вийшло. Така ситуація спонукала городян вирішувати проблему ігрових автоматів на міському референдумі. З подібною ініціативою нещодавно виступили в Соломенському районі столиці кияни, які вже зневірилися через «тяганину». І ухвалили рішення — створити ініціативні групи зі збору підписів для проведення референдуму. А на референдумі питання планується поставити ребром: винести всі ігрові автомати за межі міста! Проте туди їм і дорога...
С. Баранов-Мохорт ніскільки не сумнівається в тому, що жителі столиці ініціативу з референдумом підтримають, і питання буде вирішене, якщо вже в парламенті його вирішити, як виявляється, неможливо: «Законопроект, запропонований регіоналом В. Горбалем, не пройшов профільний комітет внаслідок упередженості з боку керівництва, а саме — голови профільного комітету від БЮТ. Виходить, міркування політичної доцільності, для вважаючої себе демократичною «помаранчевої» команди, вкотре виявилися важливішим, ніж здоров’я і соціальне благополуччя киян у цьому випадку. Проте нічого дивного в цьому, на мою думку, не бачать вже й самі кияни, чудово обізнані про те, як на рівні районів представники БЮТ активно лобіюють земельні питання. Як цим самим займається фракція БЮТ у Київраді, при цьому звинувачуючи всіх і кожного в земельному «дерибані». Тепер ось знатимуть кияни, що на рівні Верховної Ради БЮТ ще й лобіюється гральний бізнес у столиці! А як інакше пояснити те, що відбувається?!».
Зазначимо, що послідовну позицію в боротьбі з гральним бізнесом у Києві виявляли і виявляють столичні регіонали. І якщо вже такій впливовій політичній силі в цьому питанні поставлена непробивна стіна, значить киянам дійсно настав час підійматися, як то кажуть, усім світом.
Що ж до того, хто і скільки платить БЮТ за лобіювання інтересів сумнівного бізнесу — питання, що підходить у нашій країні для політичного телешоу. І тільки.