Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Одяг, який лікує

18 серпня, 2006 - 00:00
ОДЯГ, НАВІТЬ ПОЗБАВЛЕНИЙ СПЕЦІАЛЬНИХ ЛІКУВАЛЬНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ, МОЖЕ ДІЯТИ ЯК НАЙСИЛЬНІШИЙ ПСИХОЛОГІЧНИЙ ДОПІНГ. ЯКЩО, ЗВИЧАЙНО, ЦЕЙ ОДЯГ КРАСИВИЙ, МОДНИЙ, СТИЛЬНИЙ (НА ФОТО — ФРАГМЕНТ КОЛЕКЦІЇ ОСІНЬ — ЗИМА-2007 NOTA BENE & KARAVAY) / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

У світі розпочався справжнісінький бум винаходів одягу, який, окрім своїх звичайних функцій, спроможний діагностувати й лікувати хвороби. Звичайні на вигляд сорочки, футболки та колготки можуть захистити свого власника від бактерій, їх токсинів, а також вилікувати від багатьох серйозних захворювань.

ДІАГНОСТИКА

2004 року індійський вчений Сундаресан Джараяман створив першу в світі діагностичну сорочку. Вшиті в неї спеціальні волокна вимірюють температуру тіла й частоту пульсу, знімають кардіограму, фіксують частоту дихання. Зібрані дані сорочка з «мозком» посилає через iнтернет лікареві, котрий лікує. За словами винахідника, винахід призначається, передусім, людям, які потребують постійного моніторингу стану організму.

Дослідники Массачусетського технологічного інституту доповнили винахід індійського колеги черевиками, які вимірюють серцевий ритм і температуру тіла власника. Прямо на ходу дані передаються через антену на комп’ютер лікаря.

Бельгійська компанія Verhaert розробила дитячу піжаму, яка дозволяє контролювати стан здоров’я малюка під час сну. Вчені сподіваються, що винахід допоможе скоротити смертність дітей від так званого «Синдрому раптової смерті немовлят», який забирає двох дітей із тисячі у віці від місяця до року. У тканину піжами вмонтовано п’ять датчиків, три з яких стежать за серцевим ритмом дитини, яка спить, а два інших — за диханням. Всі дані надходять до процесорного блоку, який у разі розвитку небезпечних симптомів відразу ж подає сигнал тривоги.

ЛІКУВАННЯ

Розумний одяг спроможний не лише допомогти поставити діагноз, але й узяти участь у лікувальному процесі. Наприклад, у Німеччині створено колготки, що вводять до організму вітаміни й ліки. На тканину розпилюються мікроскопічні часточки вітамінів A, B, C, які потім поступово надходять в організм через шкіру. Для лікування хворих дерматитами та дерматомікозами (грибками) колготки просочують лікувальними мазями. Диво-колготки вже надійшли в продаж у Австрії і коштують $7. У комплект входять запасні ємності з вітамінами.

Вчені не зупинилися на досягнутому й створили сорочку для людей, які страждають на радикуліт. Її тканина буквально «нашпигована» часточками бальзаму, який полегшує біль у суглобах і м’язах. Головна перевага сорочки-лікаря, на думку творців, у тому, що ліки проникають через шкіру прямо в кровоток, тому знімають біль набагато швидше, аніж таблетки.

Серед розумного одягу є винаходи, які давно зарекомендували себе з найкращого боку й широко використовуються для лікувальних цілей. Наприклад, компресійні колготи і панчохи, розроблені близько п’ятнадцяти років тому, з великим успіхом використовуються для профілактики і лікування варикозів. Колготки, правильно розподіляючи тиск, протидіють застою крові у венах. За твердженням медиків, ризик виникнення захворювань вен при носінні медичного трикотажу знижується на 80—90%.

ЗАХИСТ

Не так давно японські вчені розробили одяг, який спроможний захистити свого власника від перегрівання та переохолодження. Новинку призначено, передусім, для літніх людей, які важко переносять температурні перепади. Одним із основних елементів диво-костюму стали комплектуючі деталі комп’ютера, що застосовуються для недопущення перегріву обладнання. Одяг працює на батарейках і спроможний підтримувати температуру своєї поверхні від 10 до 30 градусів Цельсія протягом більше аніж три години. При цьому виглядає він цілком звично, а носити його можна в будь-яку пору року.

Незабаром випускатимуться тканини, температура яких коректуватиметься автоматично в залежності від температури тіла.

Сучасний одяг здатний не лише захистити від холоду й спеки, але й самостійно знищити хвороботворні мікроорганізми. 2002 року працівники німецької компанії Silvertex GmbH вплели у звичайну бавовняну тканину найтонші нитки срібла, іони якого, як відомо, мають антисептичну дію. Білизна, що на 5% складається зі срібла, запобігає виникненню грибкових захворювань і поширенню бактерій. І, що важливо, нейтралізує запах поту.

Спочатку «срібна» тканина розроблялася як захист від електромагнітних полів для людей з імплантованими електрокардіостимуляторами. У цьому варіанті сорочка повинна була складатися на 30% зі срібла й коштувати близько $200. Спрощений варіант — «срібну» антибактеріальну сорочку — вже можна купити в Німеччині за $30 доларів.

Вчені з університетів Каліфорнії в Девісі і Корнелла вигадали свій спосіб захистити організм від бактерій. Вони покрили одяг шаром пористих мембран, у яких містяться хлоровмісні молекули, здатні вбивати бактерії та руйнувати токсини. Один грам нової тканини спроможний за дві хвилини знищити мільйон бактерій.

Одяг майбутнього, залишившись легким і практичним, реагує на стук серця свого власника, зігріває, захищає від вірусів, а при потребі ще й лікує. Його творці твердять: розумні сукні, костюми й пальта в скорому майбутньому впевнено ввійдуть у побут, як колись тефлонова сковорідка чи CD-диски. Цілком імовірно, що за пару років, збираючись на ювілей до дідуся, ви купите не упаковку ліків, а зігріваючу сорочку і «срібний» капелюх.

Газета: 
Рубрика: