Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Оголоси бойкот грипу!

Час думати про імунітет та профілактику ГРВІ
21 жовтня, 2008 - 00:00

Осінь — сезон контрастів. З одного боку, в цю пору року досить часто випадає можливість потішитися теплими та сонячними днями, з іншого — повернення до звичних реалій, коли автомобільні пробки, боротьба за місце в громадському транспорті, затяжні дощі й інше не сприяє хорошому настрою. Недаремно поняття «осіння нудьга» (вона ж депресія) вже давно стало не лише літературним визначенням, а й медичним терміном. А від просто поганого настрою до хвороби — один крок. Тому саме з приходом осені багато хто з нас стає легкою «здобиччю» для різноманітних вірусних інфекцій, і в першу чергу тих, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

ДЕЯКІ ЦИФРИ

За останні кілька років інтенсивність захворюваності ГРЗ, ГРВІ, в тому числі грипом, в Україні та у світі істотно зросла: за даними ВООЗ, результатом «високого сезону» цих хвороб у 40 країнах світу за минулий 2007 рік стала смерть 20 дітей, із них три випадки захворювань грипом та ГРВІ з летальним випадком були зафіксовані в Росії. В Україні, де в цей період активізувалися два підтипи вірусу грипу типу А і В, на щастя, таких сумних наслідків зафіксовано не було. (А ось в епідсезоні 2006—2007 року в нас було два летальні випадки від ускладнення грипом та чотири летальні випадки від ускладнення ГРВІ.) Проте минулого року кілька мільйонів наших співвітчизників на собі відчули всю «чарівність» цих далеко не безневинних захворювань, яка небезпечна передусім ускладненнями. У семи з десяти найбільших міст країни в осінньо-зимовий сезон 2007—2008 років було зафіксовано перевищення епідемічного порога в середньому на 20%. Основним збудником епідемії у цей період учені називали вірус В/Гонконг/330/2001, а супутніми — віруси В/Сичуань/379/99, А/Нова Каледонія/20/99(НІNІ) і А/Панама/2007/99(Н3N2), уже знайомі вітчизняним імунологам та вірусологам із досвіду колишніх років.

СПРАВИ НИНІШНІ

В осінньо-зимовому сезоні 2008—2009 років нас чекає зустріч з абсолютно новою комбінацією вірусних штамів під назвою «Брісбен-1». Вчені та лікарі поки що стримуються від прогнозів, але зазначають, що результати візиту цього «австралійця» можуть бути вельми несприятливими для здоров’я українців.

На жаль, багато хто з нас має досить віддалене уявлення про те, що таке віруси, як вони відрізняються від, скажімо, бактерій тощо. Звідси — неправильний підхід до лікування багатьох захворювань. Тому для початку не завадить побільше дізнатися про тих, із ким нам доведеться боротися, якщо хвороба все-таки наздожене.

Віруси — це найпримітивніша форма паразитів. За своєю природою віруси знаходяться на проміжному етапі між живою та неживою природою. В організмі людини вірус розпізнає «відповідну» клітину, прикріпляються до неї і, розчиняючи її стінку, проникає всередину. Потім за допомогою ресурсів та енергії клітини відбувається його розмноження. Коли віруси виходять з ураженої клітини, яка, як правило, після цього гине, вони починають заражати нові: віруси грипу та ГРВІ, кору, герпесу, віспи, паротита, краснухи, менінгіту, поліомієліту, гепатиту, енцефаліту, ВІЛ (СНІД) тощо.

Бактерії, на відміну від вірусів, — повноцінні живі клітини, мікроскопічні, переважно одноклітинні організми. Вони можуть самостійно розмножуватися, причому як в аеробному (за наявності кисню), так і в анаеробному середовищі. Існують корисні й хвороботворні бактерії. Перші беруть участь у багатьох біологічних та біохімічних процесах, наприклад, в оцтовому та молочнокислому бродінні. Деякі бактерії важливі для нормальної життєдіяльності людини, зокрема ті, що формують кишкову мікрофлору. Хвороботворні викликають, наприклад, черевний тиф, дизентерію, холеру, туберкульоз, сифіліс. До організму людини потрапляють через пошкодження на шкірі, або через слизові оболонки, можуть передаватися з їжею або зараженою питною водою, а також повітряно-крапельним шляхом.

НЕ ЗАШКОДЬ!

Приймаючи ліки без розбору, за порадою подруги або наслухавшись та надивившись рекламних оголошень, ми тим самим робимо собі «ведмежу послугу». Наприклад, стереотип про те, що антибіотики є ледве чи не панацеєю від усіх хвороб, критики не витримує. Принаймні стосовно вірусних інфекцій. Секрет криється в самій назві цієї групи препаратів: анти — проти, біос — життя, живої. Антибіотики порушують процеси будови клітинної стінки й пригноблюють синтез нуклеїнових кислот, білків та процеси клітинного обміну. А оскільки віруси не мають клітинної мембрани, в них відсутні власна система синтезу та метаболізму, ефективність препаратів цієї групи під час лікування вірусних інфекцій автоматично зводиться до нуля. Лікування вірусних захворювань значно ускладнюється й специфічною властивістю багатьох вірусів довгий час нічим не виявляти свою присутність в інфікованому організмі, а також тим, що в такому стані вірус залишається несприйнятливим до лікарської терапії. Сьогодні існує немало противірусних препаратів, але всі вони мають один, але важливий недолік — їхня дія розповсюджується лише на віруси, що активно розмножуються.

Єдиний по-справжньому ефективний спосіб — це стимуляція власних захисних сил організму. Наприклад, вітчизняний противірусний препарат Аміксин IС стимулює вироблення в організмі захисних білків-інтерферонів — що придушують розмноження вірусів у клітині. На відміну від антитіл, інтерферони здатні боротися з різними вірусами, вони не нейтралізовують інфекційність вірусу, але пригноблюють його розмноження в організмі, придушуючи синтез вірусних нуклеїнових кислот.

Серед сучасних методів боротьби з вірусними інфекціями потрібно відмітити й вельми революційний — генну терапію, принцип якої заснований на боротьбі з вірусами за допомогою... вірусів. Вчені поки що лише працюють у цьому напрямі, але не виключено, що в найближчому майбутньому саме завдяки генній терапії ми зможемо сказати вірусам наше рішуче «ні»!

ВІТАМІН С ТА ГАРНИЙ НАСТРІЙ

Цікаво, що не зважаючи на очевидні успіхи сучасної медицини, сьогодні під час розробки рецептури багатьох лікарських препаратів активно використовується фармацевтичні «напрацювання» наших далеких предків. А для більшості з нас ліки «з бабусиної скриньки» все так само залишаються засобами номер один у боротьбі із застудними захворюваннями. Та й дільничний лікар, окрім противірусних препаратів, обов’язково порадить пацієнту, який «підхопив» грип або сильну застуду, старий добрий рецепт — чай із медом та лимоном, із калиною, малиною, тобто, передусім, багаті вітаміном С натуральні продукти, що незамінні в боротьбі із застудою. Прекрасну зміцнюючу та профілактичну дію мають і настоянки таких природних криниць вітамінів, як китайський лимонник, ехінацея, елеутерокок, а також цибуля та часник, які, на велику радість тих, хто не може вживати їх у натуральному вигляді, тепер доступні у вигляді капсул. При цьому на їхніх цілющих властивостях таке «упакування» ніяк не позначається.

Усі вищезгадані рослини відносяться до природних адаптогенів (тонізують вегетативну та ендокринну систему або стимулюють клітинний імунітет), їх можна й потрібно вживати в осінньо-зимовий період для зміцнення природного імунітету. Прекрасним лікарським засобом є також і чорна смородина, ще одне багате джерело вітаміну С. Соком свіжої смородини лікують навіть легкі форми ангіни, а розім’ята за допомогою міксера разом із цукром сира смородина є прекрасним допоміжним компонентом у комплексній терапії проти грипу та ГРВІ. Лікувальними властивостями володіють також свіжовижаті соки столового буряка та моркви: змішані в певній пропорції з рослинною олією, медом, іноді, для посилення ефекту, — з доданням цибульного та часникового соку, інгаляції із відварами лікарських трав (багульник, ромашки, м’яти, шавлії тощо). Налаштувати організм на найшвидше видужання допоможуть усі види цитрусових, страви з риби та бобових, а також молочні продукти, багаті лакто- й біфідобактеріями. І, звичайно, хороший настрій — найкращий стимулятор природного імунітету та ворог усіх хвороб.

Тетяна ФРАНЧУК
Газета: 
Рубрика: