Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Охорона здоров’я на штучному диханні

Міняти треба 60 — 80 відсотків зношеного обладнання
26 липня, 2000 - 00:00

Завдання технічного переоснащення і модернізації вітчизняної медицини фахівці Мінздоров’я порівнюють за складністю з переозброєнням армії. Перевіривши засоби діагностики і лікування у медзакладах, вони виявили, що треба негайно міняти понад 60% фізіотерапевтичного обладнання, близько 80% лабораторної, рентгенівської, наркозно-дихальної та іншої фізично і морально зношеної апаратури. Деякі прилади служать по 20—25 років, тоді як технічний ресурс медтехніки 7—8 років.

Найдивніше те, що вітчизняна промисловість, котра випускає медичну «вдяганку» для медицини, не тільки вистояла в економічному хаосі, але й пропонує, як запевняють в державному українському об’єднанні «Політехмед», сучасне наукоємне модернізоване обладнання. Причому, за багатьма параметрами воно не поступається аналогічному імпортному, зате у кілька разів дешевше. Але внаслідок поганої поінформованості про вітчизняні розробки, порушень правил тендерів і безсистемної закупівлі більшу половину коштів покупці витратили минулого року на придбання дорогої зарубіжної техніки.

За словами генерального директора об’єднання «Політехмед» Валерія Девка, вітчизняні виробники пропонують цілком конкурентоздатні апарати штучної вентиляції легенів (до серійного виробництва готується також дитячий варіант), електрокардіографи, апарати УЗД, лазерну терапевтичну і хірургічну техніку, рентгенодіагностичне обладнання зі зниженою дозою опромінення, у тому числі мамографи для масового скринінгового обстеження раку молочної залози, розробляють хірургічний інструментарій нового покоління... Цікаво, що цифрові перетворювачі для модернізації існуючих рентген-апаратів позбавлять нас від необхідності купувати плівку, а зображення можна буде пересилати електронною поштою. Українську медтехніку оцінили споживачі з так званого «ближнього зарубіжжя» — понад 60% виробів медичного призначення попливе туди. Водночас підприємства можуть випускати продукції у 2—3 рази більше. Вічний камінь спотикання на шляху переозброєння вітчизняної системи охорони здоров’я — брак, особливо в районних лікарнях, коштів для закупівлі у прямому значенні життєво необхідної техніки. Так, за прогнозами, усі регіони обзаведуться цього, як і минулого року медобладнанням на суму 230 млн. грн. Централізовано ж виділено лише 6 млн. грн. Для порівняння — на технічну модернізацію тільки рентгенодіагностики необхідно приблизно 500 млн. грн.

У скільки обійдеться українським платникам податків вся технічна революція у вітчизняній медицині стане відомо, за словами В.Девка, до кінця року, коли регіони детально оцінять ситуацію. У «Політехмеді», який координує програму розвитку медпромисловості, сподіваються зберегти за вітчизняним виробником 60—70% ринку медтехніки. Медзаклади можуть сподіватися здебільшого на фінансування з місцевих бюджетів.

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: