Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Олімпіада — модель Путінської Росії»

Іноземні ЗМІ — про підготовку та контекст зимової Олімпіади у Сочі
7 лютого, 2014 - 11:20
ФОТО РЕЙТЕР

Сьогодні — офіційне відкриття зимової Олімпіади в Сочі. Учора відбулися кваліфікаційні змагання з деяких видів спорту. Зокрема у сноуборді та командному турнірі фігуристів. Свою коротку програму глядачам представлять чоловіки і спортивні пари. «День» пропонує вам огляд закордонної преси: як Олімпіаду зустрічала світова спільнота.

НЕСВОБОДА

У грудні світову спільноту сколихнула подія: Путін амністує найбільш «одіозних в’язнів»: гурт Pussy Riot, екіпаж Arctic Sunrice, «болотників», Михайла Ходорковського. Багато іноземних ЗМІ охрестили це своєрідним «відмиванням» Сочі: спланованою акцією, яка мала би покращити імідж Росії перед Олімпіадою. Зокрема Deutsche Welle зазначає, що багато російських правозахисників вважають помилування Михайла Ходорковського та ухвалення рішення про амністію, в рамках якого на волю вийшли, зокрема й, Марія Альохіна і Надія Толоконнікова, бажанням російської влади поліпшити імідж країни.

«Олімпіада — це улюблене дітище Путіна. Йому дуже важливо, щоб західні лідери приїхали в Сочі. Коли шість державних діячів відмовилися, стало зрозуміло, що він має зробити який-небудь гарний жест», — цитує російську правозахисницю Зою Свєтову видання.

«Сочі може стати моделлю того, як Путін намагається розвивати Росію: за вказівкою згори. Це може бути реалізовано тільки поверхнево — так само, як Сочі під час Олімпійських ігор буде більше потьомкінським селом, ніж реальністю. Справжній розвиток, що йде знизу, від громадян, через це тільки загальмовується», — йдеться в матеріалі «Модель Сочі», опублікованому 28 січня в газеті Frankruter Allgemeine Zeitung.

Свобода слова, свобода мирних зібрань, політичні репресії — це тема британського The Guardian.

«Попри амністії та звільнення політичних в’язнів, у Росії продовжують ув’язнювати людей за «організацію масових заворушень», — зазначає видання.

ТЕРАКТИ

Європейські політики, відомі особистості та правозахисники оголосили або бойкот Олімпіаді, або заявили, що «не будуть відвідувати заходи в Сочі, проте це не є бойкотом». Однак чи справді Росія має боятися цього? Попри міжнародний резонанс таких заяв, світові ЗМІ наголошують: варто думати про ймовірні теракти. Адже нещодавні події у Волгограді — це знак того, що саме безпеці потрібно приділити особливу увагу.

На думку деяких іноземних ЗМІ, Сочі має боятися не бойкоту, а терактів.

Оглядачі видання Independent зазначають: «Росія платить відкладену плату за колоніальні війни XIX століття, в яких Толстой брав участь і про які він писав. Росія тоді отримала землі, які вона не може ні підкорити, ні позбутися їх. На жаль, насильство, мабуть, продовжуватиметься, хоча й не в самому Сочі».

Нещодавно міністерство внутрішньої безпеки Америки зробило заяву, яка розлетілася усіма ЗМІ: у США попередили авіакомпанії, що виконують рейси до Росії, про небезпеку застосування на борту вибухових речовин, захованих у тюбики із зубною пастою.

За словами журналістів телеканала Euronews, безпека стала одним із найважливіших питань напередодні Олімпіади. У Міжнародному олімпійському комітеті зазначають, що змушені максимально посилювати заходи безпеки, оскільки така велика спортивна подія, як Олімпіада, завжди привертає увагу терористів. «Ми повинні приймати адекватні заходи, тому що альтернативою є здача терористам, а це, як на мене, останнє, що ми хочемо. Усі організатори намагаються зробити так, щоб Ігри були максимально безпечними», — цитує президента МОК Томаса Баха журналіст європейського телеканала.

БЛИСК ТА ЗЛИДНІ

Напередодні Олімпіади журналіст німецького видання Der Spiegel вирушив у мандрівку Росією: від Москви до Чорного моря. Видання зазначає, що матеріал заборонено читати дітям до 18 років. Журналіст описує блискучу Москву та майже знищені збіднілі невеликі міста. У фокусі опинився також Волгоград, який тепер згадують зі словом «теракт». Автор не робить висновків, його описи російських провінцій, правила життя місцевих бандитів роблять це за нього.

«Володимир Путін говорив про «катастрофу правової системи». За даними МВС, у Росії діють близько 450 великих злочинних угруповань. У минулому році ними було скоєно майже 16 тисяч тяжких злочинів», — пише журналіст.

ЗА ЛАШТУНКАМИ

Іноземні журналісти не забувають глузувати з Олімпіади. Щоправда, лише деякі з медійників дозволяють собі робити це у прямому ефірі чи на шпальтах своїх газет.

Відомий випадок, коли ведучий американської сатиричної програми Стівен Кольбер у своєму телевізійному шоу висміяв Володимира Путіна через російські закони. За повідомленням The Huffington Post, сатирик, який назвав себе відданим шанувальником зимових Олімпійських ігор, висміяв сторону, що їх приймає, за закони, які можуть перешкоджати спортсменам із нетрадиційною сексуальною орієнтацією брати участь в Іграх. Кольбер запропонував використовувати веселку в одязі олімпійських працівників, щоб частково нейтралізувати гей-протести.

Але тема ЛГБТ-спільноти посунулася на другий план. Її витіснили парні туалети, пофарбована трава, готелі, що не готові до зустрічі спортсменів, а також неточний переклад реклами та інструкцій. Після того, як кореспондент BBC Стів Розенберг опублікував у своєму мікроблозі фотографію кабінки, де розміщені два унітази-близнюки, це стало мемом, і після цього кожен мешканець Олімпійського селища намагається викласти відповідне фото із власним зображенням.

Оглядачі видання The Washington Post зробили добірку найяскравіших твітів від журналістів, де ті описують «якісні» умови життя у готелях та у містечку. Вони скаржаться на поганий сервіс, обслуговування, переклади тощо.

До речі, у «Твітері» тепер є навіть окремий акаунт — «Проблеми Сочі», який збирає найбільш абсурдні речі, пов’язані з Олімпіадою та підготовкою до неї.

Підготувала Катерина ЯКОВЛЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: