Урочиста церемонія відкриття Олімпіади в Пекіні відбудеться 8 серпня о 8 годині 8 секунд 8-го місяця 2008 року. Час і дата церемонії відкриття обрані організаторами Ігор не випадково: цифра вісім вважається сприятливою в китайській культурі, їй надається особливе значення, оскільки вона символізує щастя, багатство й процвітання. У горизонтальному ж положенні цифра вісім — це символ нескінченності, де присутні ідея вічності руху й постійного розвитку. Чи стане Літня олімпіада-2008 організаційним тріумфом і символом нескінченної гордості Китаю стане відомо дуже скоро: до головної спортивної події року залишилося всього кілька тижнів.
Сказати, що китайська влада комплексно і відповідально підійшла до олімпійської підготовки — нічого не сказати. Сьогодні кожна клітинка суспільного організму цієї величезної країни буквально пронизана наскрізь олімпійським духом, олімпійськими правилами, олімпійськими маршрутами. Неймовірно, але факт: навіть дітки знають загальні відомості про майбутню Олімпіаду, і з величезним задоволенням і гордістю за свою країну розкажуть вам — іноземним гостям з далекої України — що, де, коли і як...
Китайська Олімпіада, за прогнозами експертів, обіцяє стати найдорожчим спортивним заходом в історії людства. Найдорожчим спортивним змаганням за останні 100 років досі вважається Літня олімпіада в Афінах. На її підготовку й проведення в сукупності витратили сім мільярдів евро. Не таємниця, що підготовка ігор 2004 року нанесла серйозний удар по грецькому бюджету: його дефіцит досяг 5,3%, що набагато перевищує допустимий для країн ЄС поріг. Однак, судячи з усього, Олімпійські ігри в Пекіні перевершать цей «рекорд». Чи врахувала китайська влада, готуючись до Олімпіади, грецькі уроки, — поцікавилися журналісти з країн СНД, які відвідали Пекін з олімпійською «ревізорською» місією, у заступника керівника відділення з інформації та пропаганди Національного Олімпійського комітету Сун Вей Де.
З урахуванням того, що вже через чотири роки Україна прийматиме Євро-2012, «День» просто не міг не довідатися в представника Олімпійського комітету КНР деякі організаційні формули. І хоча, поки не прозвучав фінальний олімпійський акорд, китайська влада старається не розголошувати свої олімпійські секрети, деякі «рецепти» нам таки вдалося вивідати.
— Пане Сун Вей Де, до Олімпіади залишилося менше місяця, сьогодні вже можна говорити про те, що ваша країна готова до цього заходу на всі 100 відсотків: технічно, інфраструктурно тощо?
— Говорити про стовідсоткову готовність я не буду, однак уже сьогодні можна сказати, що підготовчі роботи завершені, і ми вступили в ключовий етап підготовки до Олімпіади. Загалом, за сім років підготовки ми досягли хороших результатів: у цiлому було заплановано й споруджено 37 стадіонів, зокрема 31 стадіон у Пекіні. Вже здані в експлуатацію спеціальні споруди, такі як, скажімо, олімпійське село, а також спеціальне село для преси. До речі, офіційне відкриття Олімпійського села стартує 27 липня.
Потрібно окремо відзначити небувалу активність волонтерів, які бажають працювати під час Олімпіади. До Олімпійського комітету буквально вишикувалися черги волонтерів. На сьогодні в Олімпійський комітет у загальній складності подані один мільйон 130 тисяч заявок волонтерів. Разом із тим, за нашими оцінками, для Олімпіади буде потрібна допомога 100 тисяч волонтерів. Однак крім волонтерів, які працюватимуть безпосередньо під час Олімпіади, буде також потрібна допомога близько 400 тисяч волонтерів, які надаватимуть допомогу гостям Олімпіади в секторі міської інфраструктури. Йдеться про організацію екскурсій для гостей Олімпіади, їхнє ознайомлення з історією й традиціями нашої країни тощо.
— Ви згадали про кількість стадіонів, побудованих спеціально «під Олімпіаду». Можете стисло розповісти про два головні стадіони — «Пташине гніздо» й «Водний куб». Скільки часу й коштів пішло на їхнє проектування та будівництво?
— Фінансові підсумки ми підведемо після закінчення Олімпіади. Що ж до стадіонів, то насамперед зазначу, що Національний стадіон, відомий як «Пташине гніздо», служитиме основним місцем під час Олімпійських ігор. Цей стадіон тягнеться 333 метрів з півночі на південь і 298 метрів зі сходу на захід, охоплює площу 258 тисяч квадратних метрів. Висота Національного стадіону становить 68 метрів і розрахований він на 91000 місць. Відкриття й закриття церемоній Олімпійських ігор-2008, легкої атлетики та футбольні заходи проводитимуться саме в ньому. Будівництво Національного стадіону почалося в грудні 2003 року. До речі, цей стадіон був включений до 100 найвпливовіших зразків архітектури журналу «Тайм» на початку цього року.
Також одним із головних спортивних об’єктів майбутньої Олімпіади є Палац водних видів спорту. Недавно він був офіційно введений у дію. Цей об’єкт отримав назву «Водний куб». Палац розрахований на 17 тисяч глядачів i розташований навпроти головного стадіону Олімпіади-2008 — «Пташиного гнізда». «Водний куб» отримав свою назву через те, що нагадує квадратний акваріум, доверху наповнений блакитними бульбашками. Подібний ефект досягається за рахунок прозорого тефлону, що вкриває дах і стіни басейну. У товщі матеріалу неначе бурлять бульбашки різних розмірів, а деяка їхня кількість немов виплескується назовні. Це неймовірно красиво!
— Скажіть, а що вже зроблене й робиться для поліпшення екологічного середовища до майбутньої Олімпіади в Пекіні зокрема і в країні загалом?
— Щодо екологічної інфраструктури, скажу відверто, була пророблена колосальна робота. У загальній складності на цей напрям було виділено 140 мільярдів юанів (один американський долар дорівнює приблизно семи юаням. — Ред. ). Зокрема, для поліпшення екологічного середовища було розроблено близько двохсот різних спецпрограм. Наприклад, напередодні Олімпіади були призупинені шкідливі виробництва навколо Пекіна, введені заборони на будівельні й роботи з фарбування, заборонений продаж піротехніки й спалення сільськогосподарських відходів у передмісті столиці.
— Відомо також про введення певних транспортних обмежень у Пекіні в період проведення Олімпіади. У чому конкретно вони полягають?
— Так, дійсно, починаючи з 23 червня в Пекіні ввели так звані транспортні обмеження. Зокрема, з указаної дати в місті на 50% скоротилося використання службових автомобілів, а з першого липня стартувало поетапне обмеження руху приватних авто. Щодо обмеження пересування службових авто, то в цьому випадку йдеться про автотранспорт центральних відомств і міністерств. На сьогодні в місті зареєстровано три мільйони автомобілів, серед яких службових — 300 тисяч.
А з 20 липня по 20 вересня в місті діятиме режим парних і непарних номерів. Схема досить проста: в парний календарний день на дороги міста пропускатимуться лише автомобілі з парними номерами, а в непарний — із непарними номерами. Разом із тим такі обмеження не розповсюджуються на автомобілі екстрених служб, таких як, скажімо, швидка допомога тощо. За нашими оцінками, завдяки застосуванню таких заходів, вдасться скоротити на 45% загального автомобільного потоку на вулицях Пекіна, а також скоротити на 63% автомобільні викиди.
Однією з головних дорожніх нововведень стане поява так званих олімпійських смуг, рух якими буде дозволений лише автомобілям із відповідними перепустками. (Вже зараз на другому, четвертому й п’ятому кільцях Пекіна, а також на швидкісній магістралі, що зв’язує Пекін із Міжнародним аеропортом «Шоуду», на крайній лівій смузі з’явилися спеціальні позначення у вигляді п’яти олімпійських кіл на білому фоні, а також уздовж неї встановлені сині дорожні покажчики із зображенням олімпійського прапора. — Ред. ).
За дотриманням дорожніх правил стежитимуть як служби дорожньої поліції, так і фахівці із захисту навколишнього середовища, для чого навколо Пекіна організовано понад 110 пунктів перевірки.
Хочеться також зазначити, що до Олімпійських ігор будуть розроблені 34 додаткові автобусні маршрути, які переважно зв’язуватимуть олімпійські об’єкти з іншими частинами міста. Безкоштовним тут буде проїзд для журналістів, які працюють на Олімпіаді та Паралімпіаді, а також для волонтерів і представників сфери обслуговування.
— Пане Сун Вей Де, як відомо, через чотири роки Україна й Польща будуть господарями Євро-2012. Хотілося б, щоб ви коротко поділилися досвідом підготовки до Олімпіади, зокрема, щодо робіт із проектування відповідної інфраструктури. Наприклад, скільки готелів спеціально «під Олімпіаду» було споруджено в Пекіні?
— Стосовно готелів, можу сказати, що їх у нас удосталь для прийняття гостей Олімпіади. У Пекіні сьогодні нараховується 816 готелів із «зірками» і ще чотири тисячі без «зірок». Загальна кількість номерів у цих готелях становить 330 тисяч. Я гадаю, це повністю задовольнить потреби і спортсменів, і іноземних гостей, так i туристів.
Вельми важливим аспектом та інфраструктурним напрямом є транспорт. Раніше я розповідав про обмеження руху автомобілів на вулицях Пекіна під час проведення Олімпіади. Однак хотілося б окремо акцентувати увагу на інших моментах. 2002 року, коли ми завоювали право на проведення Олімпіади, в Пекіні було всього лише чотири лінії метрополітену. У загальній складності лінії метро тоді становили 114 кілометрів. У жовтні минулого року була добудована п’ята лінія метрополітену, а в поточному місяці завершується будівництво ще трьох ліній. Таким чином, до Олімпіади довжина ліній метро досягне 200 кілометрів.
У Пекіні також побудований новий аеропорт, що дозволить істотно збільшити пропускну спроможність пасажирів. Якщо раніше пропускна спроможність становила 36 мільйонів осіб на рік, то сьогодні цей показник збільшився до 76 млн. Також ми плануємо затвердити 38 офіційних державних транзитних маршрутів, що зв’язуватимуть олімпійські майданчики. Загалом під час ігор 2500 великогабаритних автобусів і 4500 мікроавтобусів обслуговуватимуть у загальній складності 8000 водіїв.
— Як використовуватимуться олімпійські об’єкти після закінчення Олімпіади?
— Коли ми розробляли план спорудження стадіонів, ми враховували, щоб ці стадіони не були сконцентровані в одному місці. Ось, скажімо, чотири стадіони розташовані в головному олімпійському районі міста, а ще 20% споруд і стадіонів ми побудували на території університетів (шість стадіонів). Отже, після Олімпіади ці стадіони використовуватимуться студентами. Деякі олімпійські споруди ми побудували в західній частині міста в мікрорайонах з урахуванням того, що саме в цій частині Пекіна було мало спортивних споруд. Після Олімпіади ці споруди використовуватимуться звичайними городянами. Це здорово, це популяризує здоровий спосіб життя.
Що ж до таких побудов, як, скажімо, олімпійське село, то після Олімпіади ми плануємо продати їх як житлові будинки. Насправді інтерес дуже великий до олімпійського села й інших подібних споруд. Скажу більше — багато цих споруд сьогодні вже заочно продані.
— А як господарі Олімпіади планують прогодувати безліч іноземних гостей?
— О... це дуже важливе питання (усміхається. — Ред. ), особливо для нашої країни, оскільки в Китаї завжди надавали й надають дуже великого значення їжі та її якості. У нас у народі кажуть, що немає нічого важливішого в житті, ніж корисне харчування. Знаєте, вже сьогодні в нашій країні діє спеціальний режим продовольчого контролю. Серед іншого йдеться про ретельну перевірку продуктів харчування, що ввозяться на територію Китаю (в загальній складності йдеться про 500 найменування продуктів). У цьому секторі ми поставили досить високу планку, а саме — плануємо перевищити щодо цього всі існуючі міжнародні стандарти. Ми прагнемо до того, щоб задовольнити харчові потреби спортсменів і гостей Олімпіади, враховуючи їхні традиції, звичаї тощо. Загалом, можу сказати, що під час Олімпіади 70% раціону складатимуть продукти європейської кухні, а 30% — азіатської. А в тому, що їжі вистачить для всіх, ми навіть і не сумніваємося.
— Які служби забезпечуватимуть безпеку під час Олімпіади?
— Хочу зазначити, що питання безпеки є запорукою успіху будь-якої Олімпіади. Уряд Китаю й оргкомітет пекінської Олімпіади надають дуже великого значення питанню безпеки. Можу сказати, що вже створена спеціальна координаційна група, куди входять керівники понад десяти найбільших відомств країни. Крім того, ми зміцнюємо міжнародне співробітництво в цьому напрямі. Зокрема, нещодавно пройшли численні симпозіуми й міжнародні конференції і нам дуже приємно, що багато держав висловили готовність співробітничати з нами щодо забезпечення безпеки, а також надання потрібної інформації під час проведення Олімпіади. На сьогодні ми впевнені, що з цим завданням — завданням безпеки ми впораємося.
— А де зараз, якщо не таємниця, перебуває олімпійський вогонь і хто стане факелоносцем пекінської Олімпіади? Цікаво було б також дізнатися, яку планку ставлять перед китайськими спортсменами або, іншими словами, на яку кількість медалей розраховує країна-господар Олімпіади-2008?
— Олімпійський вогонь зараз перебуває в провінції Нінся, розташованій на північному заході країни. Ім’я факелоносця поки що таємниця.
Що ж до другої частини запитання, то хочу відверто сказати: китайський народ чекав Олімпіади віками, а китайські спортсмени вперше братимуть участь в Олімпіаді в себе вдома, на своїй рідній землі. За останні роки китайські спортсмени порадували нас хорошими результатами, але належить зазначити, що китайська спортивна команда сильно відстає від спортсменів із США та Росії. Можна сказати, що РФ і США відносяться до першої категорії, а наша країна, швидше, до другої. Однак ми дуже старатимемося, докладаючи для цього всіх зусиль, щоб зберегти своє місце в другій категорії. За загальною кількістю медалей ми сильно відстаємо. У цiлому в нас 63 медалі, в той час як у США — 103, у Росії — 93. Однак хотів би окремо підкреслити, що суть Олімпіади для Китаю, китайців і китайських спортсменів полягає не в завоюванні медалей, а в сприянні зміцненню дружби між китайським народом та іншими народами світу.
— Можете назвати вартість «олімпійських» квитків?
— Квитки на церемонію відкриття й закриття Олімпіади коштують по-різному, від 100 до 1000 юанів. Це досить- таки прийнятна ціна, яка була встановлена для того, щоб залучити якнайбільше глядачів. Студентам і школярам ми продаватимемо квитки за заниженими цінами, від п’яти до десяти юанів. Однак варто зазначити, що понад 90% квитків на сьогодні вже продані. До речі, під час афінської Олімпіади понад 100 державам були потрібні квитки, а під час пекінської олімпіади кількість держав зросла до 180-ти.
— Розкажіть, будь ласка, нашим читачам про значення олімпійських символів, зокрема про різнокольорові ляльки «Фува», якими сьогодні просто усіяні прилавки Пекіна.
— Ляльки «Фува» стали і символами, і талісманами пекінської Олімпіади. У набір входить п’ять ляльок: одна у вигляді рибки на ім’я Бейбей, інша виготовлена у вигляді панди на ім’я Цзінцзін, третя лялька символізує олімпійський вогонь, її звати Хуаньхуань, четверта зроблена у вигляді тибетської антилопи, її ім’я Інін і, нарешті, п’ята лялька у вигляді ластівки на ім’я Ніні. Всі імена разом складають одну фразу: «Бейцзінхуаньінні» — в буквальному перекладі — «Пекін вітає тебе!». Всі фігурки відображають також кольори п’яти олімпійських кілець.
Кожна лялька містить чудові побажання: процвітання, радості, ентузіазму, здоров’я й щасливої долі. Ми сподіваємося, що ляльки «Фува» стануть своєрідними послами Олімпіади, оскільки їхнє призначення — розповсюджувати у всьому світі олімпійський дух дружби, миру, активності й прекрасних сподівань людства про гармонію з природою. Загалом же, всі символи Олімпіади-2008 — це наше бажання поєднати олімпійський дух із китайською історією та культурою.
ДО РЕЧІ
БІБЛІЯ ДЛЯ ВСІХ, ХТОЗАБАЖАЄ
Спортсмени, офіційні особи, а також гості Олімпіади в Пекіні зможуть безкоштовно отримати примірник Біблії або Нового Заповіту з символікою Ігор.
Біблія, Новий Заповіт, а також кожне з чотирьох Євангелій окремо видані десятитисячними тиражами з ініціативи Християнської ради Китаю.
Книги видаються на двох мовах — англійській і китайській. Вони розповсюджуватимуться в олімпійському селі, а також у п’яти найбільших олімпійських містах Китаю.
ШЛЮБНІ УЗИ В ОЛІМПІЙСЬКИЙ ДЕНЬ
У день відкриття Олімпійських ігор у Пекіні — 8 серпня — біля Великої китайської стіни відбудеться церемонія одруження 2008 пар. Мета заходу — продемонструвати іноземцям, як проводяться китайські традиційні весілля.
КОСМІЧНИЙ СИНОПТИК
Днями з космодрому Тайюань у західній китайській провінції Шеньси був зроблений успішний запуск супутника «Фен’юнь- 3», що надаватиме метеорологічну інформацію в період Олімпіади. «Фен’юнь-3» став уже другим цього року метеосупутником, запущеним спеціально для забезпечення пекінської Олімпіади. Він дозволить підвищити точність середньострокових прогнозів погоди, що прогнозують атмосферні умови в тих або інших районах на 10—15 днів уперед. Супутник був виведений на орбіту ракетою-носієм китайського виробництва «Чанчжен» (Великий похід), що стало 106-м успішним пуском ракет цієї серії. Його вага становить 2295 кг.
БАНК КРОВІ
Напередодні літніх Олімпійських ігор у Китаї створюються запаси крові. Планується, що кров здадуть понад 100 тисяч пекінців, що складає близько 0,65% від загальної кількості громадян, які постійно проживають у місті.
До початку Ігор у Пекіні буде створена база рідкісних груп крові на одну тисячу осіб, а також база тромбоцитів на 10 тисяч осіб.
Запаси донорської крові в Китаї, населення якого становить 1,3 мільярда осіб, поповнюються регулярно. Сьогодні в багатьох великих торгівельних центрах китайської столиці можна бачити автомобілі, в яких усі бажаючі можуть стати донорами. Збір донорської крові до Олімпіади-2008 почався в квітні поточного року й завершиться до кінця липня.
ОЛІМПІЙСЬКЕ СЕЛО
У китайській столиці завершене спорудження олімпійського села, де проживатимуть спортсмени Ігор-2008. В олімпійському селі передбачена вся необхідна інфраструктура, що включає оздоровчі центри, ресторани, кімнати відпочинку, спеціалізовані клініки, банки, магазини й навіть чайні будинки. На території села також функціонуватиме цілодобова автобусна служба. Крім усього іншого, там же працюватиме релігійний центр, персонал якого підготовлений для обслуговування віруючих, які належать до різних релігійних конфесій. Передбачена й спеціальна кухня, де спортсмени зможуть замовити для себе страви, що відповідають їхнім релігійним переконанням.
СУПУТНИК — КОНТРОЛЕР
Під час літніх Олімпійських ігор 2008 року в Пекіні використовуватиметься система супутникової навігації і позиціонування «Бейдоу» для контролю за транспортом та забезпечення безпеки в спортивних палацах і на стадіонах.
Система супутникової навігації і позиціонування, розроблена власними силами китайських фахівців, широко застосовується у сфері транспорту, телекомунікацій, фінансів, сільського господарства, метеорології, картографування, океанології, сейсмозондування та гідрографічної зйомки.
Нині на планеті функціонують чотири системи супутникової навігації, зокрема, американська GPS, російська ГЛОНАСС, європейська «Галілео» і китайська «Бейдоу».
P. S. Автор висловлює глибоку подяку за допомогу в організації поїздки Посольству Китаю в Україні, а також міністерству іноземних справ КНР.