Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Онкологія нині не для бідних

8 квітня, 1997 - 00:00

З тих часів, коли Олександр Солженіцин написав свій "Раковий корпус", ситуація з онкологією у світі дещо змінилася: покращилося діагностування, лікування злоякісних пухлин... і зросла кількість захворювань. Нині в Європі рак - причина двадцяти відсотків усіх смертей. В Україні на обліку - 700 тисяч онкохворих, з них 32 тисячі - кияни. Є дані, що лише від раку молочної залози в Україні щоденно вмирає одна жінка.

- До Чорнобиля щорічний приріст хворих становив 0,2 проценти від їхнього загального числа, нині - 2,5 проценти, - констатує головний онколог Києва, генеральний директор міського онкоцентру Петро Олійниченко. - На першому місці за кількістю випадків рак легенів, на другому і третьому - молочної залози і шкіри, на четвертому - шлунку. Але якщо люди звертаються до нас на першій-другій стадії хвороби, то у 90 % випадків лікування йде успішно.

У післяопераційних палатах лежать люди, які, незважаючи на серйозну атаку хвороби, сподіваються на одужання. Вихователька дитячого садка, колишня малолітня жертва фашизму Поліна Григор'єва була направлена до онкоцентру, коли почався біль від пухлини у грудях. Нині їй ще прооперували кишечник. Двічі побувала на операційному столі і сорокарічна Ольга Демченко...

Однак сучасне лікування раку - це не лише операції. Крім операцій, а іноді замість них, застосовується цілий комплекс сучасних методів - хімічна, імунна, термічна терапії, радіологічний вплив (опромінення). Лікарі Київського онкоцентру наполягають: хворим слід звертатися тільки до спеціалізованих закладів, в яких зібрано кваліфікованих спеціалістів (до речі, науковий і професійний рівень українських фахівців здобув досить високу оцінку у світі, зокрема у США - з американськими колегами встановлено тісні медичні контакти), сучасні прилади. Зокрема в столичному онкоцентрі, уперше в Європі, став до ладу японський термотрон, який, прогріваючи пухлини до високих температур, руйнує структуру злоякісних утворень. Працюють тут і нові типи апаратів для дистанційного (внутріпорожнинного) опромінення, яких ще немає в інших 25 обласних онкологічних центрах України.

Киян заклад обслуговує безкоштовно, а приїжджі мусять платити. Операція раку першої категорії коштує за офіційним прейскурантом 3 тисячі 567 грн., операція з опроміненням і хіміотерапією - 6 тисяч 421 грн. Отже, онкологія нині не для бідних.

- За деяких платять підприємства, фонди, органи соцзахисту, - пояснює Петро Олійниченко. - Ми приймаємо на рік 12 тисяч, 550 пацієнтів - в стаціонарі (причому 90 процентів з них - кияни). Ні ліжка, ні персонал скорочувати не збираюся (онколога треба готувати 15 років!), хоча 20 чоловік з штату в нас постійно перебувають у безоплатній місячній відпустці.

Найближчим часом у Київському онкоцентрі відкриється дитяче відділення на 240 ліжок, разом із малими дітьми зможуть знаходитися в лікарні і матері. Адже нині рак значно помолодшав, і хоча основний контингент хворих - люди старші за 50 років, усе частіше потрапляють до онкологів і діти, хворі на лейкози, рак щитовидної залози. З цього приводу в Україні вже прооперовано 300 дітей.

Тетяна САТАЄВА, "День"
Газета: 
Рубрика: