Цвітуть, звичайно, не під відкритим небом, а в оранжерейному комплексі. Колекція київського ботсаду одна з найбільших у Європі і унікальна для України. Азалій є більше 20 старих німецьких сортів і 29 сортів та гібридів, створених співробітниками ботанічного саду. Камелія представлена двома видами та 22 сортами і гібридами. Але це — суха інформація. «День» прогулявся оранжереєю разом зі старшим науковим співробітником Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України Володимиром Квашею і дізнався деякі таємниці цвітіння цих квітів.
ГОСТЯ З ІНДІЇ
«Цвіте азалія, мій друже Ушаков, у мене на вікні, в кінці старого року, і я люблю її, як дівчину жорстоку, що після довгих мук дарує нам любов», — цими рядками з поезії Максима Рильського «Цвіте азалія» починається прогулянка.
«Так проникливо і справедливо! Дивуюся, наскільки глибоко Рильський проникав у суть рослин, — каже Володимир Кваша. — Але азалія не завжди цвіте наприкінці року. Все залежить від умов. Щоб залягли квіткові бруньки, рослинам потрібна температура 5-6 градусів за Цельсієм. І така температура має витримуватися півтора-два місяці». Тому цього року через теплу осінь азалії розквітли пізніше — не у січні, а на початку лютого. Цвітуть ці рослини близько двох місяців — тобто до кінця березня.
Азалія — поширена назва рослини роду рододендронів. В основі колекції ботанічного саду — сорти рододендрону індійського, що росте у гірських районах Індії. Більшість їх створила перший в Україні селекціонер азалій Світлана Приходько.
У ПРИРОДІ ПОДІБНІ РОДОДЕНДРОНИ МОЖНА ЗУСТРІТИ У ГІРСЬКИХ РАЙОНАХ ІНДІЇ. В УКРАЇНІ ПЕРШОЮ ЗАЙНЯЛАСЯ СЕЛЕКЦІЄЮ ЦИХ КВІТІВ СВІТЛАНА ПРИХОДЬКО — У 1960-х РОКАХ
Махрові і прості, сліпучо-білі, рожеві, червоні квіти тішать око, але майже не пахнуть. У природі рододендрони мають набагато менші квіти і сильний аромат. «В експозиції під відкритим небом у нас вирощують рододендрон жовтий — у природі він росте біля Овруча. І якщо до ділянки з цими квітами приходять діти, за кілька хвилин вони починають засинати — настільки снодійну дію мають аромати цих рослин», — розповідає Володимир Кваша. А оскільки азалія — популярна кімнатна рослина, селекціонери почали виводити сорти майже без запаху.
І ОКРАСА, І ЧАЙ
Поряд із азаліями цвітуть камелії. Про цю квітку той-таки Максим Рильський казав: «Дитя теплиць, німе і загадкове...» Камелія — рослина з родини чайних. «Деякі види камелій придатні до того, щоб їх висушити і приготувати ароматизований напій, на кшталт чаю», — ділиться Володимир Кваша.
НА ФОТО — КАМЕЛІЯ. КОЛИ ЧУЄШ НАЗВУ ЦІЄЇ РОСЛИНИ, ОДРАЗУ ПРИГАДУЄШ СУМНУ ІСТОРІЮ «ДАМИ З КАМЕЛІЯМИ». АЛЕ КОЛИ БАЧИШ ЦІ КВІТИ — ТУГА ЗНИКАЄ, БО ВОНИ ДУЖЕ ГАРНІ
У колекції ботсаду, в основному, камелії родом з Японії. Але перші живці цих рослин приїхали сюди з чорноморського узбережжя Кавказу — їх привезла згадувана Світлана Приходько. Теж махрові і з простою оцвітиною, кричущо червоні і темно-рожеві — споглядати за цими квітами можна довго.
НАЧЕ МЕТЕЛИКИ
В оранжереї ми скористалися шансом і зазирнули ще й в орхідаріум. У теплому і вологому приміщенні росте близько 80 видів і сортів орхідей. Усі вони цвітуть у різний час.
ОРХІДЕЇ ФАЛЕНОПСИСИ СХОЖІ НА МЕТЕЛИКІВ. ЦЕ — РАЗОМ З ПРИМІТНИМ НАВІТЬ У СУТІНКАХ ЗАБАРВЛЕННЯМ — ДОПОМАГАЄ ПРИВАБЛЮВАТИ КОМАХ, ЩО ЗАПИЛЮЮТЬ КВІТИ
«Завжди цвітуть орхідеї, що нагадують метеликів. Зараз їх часто використовують у комерції — продають як кімнатні рослини, — показує Володимир Кваша на рожеві фаленопсиси. — Власне, наукову назву цих квітів можна перекласти як «метеликоподібні». Справа у тому, що орхідеї, якщо запилюються комахами, є однолюбами. Тобто тільки конкретний вид комах може запилити квітку певного виду. Щоб привабити «потрібних» комах, квіти пристосовуються формою. Комаха сприймає квітку як собі подібну істоту, сідає і робить опилення».
А от каттлея, що вважається однією з найбільш вишуканих орхідей, цвіте у листопаді-грудні. Майте на увазі — щоб прийти згодом і побачити цю тендітну рослину у всій красі. Кваптеся до ботсаду і зараз: можливо, карнавал азалій надихне на поезію або інші — красиві, як і ці квіти — справи.