Урочиста церемонія нагородження з червоною доріжкою та святковим концертом відбулася напередодні Дня працівників освіти — у суботу, 3 жовтня, біля арки Дружби народів у центрі Києві. Національна премія Global Teacher Prize Ukraine відома як «Нобелівка» для вчителів. Переможець отримує не лише нагороду та особливе визнання у професійному світі, а й 250 тисяч гривень, поїздку на найбільшу освітню подію Global Education and Skills Forum та один рік безкоштовного навчання від організатора премії — «Освіторії».
«Завдання премії — знаходити історії дивовижних вчителів, розказувати про них українському суспільству. Адже дуже часто про вчителів говорять лише в негативних приводах, а ми хочемо, щоб суспільство знало, якими проактивними та дивовижними бувають вчителі та їхні позитивні історії», — зазначає засновниця, голова громадської спілки «Освіторія» Зоя ЛИТВИН.
ДЕВІЗ — УЧИТЕЛІ ВАЖЛИВІ
Вона розповідає, що коли в 2017 році «Освіторія» ініціювала Global Teacher Prize Ukraine, то лише половина суспільства вважали вчительство престижною професією. Цьогоріч стало відомо, що вчителів поважають близько 83% громадян. Утім, з них лише 9% не заперечують, щоб їхні діти ставали вчителями. А от в таких освітніх супердержавах як Канада, Сінгапур, Фінляндія, Японія приблизно 40% громадян бажають, щоб діти були вчителями. Це означає, що на цю професію йдуть найкваліфікованіші та найвмотивованіші.
За словами Зої Литвин, гасло премії — вчителі важливі, яке стало особливо актуальним у 2020 році, коли батьки відчули престиж цієї професії та всю її складість. Серед нововведень цього року — дві номінації для вчителів фізкультури, а також номінація для вчителя громадянської освіти. Абсолютними рекордсменами за кількістю поданих анкет є вчителі фізкультури. Зазвичай найактивнішими є вчителі англійської, початкової школи, а також української мови та літератури.
Переможця визначали: голова ГС «Освіторія» та засновниця Новопечерської школи Зоя Литвин, українська телеведуча, журналістка на каналі «1+1» та кураторка премії Global Teacher Prize Ukraine Наталія Мосейчук, керівник і співзасновник Української академії лідерства, керівник освітніх програм першого в Україні інвестиційного фонду Western NIS Enterprise Fund Роман Тичківський, найкращий учитель за версією премії Global Teacher Prize Ukraine 2019 Наталя Кідалова, міністерка освіти і науки України (2016—2019), українська освітня, державна і політична діячка Лілія Гриневич, а ще учень 10 класу, а також юний підприємець, який з 12 років викладає англійську школярам та бере активну участь в освітніх проєктах і стажуваннях Арсеній Добровольський.
Як це — бути переможцем премії — розповіла найкращий учитель за версією премії Global Teacher Prize Ukraine 2019 Наталя КІДАЛОВА, яка викладає англійську мову та українську мову і літературу в мелітопольській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №?23: «Моя життя змінилося. Цей рік був драйвовим, попри карантин, який дещо уповільнив рух. Однак це був неймовірний калейдоскоп подій та спілкування, яке було надихаючим тим, що формувало неформальну спільноту вчителів по всій країні та закордоном також. Я пишаюся, що в цьому році я причетна до кількох міжнародних проєктів, де презентують українських вчителів, багато розповідаю про наші здобутки, бо в українській освіті українським вчителям є чим пишатися, можливо, не вистачає трішки сміливості говорити про це. І мені дуже приємно, що ця функція також є однією з моїх у цьому році. Я продовжую працювати в школі, бо вбачаю у цьому своє покликання. Зауважу, коло мого впливу збільшилося та зросло, цей вплив є позитивний і має трансформаційний характер. Ось чому мій рік пройшов класно, і це чекає теж на переможця».
ПЕРЕМОЖНИЦЯ GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE 2019 НАТАЛЯ КІДАЛОВА РАДИТЬ КОЛЕГАМ БІЛЬШЕ ГОВОРИТИ ПРО ВЛАСНІ ЗДОБУТКИ
Вона додає, що зараз вчитель має бути проактивним, відповідальним, гнучким, стійким і з вмінням адаптуватися до чогось нового. На її думку, найважливіша суперсила вчителя — бачити суперсили інших, бо вчителі дуже впливають на дітей.
LEGO Й ТАНЦІ НА УРОКАХ
Загалом під час свята вчителі почувалися справжніми рок-зірками: зі сцени лунали рок-хіти, а до місця події фіналістів премії привезли київські байкери. Для гостей церемонії виступали ВВ, The HARDKISS, Олександр Пономарьов та MONATIK.
«Ми розпочали новий сезон з новини, що одразу двоє учасників Global Teacher Prize Ukraine увійшли до п’ятдесятки найкращих педагогів планети, — поділилася на початку нагородження цьогорічними здобутками премії її засновниця, голова громадської спілки «Освіторія» Зоя Литвин. — Українські вчителі, ви — справжні супергерої та супергероїні 2020 року! Ви працювали по 18 годин на добу через ZOOM, Skype та з екранів телевізорів і зробили все, щоби попри карантин у наших дітей була освіта та майбутнє. Всі хочуть сказати вам «Дякую!».
Переможцем народного голосування на сайті ТСН, у якому взяли участь 110 тисяч читачів з усіх регіонів України, став учитель початкових класів із міста Кам’янське Дніпропетровської області Андрій Олійник. У своїх інтегрованих уроках учитель використовує LEGO й танцює з дітьми на анімаційних хвилинках. За нього віддали свій голос понад 40 тисяч українців.
Грошову винагороду та освітню подорож — спеціальний приз від куратора премії, телеведучої «1+1» Наталії Мосейчук — отримали Олег Швед, учитель української мови та літератури у львівському «Охматдиті», та Вікторія Щербакова, учитель початкових класів із Сумської області. Обидва переможці навчають дітей з інвалідністю.
Уже традиційно компанія Microsoft нагороджує найбільш інноваційного вчителя країни участю у Міжнародному форумі Education Exchange E2. Цього року ним став Іван Верещака з Херсонської області, який викладає інформатику та астрономію. Окрім того, компанії Microsoft та Deltahost відзначили ще 10 вчителів технологічними призами. Премію 200 тисяч гривень від Zagoriy Foundation отримала вчителька хімії з Хмельницького Наталя Зима.
ЯК ВИХОВУВАТИ НОВЕ ПОКОЛІННЯ — РЕЦЕПТ ПЕРЕМОЖЦЯ
У спеціальній номінації «Реалізація мрії вчителя» від агрохолдингу МХП нагороджено вчительку Тетяну Лугіну з Яготина (Київська область). Тепер у її рідному місті з’явиться місце для активного дозвілля молоді — Sky Park.
Уперше вручали нагороду найкращому вчителю фізкультури та спорту. Лідер ГО «JuniorZ», український телеведучий Олександр Педан нагородив Віталія Мушинського, учителя фізкультури з Хмельницької області, грошовим призом та поїздкою до Олімпійського містечка в Німеччині.
Киянка Леся Юрчишин стала найкращою вчителькою громадянської освіти й представлятиме Україну на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Нова номінація стала можливою за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Кульмінацією премії, безперечно, стало видовищне оголошення переможця: його ім’я висвітили палаючими літерами на баржі, що пропливла вечірнім Дніпром. Ним став Василь ДЯКІВ із Заліщиків Тернопільської області. Його мрія — реформувати систему освіти так, щоб український вчитель став прикладом свободи й відповідальності для учнів: «Пам’ятаймо просту прописну істину, яка є в НУШ, але має дуже глибокий зміст: учитель повинен бути особистістю, патріотом і новатором. І тільки такий вчитель буде виховувати нове покоління патріотів, новаторів, особистостей».
Пан Василь викладає школярам історію, громадянську освіту та основи здоров’я. Він здобув звання Заслуженого вчителя України, торік переміг у конкурсі «Учитель року», а 59 його учнів є переможцями конкурсів Малої академії наук України.
Варто зауважити, що переможець здобув першість серед майже трьох тисяч претендентів. У національній учительській премії взяли участь педагоги з усіх регіонів країни, а найактивнішими традиційно стали Київська та Дніпропетровська області.
ДОВІДКА «Дня»
Global Teacher Prize — це світова щорічна «Нобелівська премія» для вчителів, започаткована мільярдером Санні Варкі у 2014 році, щоб привернути увагу до важливості педагогів.
Громадська спілка «Освіторія» — це неприбуткова громадська спілка, яка розвиває освіту в Україні, створює інноваційні школи й програми, навчає вчителів та освітніх управлінців, видає сучасне освітнє медіа та надає доступ до якісної освіти малозабезпеченим дітям. Засновник Global Teacher Prize Ukraine.