Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Палац-сад» зустрічає 500-річчя

17 вересня, 2003 - 00:00

У Бахчисараї йдуть інтенсивні роботи з підготовки до святкування 500-річчя міста, яке згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми відбудеться наприкінці вересня. Вже випущено ювілейну монету, художній маркірований конверт і художню марку, гасіння якої буде проходити під час ювілейних урочистостей. Крім цього, виготовлено буклети, листівки, фотоальбоми, пам’ятну медаль, яку отримають гості свята. В Інтернеті розміщено сайт Бахчисарая. Головні ювілейні заходи пройдуть на міському стадіоні. Протягом трьох днів на гостей та жителів міста чекають театралізовані вистави, велика концертна програма, різні виставки, програми для дітей, спортивні заходи. Для проведення ювілею Бахчисарая з республіканського бюджету виділено 370 тисяч гривень. Зараз міські підприємства ще ведуть роботи щодо поліпшення благоустрою Бахчисарая.

Одним із центральних місць ювілею буде Ханський палац. У ньому зараз завершуються реставраційні роботи, на які використано 2 мільйони гривень спонсорських коштів. Ханський палац — це єдиний у Криму об’єкт, який знаходиться під захистом ЮНЕСКО. За радянських часів палац багато разів перебудовувався без дотримання правил реставрації історичних об’єктів, тому реставратори зараз намагаються надати йому найбільш близького до первинного вигляду. Щодня тут працює в середньому 40 реставраторів. До початку святкування ювілею міста фасад і палацовий дворик будуть уже повністю відреставровані і матимуть первинний вигляд. Для закінчення його реставрації, як повідомив перший віце-прем’єр уряду Криму Володимир Раєнко, уряд України до кінця року виділить ще 1,5 мільйона гривень. І тоді в музеї буде відкрито для відвідувачів об’єкти, які раніше взагалі не входили до переліку експозиції, як, наприклад, усипальниця ханів та інші. Вже зараз Бахчисарайський історико-культурний заповідник є центром туристичного паломництва, візитною карткою міста, тому завершення реконструкції дасть можливість привернути більше туристів.

Разом з тим у пресі Криму не втихає суперечка про те, який же істинний вік Бахчисарая. Офіційно вважається, що Бахчисарай (у перекладі з тюркських мов — палац-сад), існує з кінця XIV ст. У XV столітті він став столицею кримських ханів, які правили тут близько 340 років — з 1443 по 1783 роки. Однак історикам відомо, що на цьому місці поселення кримських татар існувало ще з часів функціонування фортеці Джуфт-кале, отже, насправді Бахчисарай значно старший за 500 років.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: