Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пам’ятник... німецькому старості

5 червня, 2009 - 00:00
ПАМ’ЯТНИК «НІМЕЦЬКОМУ» СТАРОСТІ ОЛЕКСІЄВІ МИРОНЮКУ В СЕЛІ ВИСОКОМУ

Його зведено за одностайною ухвалою сходу села на гроші, зібрані людьми й виділені місцевим сільгосппідприємством, яке очолює депутат Вінницької обласної ради Іван Спориш, у селі Високому Крижопільського району.

Ми вже якось звиклися з думкою про те, що в колишній радянській Прибалтиці реабілітовані й стали національними героями «лісові брати» та інші учасники Другої світової з німецької сторони. Та й монументи Степану Бандері й воякам ОУН-УПА на Західній Україні нікого не дивують. Але... пам’ятник німецькому старості. Це явище на території СНД — унікальне та єдине у своєму роді.

Хто ж була ця людина, яка зуміла в той важкий і неоднозначний час заслужити таку любов і повагу земляків?

Олексій Анатолійович Миронюк — учасник Першої світової війни. Під час бою потрапив у полон до німців. Досить тривалий час працював у бауера, досконально вивчив німецьку мову й вільно спілкувалася з хазяями, за що ті його навіть стимулювали. Добре пізнав життя німців, їхні традиції й звичаї.

Після повернення в село знаннями своїми особливо не хвалився, хоча навички, отримані в Німеччині, допомагали йому успішно господарювати.

Миронюк був активістом колгоспного будівництва. На фронт Другої світової не був мобілізований через солідний вік.

А коли прийшли коричневі «визволителі», саме пана Олексія, людину в селі авторитетну, який до того ж вільно володів німецькою мовою, й призначили старостою. І жодні посилання подолянина на старість до уваги новою владою взято не було.

Виконував він свої обов’язки без особливої запопадливості, з великою користю для односільчан. А незабаром зробив свій головний життєвий подвиг — урятував Високе й усіх його жителів від знищення карателями.

Трапилося це після того, як двоє радянських військових, які відстали від своєї частини й заліковували рани на горищі сараю, убили німецького полковника й зникли в невідомому напрямку.

Відповідь же за теракт довелось тримати ні в чому не винуватим селянам, яких незабаром окупанти зібрали в центрі села для розстрілу. Уже на повний хід «працювали» хатопали в мишачого кольору формі, а староста Олексій Миронюк вів переговори зі старшими офіцерами. І аргументи мудрого сивоволосого українця подіяли на арійців: екзекуцію було скасовано, хоча половина села згоріла.

Мав також староста зв’язок із партизанами — постачав їх хлібом, іншими продуктами харчування. Імовірно, тому й не пішов разом із фашистами, хоча в нього така можливість була: думав, що доведе відповідним органам свою правоту, та й люди заступляться за нього.

Але прибулі слідом за визволителями енкаведисти розбиратися ні в чому не стали — вивели гітлерівського пособника в поле за село й без суду та слідства розстріляли.

І от, реабілітований вдячною людською пам’яттю, піднявся «німецький» староста Олексій Анатолійович Миронюк монументом на своїй могилі.

Федір БЕЖНАР, Вінницька обл. Фото автора
Газета: 
Рубрика: