Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Паперова війна» з волонтерами

Активісти просять віце-прем’єра Павла Розенка удосконалити законодавство щодо оформлення гуманітарних вантажів
17 серпня, 2016 - 10:46

«Третій тиждень завертають вантажі через відсутність якихось папірців, яких до цього два роки не вимагали», — повідомили у Facebook волонтери, які доставляють гуманітарні вантажі з-за кордону в Україну. Останнім часом розмитнити гуманітарку для потреб АТО чи переселенців стало важче, ніж раніше, скаржаться активісти.

Питанням гуманітарної допомоги займається спеціальна робоча група при Міністерстві соціальної політики. Учасники її засідань визначають, який вантаж вважати гуманітарним, а який — ні. Те, що вантаж є гуманітарною допомогою, означає його розмитнення за нульовою ставкою, тобто волонтери не сплачують жодних податків. Та останнім часом, щоб вантаж визнали гуманітарним, робоча група вимагає додаткових документів, сертифікатів, пояснень, а представники Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, які також входять до складу групи, намагаються домовитися з волонтерами про співпрацю з певною вигодою.

ПРОПОНУВАЛИ СТВОРИТИ «ЗАКРИТИЙ КЛУБ ЗА ІНТЕРЕСАМИ»

Як пригадує Оксана Сухорукова, волонтер благодійного фонду «Свої», координатор Центру надання гуманітарної допомоги вимушеним переселенцям «Фролівська, 9/11», історія розпочалася півроку тому із зустрічі в кабінеті Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики Віри Сігріянської, яка представила волонтерам свого помічника Вадима Петрова. Саме він із незрозумілих причин, без необхідних повноважень, увійшов до складу робочої групи Мінсоцу щодо гуманітарних вантажів.

На зазначеній зустрічі активістам запропонували співпрацю з певними донорськими організаціями, які ввозять гуманітарку, інакше — треба звітувати про все, що відбувається в цій сфері. «Ми відмовились від такої співпраці, бо це створює закритий клуб за інтересами, — додає Оксана Сухорукова. — А далі понеслось: пропозиція зустрітися за межами робочої групи і «порішати», пропозиція створити асоціацію благодійників, які без проблем зможуть визнавати вантажі гуманітарними, повне сприяння з боку МВС, СБУ, Державної фіскальної служби, офіс у центрі Києва... Після наших відмов почалася довга паперова війна. Причини, за якими відмовлялись визнавати, наприклад, авто, гуманітарними, були різними: це потрібно узгодити з представником Урядового уповноваженого або обґрунтувати потребу армії в таких машинах. Волонтерські вантажі щоразу відправляють на перегляд, а явно комерційні проходять без проблем».

«ЦІКАВЛЯТЬСЯ ТІЛЬКИ МАШИНАМИ ДЛЯ АТО»

Проти волонтерки ініціативи «Є+» Валентини Варави порушено кримінальну справу за... доставку на фронт автомобілів. «Ми працюємо з зими 2014 року, один із напрямків нашої допомоги — доставка медичного транспорту, — розповідає Валентина. — Ми перші в Україні офіційно розмитнили автомобілі для АТО — маються на увазі машини немедичного призначення, це було в листопаді 2015 року. Зараз цим алгоритмом користуються десятки громадських організацій. Ми тоді працювали з автомобілями для особливого проекту Генштабу, але машини зупинили на митниці з обґрунтуванням, що нібито необхідні додаткові документи. Ще тоді ми зрозуміли: так із нами намагаються домовитися».

До військових частин, котрі отримали автотранспорт від ініціативи «Є+», надійшли запити від військової служби правопорядку, в яких повідомлялося, що проводиться перевірка, звідки надійшли ці авто і для чого. Це шокувало і командирів частин, і волонтерів.

Активісти розповідають про ситуації, які насправді мали б розслідувати слідчі органи, але на які заплющують очі. На Волині діють нібито благодійні організації, котрі за останні три роки завезли понад десять тисяч тонн гуманітарної допомоги. «Це те, що зайшло без податків, не привернуло уваги Урядового уповноваженого, ДФС, Нацполіції, Нацбанку, Мінфіну, Мінсоцу. Слідчі органи вказували на очевидні порушення, але ці вантажі визнали гуманітарною допомогою. Це корупція та комерція, а не благодійність, і на такі факти не звертають уваги. Цікавляться тільки машинами для АТО», — додає Оксана Сухорукова.

ПРЕСИНГ, ПОГРОЗИ ТА ШТРАФИ

Таку вибірковість чиновників та спроби взяти під свій контроль питання гуманітарки волонтери пояснюють нечітко прописаними нормами законодавства. За словами Оксани Сухорукової, закон про гуманітарні вантажі має просто працювати, а не створювати додаткові перешкоди. Так, відповідно до цього закону для визнання вантажу гуманітарним потрібні лише бажання донора його передати і згода приймаючої сторони. Жодних додаткових документів чи сертифікатів.

Наразі три десятки волонтерських організацій підготували звернення до віце-прем’єр-міністра Павла Розенка з проханням урегулювати законодавчі норми щодо гуманітарних вантажів. Передусім пояснити, за якими принципами вони вважаються гуманітарними чи навпаки, і оперативніше ухвалювати такі рішення, адже кожен день простою на митниці тягне за собою штрафи. Також інформацію з цього питання потрібно розміщувати на сайті Міністерства соцполітики. Як зауважує Оксана Сухорукова, іноді на засіданнях робочої групи при відомстві гуманітарними визнаються 30 автомобілів, а через два тижні у відповідному наказі ця цифра дивним чином зростає до 60.

Вимагаючи змін, волонтери заодно хочуть створити собі законне поле для роботи. «Зараз волонтерів штрафують за те, що вони колись ввозили машини для АТО. Ми абсолютно незахищені, — додає Валентина Варава. — Крім пресингу та погроз, нас штрафують. Не знаємо, що буде з нами через рік за нашу роботу».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: