Черги на оформлення закордонних паспортів, список з 300 осіб на день та паніка біля дверей паспортних столів, очевидно, відійшли в минуле. Нині в Києві біля центру прискореної видачі паспортів, де документ можне отримати людина, в якої немає столичної реєстрації, — спокійно й тихо. Та чи не зміниться ця ситуація з новим сезоном відпусток? Чи вистачить фінансів на безперешкодний друк паспортів? Ці питання ми обговорили з директором Департаменту громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України Ігорем РЕПЕШКО.
— Пане Ігоре, ви плануєте видати близько 1,2 млн. закордонних паспортів тільки цього року. Чи стануть ці плани дійсністю?
— Розвиток міжнародного співробітництва України та зростання міграційних потоків у світі обумовлює останнім часом стійку тенденцію до зростання кількості звернень до підрозділів внутрішніх спав з питань оформлення документів для виїзду за кордон. Протягом шести місяців поточного року у централізованому порядку за технологією Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб і їх документування (далі — ДІС) оформлено майже 656 тисяч замовлень, що на 50% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
— Скільки в Україні діє вузлів, які приймають документи? Їх вистачає?
— Протягом 2002—2007 років у регіонах держави введено в дію 189 вузлів ДІС. Проблемним на сьогодні залишається питання недостатнього бюджетного фінансування заходів щодо створення та забезпечення функціонування ДІС. З необхідних 779 вузлів місцевого рівня впроваджено лише 191, що складає 24% від потреби. За рахунок позабюджетних коштів 2008 року введено в дію додатково два вузли місцевого рівня ДІС в Закарпатській, Миколаївській областях та п’ять автоматизованих — у Львівській, Донецькій, Полтавській областях, АР Крим та Києві. Підготовлено графік нарощування в регіонах програмно-апаратних потужностей ДІС, за яким передбачено в цьому році за рахунок позабюджетних коштів ввести в дію ще дев’ять вузлів ДІС та шість автоматизованих робочих місць.
— Пік черг біля дільниць паспортних столів припав на квітень—травень. Чи не прогнозуєте ви, що восени ця ситуація може повторитися?
— Щорічно у травні—липні та жовтні—листопаді спостерігається стабільна тенденція щодо збільшення кількості замовлень на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, обумовлена початком відпускного періоду. При підготовці пропозицій до законопроекту про Державний бюджет на 2009 рік передбачено у наступному році здійснити закупівлю обладнання для розгортання в регіонах держави 30 вузлів місцевого рівня ДІС.
— Як із фінансовим забезпеченням?
— Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на фінансування заходів зі створення та функціонування ДІС передбачено лише 56,9 млн. грн. (в тому числі на виготовлення паспортних документів — 21 млн. грн.) при потребі 131,1 млн. грн. Постійне недофінансування паспортної системи призводить до затримки оформлення паспортів громадянам, що викликає постійний резонанс у ЗМІ. Разом з тим сума надходжень до державного бюджету від сплати державного мита, що справляється за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у 2006 році склала 161,3 млн. грн., у 2007 — 200,7 млн. грн., у першому півріччі 2008 року — близько 200 млн. грн. МВС поточного року неодноразово зверталося до Кабінету Міністрів України з пропозиціями щодо збільшення необхідних асигнувань на створення та функціонування ДІС та внесення відповідних змін до бюджету України на 2008 рік і отримало принципову згоду керівництва уряду. Законодавчо це рішення буде закріплено при внесенні змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
— Скільки має сплатити людина, щоб отримати закордонний паспорт?
— Відповідно до «Декрету про державне мито», за оформлення закордонного паспорта протягом 30 днів сплачується державне мито у розмірі 170 грн. При оформленні документа за 10 робочих днів сплачується подвійна ставка державного мита у розмірі 340 грн. Одночасно, згідно переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами МНС, сплачується мито за отримання платних послуг — залежно від терміну: до трьох робочих днів — 314,55 грн., до десяти робочих днів — 158,38 грн., до 30 робочих днів — 10,58 грн. Також для здійснення перевірки за обліками Департаменту інформаційних технологій наявності чи відсутності визначених законодавством підстав, за яких громадянинові може бути відмовлено у видачі паспорта, сплачуються інформаційні послуги у розмірі 26,20 грн. або 13,10 грн.
Процедура оформлення закордонного паспорта складна та поділяється на декілька етапів: введення персональних даних та оформлення заяви-анкети отримувача закордонного паспорта; формування матеріалів справи, проведення відповідно до законодавства спеціальних перевірок та прийняття рішення щодо виготовлення документа; персоналізація документа; доставка спецзв’язком виготовлених документів до підрозділів служби; видача громадянам виготовлених документів. При умові подання всіх документів, передбачених Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, оформлення замовлення здійснюється протягом 15—20 хвилин. Відомості, надані заявником, підлягають перевірці з метою виявлення обставин, що перешкоджають видачі паспорта відповідно до чинного законодавства. Крім того, проводиться перевірка достовірності ідентифікаційного номера особи та наявності раніше виданих закордонних паспортів (вони вилучаються). Після проведення всіх перевірок начальником підрозділу служби приймається рішення щодо можливості виготовлення документа. Відповідно до чинного законодавства, на сьогодні оформлення закордонного паспорта здійснюється в термін від трьох до 30 днів.