Газета "Факты и комментарии" (№ 28 від 17.10.97) надрукувала на першій шпальті допис під назвою "Половина громадян України довіряє Леоніду Кучмі". Для людей, ознайомлених із результатами опитувань суспільної думки, заголовок просто сенсаційний. Для неознайомлених наводжу деякі з результатів.
- Напередодні річниці проголошення незалежності "СОЦІС-Геллап" провів дослідження, під час якого виявилося, що нинішнє економічне становище в Україні 69% респондентів вважають "наслідком нездатності керівництва країни розв'язувати економічні проблеми", і тільки 8% - наслідком проголошення незалежності.
- Згідно з результатами опитування, проведеного соціологічною службою "Соціальний моніторинг" спільно з УкрНДІ проблем молоді, 57% опитуваних вважають, що економічна політика уряду та Президента України "спрямована на задоволення інтересів вузького кругу тих, хто має гроші та владу". Ще одне запитання цього ж дослідження дало можливість виявити, що 63% респондентів упевнені: "Владні структури тільки змагаються за владу, а не намагаються захистити інтереси народу".
- Безпосередньо про довіру до Леоніда Кучми. За даними центру "Соціальний моніторинг", сумарний показник - кількість тих, хто йому довіряє повністю, і швидше довіряє, ніж ні, - зменшився з 32% у лютому до 24% у травні (десяті долі округлені). За цей же період сума тих, хто цілком не довіряє і швидше не довіряє, ніж довіряє, виглядає так: лютий - 47%, травень - 53%. Таким чином, кількість тих, хто довіряє Президентові, знизилася, а не довіряє -зросла. Падіння довіри і зростання недовіри з початку року зафіксував і "СОЦІС-Геллап".
Слід підкреслити, що обидві соціологічні служби проводили дослідження на підставі вибірок, репрезентативних для населення України за основними соціально-демографічними показниками.
Звідкіля ж узявся такий сенсаційний заголовок "Половина громадян України довіряє Леоніду Кучмі"? Прочитаймо перший абзац допису: "За даними соціологічного опитування, проведеного у вересні "СОЦІС-Геллап" (були опитані 1200 мешканців різних регіонів України у віці від 16 років і старші), 50% громадян країни цілком чи частково довіряють Президентові України Леоніду Кучмі, тоді як 43% зовсім не довіряють йому. Інші або не змогли відповісти на запитання, або відповіли, що "такого не знають" (0,2%)".
Тепер наведемо цифри, одержані у вересні "СОЦІС-Геллапом". Відповіді на запитання "Наскільки ви довіряєте?" щодо Леоніда Кучми розподілилися таким чином: "Цілком довіряю - 15%; наскільки довіряю, настільки й ні - 35%; зовсім не довіряю - 43%; важко відповісти - 7%". Неважко помітити, що той, хто готував допис, просто додав перші дві графи і вийшло, ніби 50% довіряють Леоніду Кучмі! Проте, якщо користуватися такою методикою, то тих, хто "наскільки довіряє, настільки й ні" можна додати до тих, хто "зовсім не довіряє" і вийде, що 78% "громадян України" не довіряють Леоніду Кучмі.
Дуже хотілося б мати в країні соціально-політичну ситуацію, за якої половина населення довіряла б главі держави. Звісно, це важко, але, як свідчить досвід інших країн, цілком реально. Набагато простіше виконати елементарні маніпуляції із результатами опитувань громадської думки. Якщо в школі у вас була не одиниця з арифметики, то цифри виходять непогані.
Ось тільки куди подіти старих, котрі нишпорять по баках для сміття і жебракують у підземних переходах? Може, в продовження акції "Дружина Президента України - дітям України" почати акцію "Прибічники Президента Кучми - жебракам і безробітним України"?
Експертні оцінки наслідків некоректного використання соціологічних даних викладено в публікації "Ціна "наївних" помилок".