Щороку в Україні від домашнього насильства гине близько 600 жінок. Щоденно поліція фіксує майже 350 фактів такого насильства. Проте до поліції звертаються лише 10—15% постраждалих.
Київ став першим містом в Україні, де Міністерство юстиції започаткувало ініціативу «Сімейні радники». Це нова спільна ініціатива Мін’юсту, системи безоплатної правової допомоги та громадськості, спрямована на забезпечення захисту прав громадян у сфері сімейного права.
Наразі потерпілі від домашнього насильства уже не залишаться сам на сам зі своїми проблемами. На захисті їхніх інтересів стоятимуть професіонали, які захищатимуть і надаватимуть їм необхідну допомогу.
Цими професіоналами є сімейні радники. Це — комунікатори між людьми, які потребують допомоги, і тими інституціями, які забезпечують надання цієї допомоги.
Вони — лідери суспільної думки у власній громаді, волонтери Міністерства юстиції, що допомагають громадянам, які потерпають від домашнього насильства, несплати аліментів та інших сімейних проблем.
Також вони на місці з’ясовуватимуть ситуацію щодо кожного конкретного випадку й одразу розв’язуватимуть проблему, а не відкладатимуть питання подалі в шухляду. Тепер більше не буде замовчувань, а приказка типу «б’є — значить любить» відійде в минуле.
Відтепер сімейні радники співпрацюватимуть з юристами системи безоплатної правової допомоги, фахівцями державної виконавчої служби Мін’юсту, психологами, співробітниками Міністерства соціальної політики, Національної поліції і за потреби — з представниками інших органів влади.
Першими сімейними радниками стали Віта Чигрина та Наталя Демченко.
Нещодавно Віта Чигрина сама опинилася в скрутній ситуації: залишившись без документів і власної домівки, вона виховує п’ятьох дочок, допомагає жінкам із важким розлученням і бореться за їхні права всупереч 25 рокам нещасного шлюбу, домашньому насильству та браку коштів.
Це саме той випадок, коли життєві труднощі не ламають, а надають сил. Тепер Віта на волонтерських засадах як сімейний радник допомагає іншим, хто, як і колись вона, опинився у скрутній життєвій ситуації й самостійно не може вибратись із неї.
Наталя Демченко, засновниця руху «Дитина має право», теж потерпала від помсти чоловіка після розлучення. Несплата аліментів, насильство та шантаж — це всі ті неприйнятні речі, з якими зіткнулася жінка. Сьогодні вона допомагає іншим впоратись із сімейними негараздами.
Як працюватимуть сімейні радники?
Щоденна робота юстиції із захисту прав громадян надала нам можливість проаналізувати реальні проблеми людей і чітко організувати роботу різних структур заради оперативного їх розв’язання.
Фактично сімейні радники визначатимуть проблеми громадян у соціальних мережах, надаватимуть інформацію щодо захисту їхніх прав, організовуватимуть спеціалізовану та професійну допомогу державних органів влади.
Спеціалісти пройшли належну підготовку. Вони навчились, як взаємодіяти і спілкуватися з постраждалими від насильства, організовувати злагоджену та оперативну роботу всіх структур заради досягнення максимального результату.
Робота сімейних радників — новий проект для України. Лише 2017 року в Україні вперше з’явились так звані параюристи. Такі громадські радники інформують своїх сусідів про їхні права, працюють над правопросвітою, перенаправляють людей до кваліфікованих юристів або відповідних громадських організацій, супроводжують громади у вирішенні дотичних до права питань (пільги, дороги, освіта, будівництво). Наприклад, у Сумській області громадська радниця допомогла мешканцям будинку скласти звернення до сільського голови щодо впорядкування прилеглої території: було спиляно старі дерева, перекладено дорожнє покриття.
Сімейні радники працюватимуть також у вужчому спектрі — над уладнанням сімейних конфліктів і допомагатимуть жертвам домашнього насильства.
Куди звертатись для отримання допомоги сімейного радника?
Ініціатива Мін’юсту вже почала працювати. Наразі сімейні радники проводять прийом громадян щовівторка з 11.00 до 14.00 на вулиці Сімферопольська, 5/1, у Третьому центрі з надання безоплатної правової допомоги.
Захищайте свої права з Мін’юстом!