Днями оприлюднили дані про стан здоров’я українського підростаючого покоління. Видана ЮНІСЕФ монографія містить результати дослідницького проекту «Європейське опитування учнівської молоді на предмет вживання алкоголю та наркотиків», який було реалізовано в Україні в 1995, 1999 та 2003 роках.
Результати виявилися цілком очікуваними — майже для половини юнаків 16—17-літнього віку куріння стає звичкою (Мал.1). Хоча, порівняно з 1999 роком, кількість юнаків-«курців» поменшала — з 57% до 45%. У 15—16 років кожна п’ята дівчина та кожен четвертий юнак в Україні вживали алкогольні напої 40 разів і більше. Дівчата віддають перевагу вину, а юнаки — пиву. Цікаво, що юнаки взагалі споживають удвічі більше пива, ніж їхні подруги. На запитання: «Скільки ваших друзів вживають алкоголь?» половина респондентів відповіли, що «більшість».
Найчастіше підлітки вперше переживають сп’яніння у віці від 13 до 15 років (50% юнаків та 42% дівчат). А першу цигарку викурюють у середньому в 12— 13 років, а «диміти» щодня починають в 14—15 років.
За результатами даного дослідження, спробувати наркотик підлітки наважуються переважно в 14—16 років. Як правило, це марихуана або гашиш. Відсоток молодих людей, які вживали наркотики хоч би раз у житті, різко зріс із 1995 до 1999 року На запитання соціологів «Навіщо ви це робите?» вони найчастіше відповідають: «Цікаво».
Слід сказати, що з усіма вище перерахованими явищами вже давно борються. Не залишилися байдужими до українських проблем і канадці. Ось уже шість років вони фінансують проект «Молодь за здоров’я», намагаючись передати нам свій досвід реалізації ефективної політики формування здорового способу життя. Саме в рамках цього проекту в Києві відкрилася всеукраїнська конференція «Роль міжгалузевої багаторівневої співпраці в формуванні здорового способу життя молоді», на якій зустрілися фахівці з даного питання з усієї України. Міністр України у справах сім’ї, дітей та молоді Валентина Довженко запевнила, що «сьогодні в Україні є всі науково-методичні передумови, досвід практичної роботи, кваліфіковані кадри, фінансові та матеріально-технічні ресурси для розробки й забезпечення виконання «Національної програми формування здорового способу життя молоді. Ми повинні вплинути на менталітет, змінити світогляд, зробити так, щоб якнайбільше молодих людей зрозуміли, що здоров’я — це престижно, модно і корисно». Усі учасники конференції зійшлися на тому, що зробити ефективнішою боротьбу зі шкідливими звичками можна тільки шляхом залучення до цієї боротьби самої молоді. А що стосується «змінити світогляд», то маються на увазі скорочення точок, які реалізують алкоголь і тютюн, а також вікові обмеження на їх купівлю.