Підручників, рекомендованих для використання в загальноосвітніх школах у 2000 — 2001 навчальному році, на всіх учнів не вистачить. Тому дозволяється користуватися переліками двох попередніх років. Згідно з цими списками, найбільш зношеними книжками будуть підручники 1994 року видання. Але ж вони клеєні-переклеєні, зачитані до дірок — хто захоче з такими вчитися? Не кожним батькам по кишені купити нові. Вартість комплекту підручників для першокласника, за цінами для шкіл, тобто без урахування торговельної націнки, становитиме 21 грн. 41 коп., для шестикласника — 29 грн. 59 коп., для десятикласника — 69 грн. 94 коп. За користування бібліотечним підручником видань останніх 4—5 років стягується плата в розмірі 20% вартості. А якщо загубиш підручник, доведеться купувати такий самий, але вже за базарною ціною. Середня ціна підручника на книжковому ринку на Петрівці в Києві коливається близко 10 грн., а найдорожчий коштує 25 грн. — це біологія для 8—9 класів. На початку серпня ціна на цей підручник становила 16 гривень, а сьогодні й за 25 грн. пошукати треба. Продавці на книжковому ринку кажуть, що ціни на книжки стрімко зростають і здешевлення найближчим часом не передбачається. За опитуваннями батьків школярів, на підручники, які рекомендовано вчителями придбати самостійно (через відсутність потрібних книжок у шкільній бібліотеці), доводиться виділяти близько 100 грн., причому виявилося, що ця сума практично не залежить від віку учня.
Ввести батьків у витрати може не тільки втрата підручника чи бажання забезпечити дороге чадо новеньким джерелом знань, яке приємно пахне друкарською фарбою, але й заміна викладача під час навчального року (альтернативність підручників дає можливість вчителеві вибирати, а батькам залишається додержуватися рекомендацій). Від цієї проблеми обертом іде голова як у викладача, так і у шкільного бібліотекаря. Як поділити по справедливості навчальну літературу, що є в школі, між паралельними класами, між учнями? Олена ПАНТЕЛЄЄВА, бібліотекар СШ № 288 м. Києва, розповідає:
— Ось, наприклад, для уроків історії в 6-му класі рекомендовано книжки 3—4 авторів, а праці цих авторів мають ще й декілька видань. На якій сторіночці дітям шукати потрібний матеріал, коли вчитель цю сторіночку вказати не може? В усіх вона буде різна, адже однотипних книжок на клас не вистачає.
— Діти дуже засмучуються під час розподіляння підручників, — вступає в розмову класний керівник Валентина ВЕНГЕЛЬ, — кожному хочеться книжку кращу. Це дуже відповідально, не можна помилитися: дитина й батьки контролюють! Треба врахувати стан книжок за минулий навчальний рік — і при видачі нових віддати кожному по заслугах. Від усвідомлення однієї необхідності вироблення всеохоплюючих критеріїв можна розгубитися.
Не дуже тішить і те, що останнім часом стали з’являтися дешевші підручники. Зрозуміло, що таке здешевлення відбувається за рахунок погіршення якості: книжку не прошивають, а склеюють у збиток тривкості і надійності, використовують неякісний папір, шкідливі для очей шрифти, м’які обкладинки. А санітарними нормами при виробництві підручників ще й передбачаються підвищені вимоги до токсичності клею, фарби і навіть самого паперу. Та цього простим оком не побачиш!
Не все гаразд і зі змістом підручників. Керівник прес-центру Академії педагогічних наук України Віктор ГРИГОРЕНКО повідомив, що учасники науково-практичної конференції, яка відбулася на базі АПН України, зазначали, що необхідно створити новий стабільний підручник, який був би інформаційно забезпеченим, сприяв розвитку особистості і логічного мислення учня.
Отже, теоретичні шляхи розв’язання проблеми сучасного шкільного підручника були розглянуті. Однак розмови про хороший підручник за доступною ціною залишаються тільки розмовами, як і забезпечення рівних можливостей в отриманні освіти.
ДО РЕЧІ
Третього вересня 2000 року о 14.00 на площі Слави в Києві відбудеться розіграш «1000 призів до навчального року від «Світу книжки» та «IP Telecom».
Кожний покупець може виграти ручку, книжку, Інтернет- картку, пізнавальну відеокасету і навіть комп’ютер як головний приз. Лотерейним квитком буде яскрава книжкова закладка з індивідуальним номером, яку продавці ринку безкоштовно вручають разом із покупкою.